Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Oscar Schmidt by Washburn amfiler hakkında...

• blackened69 • 21 Temmuz 2004 16:11 • #538605
    merhaba arkadaşlar bu siteyi önceden nasıl farketmediğime şaşırdım doğrusu. bu benim ilk mesajım ve sizden bir konuda yardım istiyorum. ben yaklaşık 7 aydır elektro gitar çalıyorum. gitarım bir cort x-2 ve amfi olarak da Oscar Schmidt by Washburn 15 Watt Overdrive kullanıyorum. ancak amfideki cızırdama beni deli ediyor. gitarımın kaliteli olduğunu düşünerek bunun gitardan kaynaklanmıyacağını sanıyorum. diğer gitarlarda da cızırdıyor. neden kaynaklanabilir? bir hafta önce kendime dod fx-55c distortion pedalı aldım. distortion'ı cidden çok kaliteli vermesine karşılık clean tonda biraz cızırdama yapıyor. bu yüzden amfimdeki gain'i kısmak zorunda kalıyorum. bu da dist kalitesini düşürüyor. yorumlarınızı yazar mısınız? teşekkürler
  • aykuth • 21 Temmuz 2004 16:55 • #538612
    Önce birkaç soru. (büyük ihtimalle senin yanıtını ancak yarın okuyabilirim)

- anfi gitar bağlı değilken de gürültü çıkarıyor mu? çıkan gürültüyü biraz daha ayrıntılı tarif edebilir misin?

- ses çok kısıkken de gürültü var mı?

- anfi overdrive'a bir düğme veya footswitch aracılığıyla mı geçiyor yoksa sadece gaini (veya gainleri/başka potları) açarak mı?

-anfi de hangi kontroller var (bass, treble, mid, volume, gain gibi)

-pedal bağlı değilken cızırdama var mı?

-pedal bağlı ve cleandeyken cızırdama var mı? (bu sorunun yanıtı sanırım evet olacak)

-topraklı fişe mi takıyorsun anfiyi. Evdeki topraklama sistemi nasıl, başka odada, başka evde veya başka bir yerde hiç deneme şansın oldumu anfiyi?

-başka gitarlarla denemişsin, başka kablolarla (jacklarla) deneme şansın oldu mu?

ahret soruları gibi oldu ama görmeden bir şeyler yazmak zaten zor bir de bilmeden yazarsak iyice saçmalayabiliriz.
  • blackened69 • 21 Temmuz 2004 17:02 • #538614
    Gitara bağlı değilken sesini full yapıyorum cızırtı yok bildiğimiz tıslama sesi var o da hiçbirşey zaten.

Gürültü cızırdama şeklinde geliyor.

Overdrive düğmesi ile geçiş sağlanıyor.

Bass full, treble 6'da, middle 0, gain full (Metallica sound). Gain kısılınca cızırtı azalıyor. Ama zaten overdrive olduğu için nota süresi az o yüzden kısmıyorum.

Pedal bağlıyken cızırdama daha ince geliyor. Pedal bağlı ve cleandeyken cızırdama çok çok az.

Topraklı prize takıyorum. Değişen bir şey yok, gene cız cız.

En kaliteli mik kablosu ve jakları taktım. Haftalık da gitti.
  • aykuth • 21 Temmuz 2004 17:04 • #538615
    Uyarı ya da mesajlarımdan herhangi biri çömez/kıdemli çekişmesi gibi algılandıysa özür.)

666,
    bir önemli bilgi var unutulmaması gereken, forumlar gerçek zamanlı iletişim araçları değillerdir. Buraya bir soru bırakılır ve sonraki günler (saatler veya dakikalar demiyorum) içinde yanıt beklenir. Ortamda konuyla ilgili bilgisi olan varsa yanıt verir. Hemen yanıt bekliyorsan sohbet kısmını kullanabilirsin. Soruna kesinlikle yanıt bekliyorsan bu mütevazı (site üyelerinin tümü foruma katılmıyor şu anda) fakat gelişmeye devam eden forum yerine başka platformlarda yanıt arayabilirsin.

Forumlar paylaşım araçlarıdır, buraya eklediğimiz bilgiler iki günlük tüketim için değil, güncel kaldıkları sürece tüm okuyucuların yararlanması için vardır; bu yüzden sorumluluğunu taşıyabileceğimiz ve doğru olduğunu düşündüğümüz bilgileri eklemeye çalışıyoruz aklımıza ilk geleni değil. Bilgi değil de kendi fikrimiz sorulduğunda rahatça yanıtlıyoruz zaten.

