Giriş

Bölümler
Yazan: wogon
Tarih: 8 Eylül 2002


Hotel California şarkısını duymayan, bilmeyen var mı? Hakkında yazı yazılmayı belki de en çok bu şarkı hakediyor.

Şarkımız Hotel California 1976 yılında, Eagles'in aynı adlı albümünde çıktı. O tarihlerde Amerikalılar, Vietnam sendromunun yeni yeni farkına varmaktadırlar. 1968'ler bitmişti. Woodstock bitmişti. Ve bir kısım gençlik, masumiyetlerini ve hayallerini Vietnam'da bırakıp hayattaki amaçlarını kaybetmişti. Uyuşturucuya ve alkole sardırmaya başladılar. Hotel California işte tam bu zamanlarda yapılmış bir şarkı. 'Her an bundan kurtulabilirim...' diye bir kararsızlık anında başlanmasını fakat 'zararlarının farkına varıldıktan sonra kurtulmanın imkansız olduğunu' Otel Kaliforniya metaforuyla anlatıyor.

Sonraki bölüm
Re-d şose »

Yorum yazın

Yorum yazmak için üye girişi yapmak gerekiyor.
Üyeyseniz giriş yapın, değilseniz üye olun.
 • BU sarki gercekten de hala dinlenebilene cok guzel bir sarki olmakla beraber sanilanin aksine bir ask hikayesinden cok aslinda seytan - kilise - uyusturucu -seks uzerine oturtulmustur. soyle ki;
  "She's got the Mercedes bends, She's got a lot of pretty, pretty boys" burada bahsedilen kizin bir hayat kadini olmasi soz konusu,

  "Welcome to the Hotel California, Such a lovely place" bu tarz kisiler baz alindiginda kotu olarak nitelendirecegimiz yer o turde yasam tarzi olan kisiler icin cok guzeldir.

  "So I called up the Captain Please bring me my wine. He said "We haven't had that spirit here since 1969." Seytanin kilisesi 1969 yilinda California'da bulunmustur ve sarap her zaman Hz. isa'nin kanini sembolize etmistir, ve "we haven't had that spirit" ile isa'nin veya tanrinin ruhu sembolize edilmekte ve seytanin yeri oldugu icinorada bulunmadigini belirtmekte.

  "Mirrors on the ceiling, Pink champagne on ice." Yine burada da seytanin kilisesindeki olumsuzlugu, fahiseligi, sehveti vb. ifade edilmek istenilmistir.

  "And she said 'We are all just prisoners here Of our own device" kizin dedigi gibi orada hepsi hapistir cunku ne zaman ki seytanla bir sozlesme imzalarsan bu iptal edilemez geri donusu olmayan bir yoldur ve o pisligin icine batmislardir.

  "Last thing I remember I was running for the door, I had to find the passage back to the place I was before" Burada adam tum o seytani islerin icinde bulunmak istememekte ve cikmaya calismaktadir.

  "Relax said the nightman, We are programed to recieve. You can check out any time you like, But you can never leave." Cok gizli orgutlere giris icin insanlari belli bedelleri odemesi veya odemeye hazir olmasi gerekmektedir. Burada soylenen "You can check out any time you like, But you
  can never leave" iste bu da Cain'in seytanla yaptigi olumcul sozlesmeyi belirtiyor ve sirrin sonsuza kadar korunmasi soz konusu olan. yani bir defa giris yapildiktan sonra tek cikis yolu olumdur olumden baska o gruptan ayrilmanin mumkun olmadigi vurgulanmistir.

  diger yandan yazilan ask hikayeside oldukca guzel be bir cok kisi de sarkinin hikayesinin o oldugunu sanmakta ancak maalesef gercek daha farkli.
  Üye
  dumansiz01
  Tarih
  5 Eylül 2010 00:00
 • cok etkıleyıcı...duyguların en güzel anlatılış şeklı,şarkı yapılması...
  Üye
  jimpam
  Tarih
  6 Ağustos 2009 00:00
 • ŞARKININ GERÇEK HİKAYESİ mi dediniz ?anlatayım tabi!!!

