Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

p-i--m-a

• ratamahatta • 29 Nisan 2004 20:58 • #537984
    klasik gitar çalan herkesin ama gerçekten klasik gitar çalan veya dinleyaen herkesi buraya bekliyorum. ilk yazınızda benden klasik gitarın tarihi ile işe başlıyorum...
  • aykuth • 30 Nisan 2004 11:12 • #537986
    Ağırlığı basa verdiğim için çok şey ekleyemeyeceğim belki. Ama 10 senedir klasik gitarla amatör olarak uğraştığımı söyleyeyim. Şu anda ODTÜ klasik gitar topluluğundaki derslerden birini de ben veriyorum. (gönüllülük üzerine kurulmuş amatörce olmasına rağmen yıllardır devam ediyor topluluğumuzda dersler.)bir ara yahoo'daki grupların isimlerini de yazarım
  • ratamahatta • 30 Nisan 2004 15:57 • #537987
    bemde gazide fen edebiyatta böyle birşey yapmaya çalışacagım ama insanlar biraz katılımsız oldukları için biraz uzak bir hayal gibi görünüyor. inşallah geçiş yapıp kurtulursam bu cehennemden bende gittiğim yerde açacağım veya varsa aktif bir biçimde rol oynayacağım.
  • ratamahatta • 30 Nisan 2004 16:12 • #537990
    bu arada klasik gitar tarihi adlı yazıyı bekleyenlerden özür diliyorum(eger varsa) ufak bir gecikme oldu klasik gitar tarihi 1. bölüm bu gece burda...
  • aykuth • 30 Nisan 2004 16:58 • #537991
    bekliyoruz bakalım. Ben de ingilizce kısa bir sunum hazırlamıştım bir ara ama buralara ppt yükleme şansımız yok elbette
  • ratamahatta • 30 Nisan 2004 23:35 • #538000
    __KLASİK GİTAR TARİHİ__

Gitarın kökeninin ne kadar eskiye dayandığı kesin olarak bilinmemkle birlikte,
    bugünki gitara benzeyen çalgılara 8. yy rastlıyoruz. Muhtemelen, Arapların vasıtasıyla
    İspanya'ya ulaşıp oradanda diğer avrupa ülkelerine yayılan gitar, yüzyıllar boyunca
    çeşitli evrelerden geçip bügünki biçimini aldı.

Dört telli gitar, Ortaçag döneminin sonunda Avrupa'nın en sevilen çalgısı oldu. 16. yy'ın
    ikinci yarısında gitara 5. çift tel eklendi. Böylece gövde daha da büyüyüp tel uzunluğu
    bugünki ölçüsüne yaklaştı. Dört ve beş telli gitar çalma tekniğinin temelleri G. SANZ, S. MURCIA
    L. RONEALLİ, F. CAMPION, R. de VISEE, S. KREMBERG ve J. A. LOSY gibi gitar üstadları tarafından atıldı.

Evet bugünlük bununla yatineceğim. En yakın zamanda gitar tarihini yazmaya devam edeceğim.

SAYGILARRR!!!:)
  • ratamahatta • 30 Nisan 2004 23:48 • #538001
    klasik gitar tarihi-2

18. yyda j. a. otto tarafından klasik gitara 6. tel takıldı. fransız ve italyanların liderliğinde çift tel yerine tek tel kullanılmasıyla bu günki tel düzenlenmesine ulaşıldı. kısa bir duraklama sonra 19. yy başlarında gitar yeniden gündeme geldi. f. sor, f. carulli, d. aguado, m. carcassi, m. giullini ve a. diabelli gibi besteci, yorumcu ve teorisyenler sayesinde popularitesinin en üst basamağına ulaştı. daha sonra a. cano, j. vinas ve n. coste gitara duyulan ilginin devamlılığını sağladılar.
  • ratamahatta • 28 Mayıs 2004 19:36 • #538142
    yazamıyorum bsayarım tükendi....
  • supra • 7 Haziran 2004 06:15 • #538206
    düşük volümlü berbat bir homoseksüel çalgısıdır kadınlara yakışır erkekleri yumuşatır 8 yıl çaldım okul biter bitmez kırdım naylon sesi beni hasta etti ayrıca tırnaklar bir çok şeye engel olur bu hayatta
  • aykuth • 7 Haziran 2004 08:46 • #538211
    Hımm