Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

tab nasıl okunacak diyenler

• turbot • 3 Şubat 2004 23:46 • #431378
    şimcik bu weletler almış ellerine electro gitarları yeni başlamışlar çalmaya nota ile işimiz olmaz aga diyolar biz duyarız çalarız tabdan da çalışırız yada çalışacaz diyolar amma bu çocuklar tab okumayı bilmiyolar şimdii....pirler üstadlar...gitar tabı nasıl okunur nerde ne diyince nereye basacann sonra orda mesela çekecen cart curt diyo hangisi ne dir..?bunlar orda gösterilmiş emme nasıl öğrenilecek yada nerden hangi sitedeki hangi yazıdan öğrenilecek ajaba bi cewap werin bi dile gelin hele.:) ?
  • posetcayy • 13 Şubat 2004 15:14 • #431409
    ya basıt bıse aslında dilim döndüğünce yardımcı olayım yeni arklara..
    teller ve perdeler kabak gıbı ortada mesela
    ------------------- "-" bu teli simgeler
    ------------------- rakamlar ıse perdeleri
    -----0------------- gösteriyor..
    ---4---4---4---4---
    -2-------2---5-----
    -------------------
    bu "fade to black - metallica" giriş tabıdır..

burda alpej yapılıyor "0" yazdıgım yer tele boş vuruyosun hangı tel dıye sorarsanız ben sol teli dıcem cunkı en alttakı "-" çizgi kalın mi oluyor sanırım en üstteki "-" çizgi ise inci mi teli..neyse dıger rakamların yerlerını bulabılırsınız artık:))

-------------------
    -------------------
    -------------------
    --7/9--------------
    --5/7--------------
    -------------------
    "/" bu işaret slide hareketini temsil eder yanı notayı aşagı kaydırırsın.. "\" işaret ise notayı yukarı doğru kaydırırsın..
    -------------
    -------------
    -------------
    -2-----------
    -2-----------
    -0-----------
    mesela burda akor basmış..tab okurken zamanlar aralardakı boşluklarla ifade edilir..
    --x-----------
    --x-----------
    --x-----------
    --x-----------
    --x-----------
    --x-----------
    burada telin üstünü kapatmıs sesi kesmiş tık tık ses gelir tellerden..gitarın tonları sert ise tak tak gibi değişir flam:)))benim gitarda tüf tüf diye geliyo:)

bı program var gp4 bu tab okumak için yapılan bir programdır.. bu programın calıştıracağı tabları www.mysongbook.com adresınden teeemin edebilirsiniz. yada hesabıma 7milyon yatırısın sana 2500 tane tab olan cd yollarım:Pp :)bildiğiniz parçaları dinyerek burdan takip edebilirsiniz ve hangi işaretlerin ne işe yaradığını kendiniz de bulabilirsiniz..şu anda işeretleri buraya yazamıyorum zaten dediğim programları indirdiğiniz zaman kendinizi yediden doğmuş gibi hissetceksiniz:))
    gp4 u arama motorundan ındırın ıshte...
    www.mysongbook.com da exercises yaz sana bı sürü parmak calısmaları gösterır yawaş yawaş çalış günde 2-3 saat ile 1 sene sora ben neymişim diceksin:)))
    tab okuken aşağı yukarı ok işaretleri var ise ki genel de olmaz vuruş yönünü gösterir..
    daha sorun olursa bana yaz ıshte sımdı cıkmalıyım goruşürük:)

saygılar
    ya soruyu bi daha alsam:))