  Şarkı yaşanmış bi öyküden esinlenerek oluşturuldu arkadaşlar... gerçek bi aşk hikayesinden ... bu hikayenin sadece başlangıcını ve gelişmesini şarkıya yansıttılar Don Henley ile Glenn Frey.. ama ben size tümünü vereceğim :)
  1969 yazında hikayenin kahramanı olan adam uzun bi seyahate çıkar... ve yolu california dan geçerken dinlenmek için hotel california yı bulur... ufak sevimli bir oteldir.. sıcak bi havası vardır... bir odaya yerleştirirler... oteldeki ikinci gününde odasının hemen yanındaki odada kalan kızla tanışır. arkadaş olurlar...birlikte gezmeğe başlarlar.. çok fazla zaman geçmeden birbirlerine aşık olurlar...ve tatili hotel californiada birlikte geçirmeye karar verirler...... çok severler birbirlerini... bütün bir yaz hep beraberdirler...otelin sıcak insanları , sevimliliği sadeliği onları çok etkilemiştir...
  unutamayacakları bir yaz yaşarlar , bir sevgi yaşarlar :) .... Yazın bitiminde bi karar vermek zorundalardır ayrılık için.... Ve şöyle derler : Eğer 1 sene sonra birbirimizi unutmaz ve yine bu kadar çok sevecek olursak ,gelecek yazın ilk gününde (tanıştıkları günü kastederek) otel californiada buluşcağız diye sözleşirler.. O zamana kadar birbirlerini hiç aramayacaklardır.
  ( bu aşk bir yaz aşkımı yoksa gerçek bi aşkmı anlamak için yaparlar bunu) -(eagles hikayenin buıraya kadar olanını yaşadıkları günleri otelin güzelliğini kasabanın sadeliğini anlatr şarkısında genel olarak...)
  Tam 1 sene geçmiştir... Adam sözleştikleri gibi 1 sene sonra otelde bluşmak için yola çıkar... tanıştıkları ilk gündür o gün... yol uzundur bitmek bilmez adam için... ve sonunda californiaya varır... otelin oraya gildiğinde kapkara bi bina bulur..otel dün yanmıştır...
  sevdiği adamla buluşmak için 1 gün önceden otele gelen kız gece çıkan yangında ölür... adam otele gelirken sevdiği kızla bir ömür yaşamayı , birlikte olmayı düşünürken , onu bir ömür kaybeder :( :(
  Gurubun üyeleri hikayeyi duyduğunda çok etkiilenir ve bunun için bişeyler yazmaya karar verirler.. daha sonrada ----- Hotel california----- dediğimiz o muhteşem şarkı çıkar ... yaşanılan aşk hikayesimi daha etkileyiciydi, yoksa o aşka yazılan şarkı mı... İşte bunun kararını veremeyeceğimiz kadar güzel anlatırlar o yazı, eagles hotel california şarkısında.....
  Üye
  BY sea
  Tarih
  23 Kasım 2007 00:00
 • sonra yazdığım daha doğru oldu:D
  Üye
  sıkıntı
  Tarih
  15 Ocak 2007 00:00
 • ben biliyorum. bi çocuk bi kıza aşık olur ve derki california oteli benim bi gün seninle gidelim der ardından giderler ve kıza herkes birden hizmet etmeye başlar ve oğlan kıza seni nerden tanıyolar dediğinde kız burası babamın oteli der. çocuk ertesi gün bu şarkıyı yazar ve intihar eder.
  bu parça hayatımın en değerli parçası ayrıca
  Üye
  sıkıntı
  Tarih
  15 Ocak 2007 00:00
 • arkadaşlar ben bunun hikayesini biliyorum sanırım.
  bi genç bi kıza aşık olur ve ardında kızla tanışır tanıştıkdan sonra kıza bi gün california oteline gitmeyi teklif eder ve kızla giderler otelde kıza herkes hizmet etmeye başlar birden ve sonrasında erkek sorar
  - seni nerden tanıyolar
  kız: çünkü burası benim babamın oteli. der
  ve çocuk sonraki gün intihar eder.
  ne kadar doğru bilmem ama ben böyle biliyorum ayrıca bunun filmide var ve film dede aynı hikaye anlatışıyor. ama artık filmin sonunu bildiğinize göre izlemessiniz:D
  bu şarkı hayatımın parçası diyebilirim çok güzel ve hiç bir zaman bıkmadım bu parçadan
  Üye
  sıkıntı
  Tarih
  15 Ocak 2007 00:00
 • bu şarkının gerçek hikayesini bilen yoktur herhalde..
  ama hep iki gencin aşkı hakkında soyledıgını biliyordum..
  ne olursa olsun cok sevdıgım sarkıların ıcınde..
  Üye
  judgement13
  Tarih
  8 Ocak 2007 00:00
 • çok dinlendiren ve çok güzel bir şarkı gerçekten
  Üye
  pessimist peri
  Tarih
  5 Ekim 2006 00:00
 • ya adamın orda bi burnunu cekis hareketi var ölüyorum..;)
  Üye
  BLue_TeaR
  Tarih
  4 Mayıs 2006 00:00
 • bence kim ne derse desin hotel california gelmiş geçmiş en duygusal , hüzünlü ve mükemmel gitar solosu olan parçadır hikayesininde satanizmle alaksı yoktur uyuşturucudan bahsetmektedir yanı mükemmel değerli bir şarkıdır .hotel california uyuşturucudur ve nightman(yani ben) derki istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz ama asla ayrılamazsınız.
  Üye
  nightman
  Tarih
  15 Nisan 2006 00:00
 • big lebowski (buyuk lebowski) filminde latin amerikalı sapık bowling oynarken bu şarkı çalıyordu. adamın 8 yaşındaki bir erkek çocuğa nasıl tecavuz ettği anlatılırkende bu şarkı çalıyordu. işin kotu tarafı sapıkta bu şarkıdan çok hoşlanıyordu.
  Üye
  travisbickle
  Tarih
  24 Mart 2006 00:00
 • gerçekten süper bi şarkı ya :)
  Üye
  dude_undershoc
  Tarih
  17 Mart 2006 00:00
 • çok iyi olmuş tebrik ederim de acaba ahmet koç versiyonunu dinleyen var mı?
  3 Temmuz 2005 Pazar | Yazan: burcu_