Son olarak forumun tartışmasız en aktif kullanıcısı olan divinemusic'in bir soruya ilk yanıt verenlerden olmasından doğal bir şey göremedim. Divinemusic bu siteye (aynı zamanda foruma da) ciddi biçimde zaman ayıran üyelerden. Ama her kullanıcının 10-12 saat online kalma gibi bir lüksü olmadığından forumdaki mesaj trafiği genellikle yavaş ilerler.
  • aykuth • 22 Temmuz 2004 08:48 • #538627
    x-2'nin manyetiklerine ve kullanıcı yorumlarına bakacağım bugün, cızırtı, aşırı bir şeyse, gitar(lar)dan kaynaklanıyor olabilir. Özellikle gitar bağlı değilken ve overdrive açıkken cızırtı gelmiyorsa, aklıma sadece gitar veya gitarlar geliyor.

Tabi gözönünde bulunduran gereken bir nokta var, overdrive devresi ve tabi bu anfinin çok üst düzey bir anfi olmamasından kaynaklı olarak gelen ufacık bir gürültüyü bile çok yükseltir (overdrive zaten aşırı sürülmüş demektir). Kabloları denemiş olduğun için gitarlardan gelen (az da olsa) gürültünün cızırtıya neden olduğunu düşünüyorum. Sesi duyabilmiş olsaydım sorun olup olmadıını daha rahat söylerdim. Acaba normal sayılabilecek bir dip gürültüsü olabilir mi diye de düşünüyorum.

Bir iki soru daha
    overdrive açıkken telleri elinle tutarsan cızırtı kesiliyor mu?,

seçtiğin manyetiklere göre cızırtı değişiyor mu?

ton knobu cızırtıyı değiştiriyor mu?

bir iki denenebilecek şey daha.
    çaldığın odada floresan varsa kapatmak. Bilgisayar varsa kapatmak. Bunlar da önemli gürültü kaynakları.

Tüm değişkenleri denedikten sonra hala çözülmüyorsa önce bir süredir elektro gitar çalan bir arkadaşın varsa bir dinletmeni. O da sorun var diyorsa önce bir müzik evindekilere dinletip sonra servise vermeni söyleyebilirim.

Benim aklımdaki olasılıklar

1)gitardan gelen az miktarda gürültü (bu cleande gain/kazanım düşük olduğu için farkedilmiyor fakat overdrivea geçildiğinde (gain/kazanım çok arttığında )farkediliyor olabilir)

2)overdrive devresinin yapısından kaynaklanabilecek gürültü, ki belki de normal çalışmada bu cızırtı vardır.

3)çok düşük bir ihtimal ama hoparlör konisinde sadece overdrive/distortion açıldığında farkı duyulan bir yırtık veya hasar.

4)overdrive devresinde hasarlı pasif eleman (direnç, kondansatör vb.)

son olarak distortion pedalla overdriveı aynı anda açarsan gürültüyü katlamış olursun. (çoğu distortion, overdrive pedallar açıkken biraz gürültü çıkarır)
  • aykuth • 22 Temmuz 2004 10:43 • #538629
    bir problem olduğunu sanmıyorum. verdiğin e-mail adresi doğruysa oraya olumlu yanıt gitmiş olması gerekli. posta kutuna bak derim.

çömezliği ise boş ver. burada çömez- kıdemli kullanıcı diye bir şey yok. Müziği ve paylaşmayı seven insanlar var.

:)
  • Nem • 22 Temmuz 2004 11:11 • #538631
    Bir de banyodaki topraklı prizde deneme şansın var mı?
  • blackened69 • 22 Temmuz 2004 11:16 • #538632
    Telleri elimle tuttuğumda cızırtı belli oranda azalıyor, tam olarak kesilmesede azalıyor.

Tonu koyulaştırdığımda cızırtı neredeyse tam olarak kesiliyor.

Amfim bilgisayar masamın üstünde ekranın yanında duruyor. Florasan yok.

Pedalı overdrive modunda açıyorum. Bu sırada pedaldaki gain tam, amfideki gain 3te oluyor. Overdrive'ı kapadığımda ise pedaldan Level'ı 4e yükseltiyorum. Bu ayar zaten çok güçlü distortion isteyen power chorus'larda gayet yararlı. Ses sorunu pedalda az ve pek de önemli değil çünkü pedalı aldığım yer olan deta müzik (izmir)deki 1000 dolarlık marshall da cızırdıyor.
  • TooL • 22 Temmuz 2004 12:46 • #538636
    bazen cok basit seyler de sorun yapabiliyor.
    farkli bir jak kullanmayi denedin mi? : )