Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

diriliş

• metal_milita • 28 Haziran 2004 23:58 • #433868
    Millet ne diyorsunuz metali diriltmek için ne yapmak lazım ihitlal filan cıkarmalımıyız
  • chutluck • 30 Haziran 2004 00:17 • #433934
    yapamazsın öyle bir şey NS :)
  • divinemusic • 30 Haziran 2004 11:37 • #433945
    Ben öyle birisini tanımıyorum :)
  • Ktulu • 30 Haziran 2004 12:35 • #433947
    Metalin dirilmeye mi ihtiyacı var??

Bence metal 2000-2001'de yeniden hortladı zaten :)

Şu anda piyasa da fena değil ancak gruplar genellikle tarz değişikliğine gidiyor. Ör: Opeth doom'dan prograssive rock'a dönmüş (damnation albümünde-2003), brutali kesmişler (ki Mikael deli brutal yapıyodu). Anathema tarz değiştiren gruplar arasında; Cradle 2000-2001'den beri bunu yapıyor. Cruelty veya Dusk kıvamında bir albümü çıkarmadılar hala. Gerçi adamların her yaptığı olay ya neyse... Midian mesela.. (Ct'hul'hu dawnnnn!!!) Ama yine de Cradle Cradle'dır bence..

Orphaned Land'in son albümünü dinleyemedim ona bir yorum yapamayacağım..

Sonuç itibariyle, metal 2000'lerden itibaren değişmeye başladı.. Moonspell, katatonia gibi alternatif gruplar müziği hem zenginleştirirken, hem de türleri birbirine karıştırdılar.. Bazı gruplar brutal'i o kadar derinden verdiler ki black mi doom yapıyor ayırd edemez olduk, hele bazı doom'cular clean'i bırakıp tamamen brutal yapınca :); Bazıları brutal'i tamamen bırakıp daha piyasaya yönelik parçalar yapmaya başladılar.. Bazıları işin içine çok daha fazla elektronik kattı; power grupları bir anlık çıkışlarından sonra yerinde saymaya başladı (Ör: Children Of Bodom); death'in yelpazesi son 3-4 yılda deli gibi genişledi...thrash ve death birbirine paralel olmaya başladı(death deyince akla thrash'teki tempo ile söylenen melodik parçalar gelmeye başladı); heavy klasik oldu; black gruplarını dinleyen insanların sayısında çok büyük artış oldu (98-2000 itibarıyla..); Doom grupları, eskilerden beri sessiz ve derinden ilerledikleri yolda insanların dikkatini çekmeye başladılar (ÇOOK da iyi oldu)

Ben bu gelişmelerden çok çok mutluyum ve eskiden yelpazesi çok dar olan bir dinleyici olarak şu anda olduğum olduğum noktadan çok mutluyum, ama şöyle bir dezavantaj var ki: İnsan kendine dinlemek, "bu benim ilah grubum" demek için seçebileceği üstünlükte bir grup yok piyasalarda..Ya da insana bir noktadan sonra her grubun iyi ir yerlerini görebilmeye başlıyor. Bence bu da şu anda metaln ne kadar zenginleştiğini gösteriyor. Şu anda dinleyecek çok fazla grup var ve hepsinin albümlerini orjinal almaya kalksam kesinlikle maddi açıdan batmıştım :) Şu anda kendime doom'cu mu black'çi mi death'çi mi diyceğimi bilmiyorum.. Cradle Of Filth'in manyağıyım, Opeth için kendimi keserim, Anathema için çocuğumu keserim, Orphaned Land için dağlara çıkarım, My Dying Bride için pek bişey yapmam :P , bi taraftan Iced Earth'ü de dehşet severim...

Artık metal müzik sadece vahşeti, hiddeti, savaşı, öfkeyi anlatmıyor... Artık bir doom parçası dinlediğinizde hıçkıra hıçkıra ağlayabiliyorsanız (Opeth - To bid you farewell[özellikle son sözler...],Anathema - Angelica,Moonspell - alma mater!!!), 21 yaşına kadar headbang yapmamışsanız ve sizin bile içinizi kıpır kıpır yapan deli melodileri duymaya başlamışsanız (bundan sonra headbang yaparken bilgisayarınızın üstünde yanan mumu söndürebiliyorsanız ;) )(Iced Earth - Jeckyl & Hyde,Phantom Opera Ghost!!!) , Sizi gerçekten herşeyden çok düşündüren parçalar duyduysanız (Opeth - drapery falls başlangıç, Blackwater Park) metal müziğin ne kadar geniş bir yelpazeye sahip olduğunu ve ileride de ne kadar genişleyebileceğinin farkına varmışsınızdır...

Bu yüzden korkmayın... Yelpazenizi genişlettikçe daha da genişlemeye ihtiyaç duyacaksınız..

Zaten bir gün herkes metal dinlemeyecek mi?? (Şimdilerde tiksinerek duyduğu brutal vokali bile, bateri zillerinin sesini teneke zımbırtısına benzetse de...)

Ama asıl suç bizde... Hem metalin kalitesini güya herkese duyurmaya çalışıyoruz, hem de bu müziği özel yapanın sadece kısıtlı sayıda insanın dinlemesi olduğunu sanıyoruz.. Halbuki istemez misiniz, Türkiye'nin neresinde olursanız olun bir cafeye gittiğinizde Alma Mater çalarken herkes deli gibi headbang yapsın, sadece müzik sesi olsun ve "Alma-Mater" haricinde hiçbirşey söylemeden aynı tempoda kafa sallayan 50 kişi......

Bir hayal edin...
  • dysmorphic • 30 Haziran 2004 14:47 • #433952
    he he valla Ktulu kardeş süper yazmışsın

ben şunu anlamıyorum bir grup farklı bir tarz arayışına girdiğinde insanlar "olmamış" yorumunu yapıştırıyorlar bence bu yanlış...

Ne bilim biraz bekleseler grup tam olarak yakalasa tarzını da sonra yorum yapsalar bence daha bi güzel olur :-)

son olarak metalin dirilmeye ihtiyacı yok!! Öldü mü ki dirilsin? sleep moduna geçmişti bir zamanlar ama o moddan çıkalı çok zaman geçti :-)
  • Ktulu • 30 Haziran 2004 23:16 • #433990
    Gündüz buraya bir mesaj yazmıştım post olmamış sanırım..

Neyse, ben de bundan bahsediyorum zaten. Her zaman bir grubun değişmesi demek, "artık eski yaptığımız müziğin modası geçti", veya "artık biz bu işi pek iyi beceremiyoruz" demek olmayabiliyor. ..ki metal tarihinde bazı ihtimaller dışında tam tersi oluyor. Yani gruplar müziklerini daha da zenginleştirmek, bir kalıptan çıkmışçasına parça yapmamak için bazı tarz değişikliklerine gidiyorlar. Bu da genellikle dinleyicinin işine yarıyor. Düşünün, sadece 1 grup dinleseniz bile farklı yıllarda çıkardıkları albümlerden çok farklı tadlar alabiliyorsunuz. Tabi bu bazen dezavantaj da oluyor :)
    Mesela Pantera'nın sadece Vulgar display of power albümünü dinleyebiliyorum :)