Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Bestemi nasıl ve kimlere satabilirim

• daratunca • 16 Aralık 2013 08:30 • #640991
    Merhaba

Çok fazla bir sayıda bestem var. Bu besteleri evde amatör olarak bir ses kartına bağlayarak elektrogitardan kayıt yaptım. Notaya dökülü hepsi. Bunları nasıl ve kimlere satabilirim?

Acil fikir verirseniz sevinirim.

Çok teşekkürler. :)
  • daratunca • 16 Aralık 2013 12:58 • #640992
    Yok galiba fikir. :)
  • Burocky • 26 Aralık 2013 15:52 • #641005
    Selam ,
    Besteler hakkında öncelikle patentini almış olmanı umuyorum. Eğer hepsinin patentini aldıysan İnternette biraz araştırma sonucu ünlülerin menajerlerine ulaşman mümkün bu sayede onlarla bir iletişim kurabilirsin. İkinci bir seçenek ; anladığım kadarıyla İstanbul'da yaşıyorsun. Bu senin için bir avantaj . Bu sayede bestelerini uygun gördüğün ünlülerin stüdyo-organizasyon şirketi vb. sürekli ikamet ettikleri yerleri araştırıp öğrenip bire bir diyaloğa geçmen daha sağlıklı olacaktır. Ve bir tavsiye ; bütün bestelerini bir kişiye çalmaya ve ya beğendirmeye çalışma. Görüşeceğin kişiye uygun olan bestelerini daha öncesinden kararlaştırıp, yanına gittiğinde sadece ona uygun olduğunu düşündüğün bestelerine öncelik ver. Daha sonrasında muhabbetiniz devam ederse zaten diğer bestelerini de paylaşacağın bir ortam oluşabilir.
  • pastnova • 12 Ocak 2014 02:12 • #641034
    Burocky nin dediği gibi patent çok önemli.Yoksa ilk demonun verdiğin insan kayda değer birşey ise çöker üstüne.
  • BornVillain • 17 Şubat 2014 10:06 • #641079
    neden satmayı düşünüyorsun ki. kendine saklayıp değerlendirmeye çalışmalısın bence emeğini başkalarının yemesine izin verme. para kazanmak için satmana gerek yok.
  • Requiem_Kyrie • 15 Nisan 2014 16:53 • #641117
    Merhabalar,

Öncelikle çok açık görüşler alabileceğin ve çok farklı yönlendirilebileceğin bir konu açtığın için tebrik ediyorum :) Bir düzeltme ile besteler için patent değil telif alırsın (Noterde adı tasdiktir) Tasdix diye bir site vardı zamanında hala duruyormu bakmadım ama orada kolayca yapabilirsin tavsiyemdir.

Bornvillain'in görüşüne bir nebze katılıyorum. Öncelikle kendin değerlendirmeye çalış bu sayede tanınırlığını arttırır ve beste satmaya başlayabilirsin. Çok acele etme bence hemen satacağım diye. İyi bir aranjör bul (eş dost tanıdık) beraber kayıt alın. İyi de bir video çekim ekibi bul yine tanıdık vasıtasıyla. Başarılı bir ürün çıkarsa ortaya zaten merak etme sen istemesende o satacağın kişiler seni bulur.

İlla satacağım bu durumu yaratmadan diyorsanda kesinlikle tanıdık vasıtası haricinde yani dinleteceğin sanatçınında güvenini sağlamış biri vasıtasıyla yapmanda fayda görüyorum. Harici bütün yollarda sadece demo yapmış ve dinletmiş olacaksın.

Başarılar dilerim.
  • crenshawpunch • 13 Mayıs 2014 02:18 • #641144
    Ne yaparsan yap, noter tasdiksiz hiçbir şey yapma !
  • bukalemun035 • 16 Mayıs 2014 13:25 • #641146
    selam daratunca.

ben de senin gibi yıllardır evde kayıtlar alıyorum bi ton besteye. bunun yeri dedikleri gibi istanbul. zaten oraya yerleşiyorum yakın zamanda.
    25 senelik piyano ve 5 senelik canlı müzik, müzikten para kazanma tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki: tanıdık yoksa işimiz çok zor. işimiz diyorum çünkü bu hepimizin sorunu. bu ülkede ya paran olacak, ya tanıdığın.
    şimdi görüyorum, dedikleri gibi sanatçıların menajerleri sitelerine numaralarını koyuyorlar iletişim için ama günde kaç bin kez telefonu çalıyordur, tahmin edemiyorum.
    bizim gruptaki arkadaşımla unkapanı'na gitmişliğimiz var. onların müzik anlayışı, piyasa nasıl dönüyor gibi sorulara cevap bulmamız için.
    işimiz zor. kimler tv'ye çıkıyor, yaptığı iş beş para etmez. demek ki para.
    kimler ünlü sanatçılarla ilk klibini çekiyor, demek ki tanıdık.
    umarım biraz da şans bize güler. ülkenin iyi sanatçılara ihtiyacı var.

sevgilerle
  • sonias • 17 Temmuz 2014 15:55 • #641226
    noterde yapılan tasdıgn mahkeme ıhtımalınde hıcbır gecerlılıgı yok dıye bılıyorum. bestelerını muyap gıbı bırlıklere tasdıklettırmekle beraber parcaların kayıt vıdeo taslak vs. leri herhangi bir ıntihal durumunda kanıt olarak sunulabılır.
    bestelerını degerlendırmeye gelınce.. ya bı aranjorle-ki kımı tanınmasa da uygun bı fıyata tanınmısı kadar ısıne yarayabılır- bellı bı mıktar uzerınden anlasır onu unlulere dınletmesını saglarsın ya cesıtlı yarısmalara gonderrırsın ya da ıyı bı vokal bulup net bı sekılde kaydeder yıne demo seklınde faydalanırsın ılk asamada bestelerıne cok para verıceklerını dusunmemenı tavsıye ederım tabı bı arkadasın album yapıp da 1-2 parcanı albume almadıgı surece
  • polovtsian • 28 Ağustos 2014 03:52 • #641268
    Noterde tasdiğin geçerliliği olmadığı konusunda emin misiniz arkadaşlar? Sonuçta bestelerin tasdiği konusunda başka resmi ve kullanışlı olan bir uygulama yok ülkemizde. Herhangi bir hukuksal durum oluşursa da noter tasdiği ve tasdik tarihinin mahkemenin itibar edeceği bir kanıt oluşturacağını düşünüyorum. Sonuçta hak iddia eden karşı tarafta herhangi bir tasdik belgesi yoksa zaten olay yeterince açık olur. Varsa da hangi tasdik tarihi daha erken ise mahkeme ona itibar eder.