Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Alkolsüz müzik mümkün müdür?

• Sugarboy • 2 Ekim 2016 22:57 • #641770
    Arkadaşlar merhaba.. Ben davulcuyum. 2002'de ders alarak başladım müziğe.. Bu zamana kadar çeşitli beste ve cover gruplarda çaldım. Barlarda da sahne aldım, etkinliklerde, konserlerde de çaldım.. Şimdi bir kaç senedir köşeme çekilmiş evde kendi bestelerimi yapıp, kaydetmeye çalışıyorum. (Lan ne uzattım be) Şu ara gaza gelmekle beraber müzikal anlamda bana pek bir şey katmayan bar vb. mekanlarda çalmayı pek istemiyorum. Ama aslında acayip çalasım var.. Konser, etkinlik, beste çalışmaları ya da keyfi stüdyo çalışmaları hepsi olabilir.. Lakin dediğim gibi prensip olarak (Ve de karşı olduğum için) alkollü mekanlarda müzik yapmak istemiyorum ama bu pek de mümkün değil gibi.. Peki alkol ile müzik ayrılamaz mı? Sizce ne yapmalıyım?

Not: Bunlar benim düşüncelerim. Herkes istediği hayatı yaşar..Lütfen kişisel algılamayın..Müzikli günler.. :)
  • kartalbey70 • 21 Ekim 2016 16:18 • #641782

Merhaba, konu ilginç geldiği için yazıyorum. Büyük bir ihtimalle senden çok büyüğüm, bunu belirtmemin nedeni hadi ya deyip söylediklerimi ciddiye almaman korkusu:):)
    Müziğin tam orta semtinde yetişmiş biri olarak (Moda) ikisi de olur bu tamamen karakter ve yetişme şartlarına bağlıdır. Benim gibi moda da alkol alan, üfleyen püfleyen tayfalardan müzik zevkini geliştirirsen alkolsüz olmaz ama Sıvas' ın Zara ilçesin de ya da Konya Yunak da yetişip kolonya bile koklamamışsan tabiki alkolsüz olur. Değişen şey, benim Pink Floyd, Dream Theater, C. Santana , D.purple, J. Hendirix, L. Zep. v.s gibi grup ve müzisyenlerden aldıklarımı Sivaslı yada Konyalı arkadaşlardan beklememen lazım. Benim muhabetimle onlarınkinin, benim hayat görüşümle onların hayat görüşünün çok farklı olmasıda kaçınılmazdır. Ben 60 yaşındayım İstanbulluyum ve üniversite mezunuyum, inan şu senin aklına takılan benim aklıma bile gelmemişdi. Kısacası yetiştiğin toplum, aile ve okuldan aldığın eğitime göre yerini belirlediğin zaman böyle bir soru kafana zaten takılmayacak. Hem muhabbet olsun diye hem de kafana takılan birşey varsa yardımcı olurum diye yazdım dilerim seni sıkmamışımdır. Aklımdayken söyleyeyim. Eskilerden Bonzo, Keith Moon, Budy Rich, Gene krupa, Ian Paice, Neil Peart, John Bonham (Uzar gider:):) nispeten yenilerden Dave Grohl,Mike Portnoy, Mike Mangini vs, vs. bu arkadaşları severim ama Bonzo'nun yeri ayrıdır. Hayat tüm sevdiklerinle beraber geçsin....
  • tunatorun • 22 Ekim 2016 16:47 • #641783
    kartalbey'in düşüncelerine katılmakla birlikte şunu da eklemek istiyorum: çaldığın mekanda alkol olup olmaması seni neden ilgilendiriyor? sen işine bak müziğini yap kendini müziğe bırak, kimse vücuduna zorla alkol enjekte edecek değil ya. eğer gerçek bir müzisyensen hangi mekan olduğu umrunda bile olmaz bırak alkollü mekanı sokakta bile çalarsın müziğini yaparsın seven beğenen de dinler destek olur sana. üzülerek söylüyorum ki bu zihniyetle hiçbir yere gelemezsin.
  • i3veben • 22 Ekim 2016 17:54 • #641784
    Hocam alkol eğlence amaçlı birçok alanda yüzyıllardır hatta milattan öncesine kadar hep insanları yönlendirmiştir. Alkolsüz sağlam müzikler yapan mekanlar vardır elbette ama ben yaşadığım kadarıyla Tr'de görmedim. Naçizane tavsiyem eğer hayatını müzikle idame ettiriyorsan proje vb gibi alanalrda müzik yeteneklerini ilerletmen. Bar vs mekan programları alkolsüz hayat kaliteni devam ettirmeye yetmeyecektir. Umarım aksi olur ama şuanki durumlarda yorumum bu olacak. Ben şahsen alkole geç başlamış biriyim fakat alkol almadığım zamanlarda bile alkollü ortamda çalmayı sevmişimdir. Maksat din ise alkol dışında daha büyük günahlarda var, o günahların olduğu ortamlarda da çalmamak lazım o zaman.
  • schecterr • 15 Kasım 2016 13:51 • #641791
    zaten grupların sahneye çıkabilmesinin tek sebebi bu mekanların alkol satışından para kazanmaları. bu olmasa inan hemen her grup aç kalır, bir araya geldiği gibi dağılırdı. insanlar günün stresinden iş stresinden uzaklaşmaya kafa dağıtmaya dışarı çıkarlar. ve bunun en yolu müzik dinlemektir. alkollü mekanlarda bu kişileri mekanlarına çekmek için grupları sahneye çıkartırlar. müzik her ne kadar hepimiz için bambaşka duygu düşünceler yada hayatı ifade etse de biz de ister istemez bu ticari ilişkinin kilit rollerinden birisini üstleniyoruz. benim kendi grubumda ben dahil tüm arkadaşlarım alkol tüketir ama yine ben dahil hiç bir arkadaşım sahnedeyken alkol almaz. biz kendimizi işimizi en iyi şekilde yapmaya bununla birlikte eğlenmeye odaklarız. seyirci ister alkol alsın, ister yemek yesin, ister sevişsin bizi ilgilendirmez. sadece insanların eğlenip eğlenmediklerine, kendilerini ritme kaptırıp kaptırmadıklarına bakarız. yoksa kim ne yaparsa yapsın.