  Linkleyip Foruma Eklesen Bizde Dinlesek İyi Olur. Birde Türkten Dinliyeyim .
  Üye
  kyakuz
  Tarih
  1 Aralık 2005 00:00
 • Hotel California diye geçen mekan satanist mekanıymış kilisesimiş
  nemiş şarkıda uyuşturucu ve satanizmle ilgiliymiş
  öyle diyorlar
  Üye
  TRİNİTY
  Tarih
  28 Kasım 2005 00:00
 • çok iyi olmuş tebrik ederim de acaba ahmet koç versiyonunu dinleyen var mı?
  Üye
  burcu_
  Tarih
  3 Temmuz 2005 00:00
 • Çok güzel olmuş ellerine sağlık. Bu çok güzel bir şarkı, benim en sevdiğim şarkılarda bir tanesi.
  The Eagles bu şarkı olayını çok güzel beceriyor ya. Şarkıları yoruma açık ve anlam yüklü.

  Bu şarkının anlamını eğer se çıkardıysan çok mantıklı tebrik ederim. Bana bir arkadaşım bu şarkıyı grubun, Kalifoniya'da kaldıkları bir otelin yanması üzerine yazdıklarnı söylemişti, bir ihtimal de bu olabilir.

  Eagles grubunun şarkılarından, anlamı çoğu yerde tartışılan bir de "The Last Resort" adlı şarkıları var. Aynı albümde yani Hotel California albümlerinde var u şarkı. Zamanı olan arkadaşlar onu da dinlesin o da çok büyüleyici.

  Tabi ki bir de Desperado var. Bu şarkı sanırım adamın elde etmek isteyip de elde edemediği bir kadına yazılmış. Tavsiye ederim.

  The Eagles grubunun çoğu şarkısında country müzik ve hafif blues ezgileri, bazen çok güzel klasik rock ezgileri ve soloları duyuluyor. Buna ek olarak şarkılara verdikleri anlamlar ve vurguları çok yerinde. Herkes dinlemeli.

