Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

SÖZ YAZARLARI VE BESTECİLERE TAVSİYELER

• eibili • 28 Ekim 2013 17:48 • #640900
    Bu konuyu kendim de besteci ve söz yazarı olduğum için gündeme getirmek istedim.Hem profosyenel besteciler hem amatör besteciler hem de bütün müzisyenlerden yorum ve tavsiyeler dinlemek okumak isterim.Şimdiden teşekkürler.

Ezgi İBİLİ

İLETİŞİM İÇİN

[email protected]
  • CGktepe • 14 Kasım 2013 23:48 • #640920
    Yaşamadığın acıları yazmaya çalışma! Acıyı yaşayan bilir sadece !
  • You • 20 Kasım 2013 16:28 • #640930
    Yaşanmamış bir duygu üzerine birşeyler yapmakla yaşanmış bir duygu üzerine bir şeyler yapmak konusu önemli bir başlık. Bazen yaşamayan yaşayandan çok daha iyi anlatabilir. Önemli bir artı avantaja dönüşebilir sanatçı için bu. Fakat mutlak kriter asla değildir.

Ben kendi adıma örneğin yaşamadığım bir acıyı, mutluluğu ya da henüz o yaşta olmasamda 60 yaşındaki bir insanın duygularını müzikle gayet rahat ifade edebilirim. Bunun için illaki yaşamış olmak gerekmiyor. Çok okumak(sanat,tarih,felsefe her şey), gözlemlemek ve yaratıcılığı geliştirecek teknik donanıma sahip olmak gerekiyor.

• s_merve • 20 Kasım 2013 21:11 • #640931
    Empati, gözlem, duygu ve yaratıcılık gerekir bence o an hangisini seçmeni gerektiriyorsa onu seçer başlarsın.
  • Nas • 23 Kasım 2013 02:08 • #640934
    Bence anlatmasın daha iyi.Eğer bi cover yapacaksan aynı alt yapının üstüne okumak kadar gereksiz ve saçma birşey yoktur.Türk müzik piyasası resmen yerlerde ama dinleyici bilinçli değil.Şu an piyasada 100 parçanın 90'ı çalıntı kliplerde cabası.Hayatı yeterince gözlemleyip diline sarabilecek kadar oyuncak edebiliyosan cümleleri,ve o seni değilde sen onu yönlendirebiliyosan başka bir şeye ihtiyacın yok.Aksi takdirde zaten cover yapacağın bi parçayı okusan ne olucak ki ?
  • blnt99 • 3 Aralık 2013 18:25 • #640963
    Bugün bi şeyler yazıcam diye düşünüp eline enstruman veya kağıt kalem alma.Bi şeyler çıkartsan da genelde vasat oluyo.İlham konusuna inanıyorum.
  • blnt99 • 3 Aralık 2013 18:28 • #640964
    Ayrıca müzikal bilginin bi şeyler üretmeye katkısı çok az. O kadar teoriyi boşa mı öğrendim diyorum bazen kendime. His olacak arkadaş .Kalp atacak.
  • armin86 • 6 Aralık 2013 02:38 • #640977
    birşeyler yazmak için önce yaşamak lazım.
    öyle yaşamadan yazarsanız çok içi boş kalıyor ve insanlar bunu hissediyor.
    o yüzden yapamayacağınız işe kolları sıvamayın.
    önce biraz acı çekmek lazım.bu da planlayarak olmaz.
  • it_mylife06 • 12 Aralık 2013 22:13 • #640984
    bazen müzik dinlerken falan girilen ruh halinden dolayı ortaya güzel birşeyler çıkabiliyor .. ancak gerçekten dinleyiciye birşeyler hissetirmek istiyorsan bende diğerlerine katılıyorum birşeyler yaşamadan yazılan şarkılar ortada kalıyor. Bir anlam ifade etmiyor duygusuzlu doluyor okuyanada söyleyenededinleyenede yazık oluyor
  • BornVillain • 26 Aralık 2013 01:27 • #641002
    bu yaşamak olayına katılmıyorum. ne yani lirik bir şarkı yazmak için illa hayatı boyunca gülmemiş bir insan mı olman gerekiyor. sadece başından bir şeylerin geçmesini bekleyemezsin. bir şarkı yazmak için üzülmeyi beklemek ya da eski anılarını hatırlamak yerine müziğin için bir süre gözlem yapıp farklı hayatlarla ilgili çalışmaları ve ya arka plana atılmış olayları öne sürmen eserlerinin kendi standartlarında başarılı olmasını sağlar bence.