senin de dediğin gibi herkes istediği hayatı yaşar.
  • SinanPaula • 28 Kasım 2016 19:42 • #641800
    Alkolsüz müzik tabii ki mümkün ama ben alkolle daha da verimli oluyorum orası ayrı konu. Kısacası müzik meselesi. Herkeste farklıdır bu
  • orhanntorun • 9 Mayıs 2017 01:13 • #641893
    kısa ve net olur ve bu müziğinin kalitesini etkilemez. kurt cobain'in bile röportajlarında alkolü müziğin içinde önemsiz gördüğünü youtube'dan falan bulabilirsin. takılma buna sadece müziğini yap, alkol etkisiz eleman, pazarlama payından başka bir faydası yok. şu an yapılan kadıköy indiesi denilen olay da alkol pazarlamasında başka bir şey değil.
  • orhanntorun • 9 Mayıs 2017 01:15 • #641894
    dostum bir de yukarda arkadaş belirtmiş, benim de başıma geldi. sen sahnedeyken mekan alkol satıyor sen de ordan pay alıyorsun. konsormatris gibi demişti zamanında kadıköyde lafladığım otellerde çalan biri. yani abartı bi laf ama durumu ortaya koyuyor. bir süre göz yum, madem ki böyle bir prensibin var. yaptığın iş gelişince bu sahnelerden kurtulabilirsin, sevgiler ! :D
  • Shjsjdhs • 29 Haziran 2017 19:56 • #641921
    Neden olmasın?