Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

İnternetten MP3 indirenlere gözaltı

• _CrnYLDZ_ • 12 Mart 2008 22:11 • #590733
    hey kimse cevaplamıyacak mı?
  • l-i-m • 12 Mart 2008 23:26 • #590736
    ttnet'ten indirdiğinde yazıyorlar artık galiba , tam olarak bilemiyorum..
    yok mu başka cevap verecek insan ?
  • kumdan_kaleler • 13 Mart 2008 09:31 • #590738
    Arkadaslar bildiginiz uzere Mu-Yap bir sikayet yapiyor ve bunun uzerinede beklemicem321`in dedigi gibi 112 limeware kullanicisi IP numaralarindan tespit edilerek gozaltina aliniyor.

Cok eskilerde ayni tarz bir baslikla burada bu konu tartisilmisti.Saniyorum `Internet suclari` seklinde bir topicti.Gectigimiz yillarda bu tip icraatlar ciddi para cezalari ve hapisle odetilmek kosuluyla yeni ceza kanununda yerini buldu.

Yalniz kafamda bir iki soru isareti var?Korsana `evet` ya da `hayir` tartismasini bu konunun disinda birakmak gerek ,bu baska bir konu ,etik ,sosyolojik vs vs bir konu.Kisisel olarak bende bu korsan konusundaki goruslerimi sakli tutacagim simdilik.

Hatirlarsaniz TTNet,Mu-Yap ile internetten `bedava` muzik konusunda bir isbirligine gitmis ,sonucunda bir muzik portali acilmisti.(TTNetMüzik Portalı)Yani `korsanin` onune bir cesit `legal` tekel olusturulmustu.

Simdi sikayeti yapanin Mu-yap ve IP numaralarini bildirenin TTNet oldugu bir dusunulup bunun uzerinden bir soru sorulursa ? Takke dustu ,kel gorundu seklinde bir yanit verilebilir.Saniyorum adres tespitinde ne kadar zorlanil(ma)diginda(!) hem fikiriz.

Cok ilginctir ,bu isbirligi yapilmadan once internet kullanicilarina yonelik bu tipte kitlesel bir operasyon neden yapilmamisti?Bunda niyet gozdagi ve bastan olu dogan DRM tekniginin yayginlastirilmasi ,ozendirilmesi vs.vs.Daha da kotusu tum ev kullanicilarina bakin biz size `korsanin alternatifi` ni sunuyoruz telkin ediliyor.Hemde `bedava` komiktir.

Simdi bu ne samiyetsizlik ,ne ikiyuzluluktur.Ev kullanicisini `korsan muzik` indiriyor diye bu sekilde sikayet etmek hem de gozaltina almak ne ayiptir.Yillardir internette bu korsan icerigin o ya da bu sekilde dolastigindan ,indirildiginden bu kurumlarin haberleri vardir ,amerikayi yeniden kesfe gerek yok.Tahtakale ,eminonu ,kadikoy`de hala kulaklarimdadir su ses `Sidi ister misin abi\abla\yenge\dayi`Bu sokaklarlari Mu-yap`ta ,kanun koyucu ve uygulayicilarda iyi bilir.Bunlara niye operasyon yapilmaz ,yapilamaz?

Sonuc:ADSL aboneliginin iptali ile birlikte bilgisayariniza Limeware ile indirilmis baska deyisle korsandan farksiz DRM ile sifrelenmis ,bilgisayari hantallastiran `bedava` muzik!!!

Birakin bunu artik bu yalan `paranoya` ile birlikte muzik marketlerden aldiginiz cdlerin bile DRM ile sifrelenmis olmasi mumkundur.Hatta çeşitli şirketler tıpkı bir virüs gibi, rootkit mantığıyla çalışan yazılımları gizlice kullanıcıların bilgisayarlarına yerleştirirken suçüstü yakalandılar.

Gelen faturalara dikkat edin.Kampanya `bedava` kosulu ile basladi.Sozlesmelerdeki `karinca duasi` seklindeki * yazilari (en altta olurlar) bir buyutec yardimi ile okuyun.Ki bu `sekil` de reklam kanununa aykiridir ,bu tip ibareler 12 punto ile yazilmalidir.

Birde buna para odemek.Ikiyuzlulugun ,sahtekarligin daniskasidir ,en onde gideni ,flama tasiyanidir.

Hin-mah-tu Yah-Lat-Keht
  • beklicem321 • 13 Mart 2008 13:46 • #590739
    4 YTL TTnet Müzik için alıyorlar ama hemen altında da 4 YTL indirim yapılmıştır diye de yazıyor. Yani faturana + birşey eklenmiyor. Biraz daha dikkatli bakarsan görürsün :)

di mi mösyö kutsal_kase ??
  • kumdan_kaleler • 13 Mart 2008 14:17 • #590740
    kutsal_kase kimdir yahu ?Boyle bir nick goremiyorum ,dikkatli bakiyorum.

Bak buna da sevindim.Bunun icin para alinmadigina.Genelde Turkiye`de aliskin oldugumuz seylerdir ,bu tip soygunlar.Elektrik ,su ,dogalgaz faturalarinda.

Yinede bu yapilan ayibi temizlemez.
  • sunmoon_13 • 13 Mart 2008 18:11 • #590741
    o kadar pahalı olmasın ozaman cdler ya! öğrenci adamız:D
  • _CrnYLDZ_ • 13 Mart 2008 18:33 • #590742
    hadi ya bu kötü oldu :/ arkadas konusmaları değil müzikten geldi o fazlalık demiştim...neyse hala annem bilmiyor..
  • beklicem321 • 14 Mart 2008 00:46 • #590747
    Ben de aynı soruyu "beklemicem321 kimdir yahu?" diye sorabilir miyim mösyo?
  • kumdan_kaleler • 16 Mart 2008 09:04 • #590840
    ?beklicem321? cok ozur dilerim.Farkinda bile degilim?
  • _CrnYLDZ_ • 16 Mart 2008 11:08 • #590841
    :D