Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

acaba hangisi bass mı? klasik mi?

• the_doors • 26 Temmuz 2004 16:08 • #538689
    arkadaslar ben aslında bass calmak istıyorum ama bazı arkadaslar once klasıkle basla dıyorlar acaba ne yapsam bana tavsıyede bulunursanız sevınırım . ayrıca hangı gıtar markalrını tavsıye edersınız hem bass hemde klasik olarak . sımdıden tesekkur ederım
  • aykuth • 26 Temmuz 2004 16:43 • #538691
    Önce sorunun yanıtı:

Sorunda yanıt gizli, bas çalacaksan bas alarak başla işe.
    Klasikle başlanması gerektiğini düşünenler/söyleyenler olduğunu biliyorum ama benim görüşüm bunun yanlış olduğu. Bir enstrüman çalmak istiyorsan başka (ki teknik, nota vb. konularda çok farklıdır klasik ile bas) bir enstrümanla başlamak bir garip.

yüzmeyi öğrenmek için bisiklet değil, mayo alman gereklidir. Elektro çalacaksan elektro, klasik çalaacksan klasik, bas çalacaksan bas, akustik çalacaksan akustik alarak başla gitara. Tümünün klavye yapısı birbirinden farklıdır, tel gerginlikleri birbirlerinden farklıdır. Akustik tekniği ve elektro tekniği arasındaki kısmi benzerliğe rağmen çalım teknikleri birbirlerinden farklıdır. SAğ el ve sol el alışkanlıkları her biri için değişiktir.

hepsi çalınabilir mi? Evet. Birden fazla enstrüman çalınabildiğine göre, birden farklı türde gitarda oldukça rahat çalınır. Ama ne olursa olsun akıllıca olan çalacağın enstrümanla başlamaktır.

ben hem klasik (10 yıl) hem de bas (9 yıl) çalmaya uğraşan biri olarak böyle düşünüyorum. Aksini düşünen varsa bir yerlere dayandırıp savunabilir. Beni ikna etmesi oldukça güç olacaktır.

Geyik kipine geçiş:
    (doors sevenler bastı forumu)

tabi işin garibi basçısı olmayan bu grubu sevenlerin (ki ben de sevip bas çalanlar arasındayım) bas çalmayı da istemesi.

Geyik kipinden çıkış

Önerilerden önce geçmişteki mesajlara bakmanı öneririm. Bu konuda chutluck'la yazışmıştık burada daha önce. "Gayri resmi ilmek: Bas üzerine" ye uğramayı unutma. Forumdaki bas konulu ilmekleri okumanı öneririm önce. Sonra yine öneri istersen burada sorabilirsin.
  • blackened69 • 26 Temmuz 2004 18:24 • #538701
    tartışmasız bass... zaten aykuth da döktürmüş...
  • bryan06 • 27 Temmuz 2004 15:29 • #538710
    bu konuda benimde ciddi tereddütlerim vardı.bende bas çalmaya yeni başladım ve 'klasikle başla' diyenleri dinlemeyip direk bas aldım.ilk başlarda biraz tırstım 'yanlış mı yaptım acaba' falan diye ama aykuth un yazdıklarınıda okuyunca baya rahatladım.iyiki bas almışım bea :))
  • Cenkkeskin • 27 Temmuz 2004 19:45 • #538711
    aykuth un da dediği gibi bass ile başla bende ilk önce bass ile başlayanlardanım ilk zamanlar zorlanacaksın ne bu sıkılacaksın kasılacaksın. ama sonunda ortaya bişiler cıkmaya basladımı sevineceksin . He birde tavsiye istemişssin ben fazla kaliteli bişi alma ilk zamanlar dandik bir dört telli al 2. el onunla parmaklarını aç iyicene alış daha sonra alırsın kaliteli bişi en aşağı 1,5 yıl kötü gitar cal ki daha sonra iyi bir gitar eline aldığında değerini bil
    ben 3 senedir dandik bir gitar ile calısırım parmaklarım o yuzden istediğim kıvama geldi artık . istanbula geldiğimde tune gidip kaliteli gitarlar calarım. Ama sonunda bende sahip olicem o kaliteli makinalardan birine 21perde 4 tel bu aralıkta akıldım kaldım aşıcam genişlemek lazım artık :))
  • karete • 28 Temmuz 2004 04:20 • #538713
    bas çalmak istiyosan bas al klasik daha fazla teknik ister ve yanlız kalabilirsin gerçi bass dada yanlız kalıyo insan ama neyse sen bass al zevkli [geri planda olmasına rağmen] ibanez al çok para varsa bana da al :)
  • g3n • 29 Temmuz 2004 14:35 • #538741
    bak ben electro calıyorum direct electrodan basladım bana da klasikle basla dediler ama klasigi alcan simdi sonra sıkılcan bas gitar alcan bosu bosuna masraf yapma bence direct bas.tan basla ok hadi saglıcakla kal bye
  • baranthalas • 29 Temmuz 2004 16:33 • #538744
    benim buraya yazdığım yazı nereye kayboldu ya ??
  • aykuth • 29 Temmuz 2004 16:34 • #538745
    sen diğerine yazmamış mıydın mesajı?

http://www.garaj.org/forum/oku.php?f=2&m=10830&k=1
  • baranthalas • 29 Temmuz 2004 17:25 • #538746
    haa doğru lan :)