Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

rock ve elektro gitar

• uuucar • 10 Temmuz 2004 17:01 • #434424
    günümüzde rock denildiğinde akla ilk gelen alet elektro gitar.oysa rock 195? lerde ilk çıktığında elektro gitar yoktu ve rock piyonoyla yapılıyordu.yani elektro gitar takıntısı oldukça saçma ve yenileşmeye giderek salt gitara bağlı kalmak saçma.neden herkes gitar çalmak ister?işte bunun cevabı gitarın simge olmasıdır ve herkes gitar çalmayı öğrenirse rock nasıl gelişir?
  • chutluck • 10 Temmuz 2004 21:49 • #434439
    Son zamanlarda açılan en güzel konu olduğunu söyleyebilirim.

Son derece haklısın, mesela ben "hep gitar çalmak" istememişimdir. Eskiden piyano çalıyordum, 2 ay önce ise bas gitara başladım.
  • mortimer • 11 Temmuz 2004 01:13 • #434448
    millet rockı ardarda gelen 2 tane uyduruk akordan ibaret sanıyor eee rock bu kadar kolay olunca herkes işin kolayına kaçıyor ve dadaaaaaaaaaaaam "aaabü ben rock yapıyorum işte grup falan var da ya şey istiyorum nasıl diceksem hani şu banka reklamında bi kız var şey çalıyo eeee ıııı (düşünme efektti) ya hani varya şimdi aklıma gelmiyo dilimin ucunda ufff ya hani kemanın büyük olanı (zırvaladı zırvaladı buldu bişiler!!!!) ya grubuma (bak bak bak şimdi de grubum oldu haydeee) eklemek istiyorum bi kaç parça varda tam eşlik edilmeye uygun....vs...." la bebe ensturmanın adını bilmiyo bi de bülü bülü diye konuşuyo işte günümüz rock insanlarından görüntüler!!!!!
  • Ktulu • 12 Temmuz 2004 00:15 • #434484
    6 telli bir gitardan milyonlarca ses çıkarabileceğini düşünürsen bana pek de mantıksız gelmiyor..

Ayrıca Rock kelime anlamı olarak "kaya" demek yani sert müzik anlamında kullanlıyor aslında.. Bunun için de şu an distorsion sound'u çok uygun bence. Bu yüzden gitar, rock veya metal müzik için temel enstrüman olarak kullanılıyor..

Ayrıca şu anda birçok metal grubu sadece 2 gitar 1 bass ve 1 davuldan oluşmuyor. Artık sopranolar, piyanistler, kemancılar, çellocular ve hatta orkestralar işin içine girmeye başladı... Bu da metalin yelpazesini son yıllarda oldukça genişletiyor. Bu durum şu sıralar bildiğim kadarıyla sadece power ve black metal piyasasında bu kadar yaygın.. Ancak pop piyasası gittikçe yozlaşıyor. Enstrüman sayısı gittikçe azalıyor falan filan..

Bence bunlar iyi gelişmeler, en azından rock ve metal piyasasının bu hızla ilerlerse tekrar 80'lerin sonu 90'ların başındaki gibi bir "piyasaya hakim olma" durumu söz konusu olabilir. Umarım istediğimz gibi olur..
  • mortimer • 12 Temmuz 2004 00:29 • #434486
    kesinlikle katılıyorum mümtaz insancım benim ((sana diyorum ktulucum :>)) zaten bişeyi ilerletmek için başa dönmek gerekmez mi? hade başa dönelim :))
  • divinemusic • 12 Temmuz 2004 07:50 • #434492
    1954 yılındaki klavyeli ensturmanın adı yanlış hatırlamıyorsam rockorgan olması lazım. Klavye çalanlar bilir, sert bir sesi vardır. Ama elektroyu rockorgan a ben değişmem o başka. Rock müzik de yapılacaksa kesinlikle kullanılması lazım diye düşünüyorum.
  • PhoenixRising • 12 Temmuz 2004 16:25 • #434509
    6 tel 24 perde
    hesaplayin kac farkli combination(bunun turkcesini yazinca dejenere turkce tespit edicisi calistigi icin yazamadim ilginctir ingilizcesine birsey demiyor kusura bakmayiniz) var. basit bir alet falan degil gitar.hele elektro gitar hic degil cunku bir cok teknik ve efekt var kullanilabilecek. cok komplike birsey elektro gitar calmak ve bu isi dogru durust yapan insanlar var(di).
    bence elektro gitara olan bu buyuk ilginin sebebi aletin kolay olmasi falan degil bu aletten cikan seslerin insan kulagina diger muzik aletlerinden cikan seslere gore daha hos gelmesidir baska hicbirsey degil.