  Yazan arkadşı yeniden tebrik edeirm.
  Üye
  mavicocuk
  Tarih
  13 Haziran 2005 00:00
 • ya bu sarkının hikayesini yazarmısınız?
  Üye
  suganzm
  Tarih
  31 Mayıs 2005 00:00
 • Bu şarkının çıkışı ile bir sürü şey anlatılıyo efsane gibi bişey oldu yani:) hakkaten bilgisi olan varsa bi yazsa
  Üye
  nick_mick_yok
  Tarih
  15 Mayıs 2005 00:00
 • şarkının son kıtasıyla ilgili bir yorum katmak isterim.. orada "tavanda aynalar" dediği; ingilizcede fiyakalı, süslü salonlar için kullanılır. zannedersem pembe şampanya buz kovasının içinde geldiğinde onlar zaten hali hazırda hep beraber şölen/ziyafet masasındadır. ımmm.. ha bi de insanların öldürdüğü çirkinlik.. bunlar bi önceki kıtada (şarkının 2. kıtası) arka bahçede arkadaşlar arası bir grup sevişme ön seansı gerçekleştirmişlerdi.. yani aslında (zaten benim bildiğim) otel bizim lalelideki oteller gibi bi yer.. öldürdükleri çirkinlik de o.. işte o çirkin olaylar falan.. yüz kızartıcı olaylar.. yaptıkları ayıp yani.. çok ayıp :) ya.. makale sahibi arkadaşın da anlamlandıramadığı son cümle içinse şöyle bir alternatif biliyorum.. bir diğer mitolojiye göre bu otel (pek muhterem yazar arkadaşımızın da Dante'den örnek verdiği gibi) "araf"tır. o yüzden gece adamı (resepsiyonist süsü verilmiş melek) demektedir ki; buraya gelirsin, ne istersen bakarsın, kurcalarsın ama naahhh çıkarsın... ayrıca yine şarkıyla ilgili bir diğer mitolojiye göre, şarkının sonundaki gitar solosu geçen yüzyılın en iyi gitar solosu seçilmiştir(kim seçmiştir, nerede seçilmiştir hiç bilinmez). vaz geçilmez musiki bir kültdür.
  Üye
  Synthesizercı
  Tarih
  8 Mayıs 2005 00:00
 • harika bence bu sarkinin sözleri AKE'nin edebiyat derslerinde okutulmali çok derin gercek sarki budur tüketilemeyen diger sarkilar fis baba ya ne diyeyim baska ÖLÜMSÜZ
  Üye
  matilda62
  Tarih
  11 Nisan 2005 00:00
 • bence tek kelime ile süper
  Üye
  canavar710
  Tarih
  10 Nisan 2005 00:00
 • bu şarkıyı çalanlar günümüz koşullarında genelde "plaj adamı mısın!", "anılar 19 musun sen?" türünde tepkilerle karşılanabiliyorlar. ama bazı gerçekler vardır. bu şarkı mükemmel. öylesine mükemmel ki insan eagles'ın diğer şarkılarını dinlemeye uzun süre cesaret edemiyor. ya onun kadar mükemmel değilseler diye. bu sendromun yaşandığı diğer bir efsane de styx'in "boat on the river" şarkısıdır. umarım wogon onuda böyle güzel bir şekilde işler bir gün. alakasız bulan arkadaşlar kusuruma bakmasın ama ben bu iki şarkıyı nedense zihnimde öyle bir bütünleştirmişimki birini andığımda aklıma diğeriyle beraber geliyor ve sanırım bu konuda yalnız değilim...
  Üye
  kutay__
  Tarih
  23 Mart 2005 00:00
 • ben aslında sözlere önem vermem müziktir benim için önemli olan ama çok sevdiim bu parçanın çevirisini okuduumda göz yaşlarım sel oldu (vallaa) aktı. bu ne harıka bı parcadır dostlarr.
  Üye
  beatlemania_c
  Tarih
  24 Aralık 2004 00:00
 • 'we're all just prisoners here of our own device..' sözleri grubun bütün hayat felsefesini açıklayan en önemli cümle... Device keşfi yapılmış makine anlamında yani kendi buluşlarıyla hapse mahkum olmuş insanları, herkesi bütün dünyayı özetliyor. Sözlerdeki derin anlamın yanında parçayı çalanlar içinde tat veren müthiş rifflerin ve gamlarının da araştırılması gerekiyor bence.. Çünkü şarkı hakında ilk izlenimi vermekle kalmayıp sözleri aynen yansıtan bu kadar uygun bir akor loopu daha buluna bilir mi??
  Üye
  Phase
  Tarih
  18 Eylül 2004 00:00
 • Not Kaliforniya... California :)
  Üye
  Squier
  Tarih
  6 Temmuz 2004 00:00
 • vay be harbi helal adamalr neler yazmış be. Çeviren arkadaşa da teşekkürler...
  Üye
  Solonor
  Tarih
  21 Nisan 2004 00:00
 • tek kelimeyle süper son kısımda yarıldım terbiyesiz evladı oliim..
  Üye
  _HuRRiCaNe_
  Tarih
  15 Şubat 2004 00:00
 • Ya şimdi durduk yere bi acayip bişiler hissettim yaaa...Ne oldu şimdi beni ağlatınca ?
  Üye
  Serpent_King
  Tarih
  7 Kasım 2003 00:00
 • bir ek daha, buradaki "night man" (gece adamı) çok gizemli olmuş. Otellerde gece nöbetinde çalışan resepsiyonistlere böyle denir, bunu da belirtmek lazım sanırım. Zaten "receive" (otele müşteri kabul etmek) ve "check-out" (hesap kapatmak / kestirmek) terimlerini kullanışı da bunu belli ediyor.
  Üye
  JacksonBros#2
  Tarih
  14 Şubat 2003 00:00
 • "you can find it here" daki "it" zamiri, bir üst satırdaki "plenty of room"u kastediyor. Dikkat! Yani "yılın her vakti bolca boş oda bulunur burada" demeye getiriyor
  Üye
  JacksonBros#2
  Tarih
  14 Şubat 2003 00:00
 • zenci resmi güzel olmuş, tebrikler.
  Üye
  Silahlıpoda
  Tarih
  19 Ekim 2002 00:00
 • wallaa bu parçayı çalarken bu ruhu yansıtsaydımm,ya da bunları düşünseydim,heralde....
  Üye
  basgitarist
  Tarih
  2 Ekim 2002 00:00

Anket

aslankenan sorar:
En Sevdiğiniz Avenged Sevenfold Şarkısı?
 • Bat Country
 • Critical Acclaim
 • Afterlife
 • Almost Easy
 • Nightmare
//www.garaj.org