Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Bir şarkının davul notası nasıl çıkarılır ve çalışılır.YARDIM!

• mezomorto1 • 7 Şubat 2010 14:08 • #537138
    Arkadaşlar ben amatör davulcuyum.Arkadaşlarla birkaç şarkının provasını yapmak istiyorum fakat davul notalarını nasıl çalışacam?
  • irem_nilsu • 23 Şubat 2010 19:31 • #537149
    canım oncelikle nota okumayı oğrenmen gerekiyor.çalışacağınız parçaların notalarına ise guitar prodan bakabilirsin. once notaları çıkar ordan bir kağıda bastır sonra bir stüdyoya git ve notalara gore çal.
  • NeGüZeL_İsTnbL • 1 Mart 2010 22:33 • #537152
    bak hele şu kıza bateri notası nasıl çıkarılır onu da bilirmiş :P
  • Unfukable • 2 Mart 2010 14:46 • #537154
    Herkes sen mi yiğit beceriksiz olsun?
  • irem_nilsu • 3 Mart 2010 15:23 • #537155
    mezomorto1 dediğimi yap. ben hep oyle çalışıyorum.çok bir becerikliyimdir bu konuda sağol Unfukable :D
  • şermutah • 8 Mart 2010 22:32 • #537157
    sana tavsiyem davul notalarıyla hiç uğraşmaman kafanı karıştırmak dışında bi işine yaramazlar evde çalışmak için çalacağınız şarkıyı aç ve bagetlerle bi yere vurarak çalış zaten çok değişken bir şarkı çalmıyorsanız (yyz falan filan) davul notalarına ihtiyacın yoktur. senin için önemli olan tempo, şarkının kaç kaçlık olduğu ve 1 lerin yerini kaybetmemen. tahminimce 4/4 lük bir şarkı çalcaksınızdır ordada 1 2 3 4 te hi hat 1 de kick ve 3 te trampet e vursan yeter hadi bilemedim 6/8 lik çalacaksınızdır ordada 1 2 3 4 5 ve 6 da hi hat veya ride bir de kick 4 tede trampete vursan yeter gerisi senin yaratıcılığın
  • HardrocK • 20 Mayıs 2010 19:06 • #537203
    Davul notasını cıkarmak baya kolay bir iş aslında fakat bir o kadar da gereksiz. İlle de çıkaracam diyorsan, dinle müziği,o anda bateristin nelere vurduğuna dikkat et sonra kağıda dök bu kadar basit. Hangi davulun hangi nota işareti ile gösterildiğini biliyorsan sorun yok. Ha bi de aynı anda yaptığı vuruşları kağıda dökerken alt alta yazman gerekir. Bu konuyu biraz anlatması dert ama sana tavsiyem yukarıda irem nilsu'nun da dediği gibi guitar pro indir orda bateri notalarına bak anlayacaksın ne demek istediğimi.
  • Patrin • 22 Haziran 2010 03:29 • #537221
    Davul çalmak tamamen kulak ve kas hafızasıyla ilgilidir. Bence de notalarla uğraşma. Dinle ve izle en önemli 2 şey bu. Zaten gerisi gelir. Eğer istiyorsan ileride nota da öğrenirsin. Fazla bilgiden zarar gelmez :)

saygılar
  • UxFxTx • 29 Haziran 2010 19:15 • #537225
    Şarkıdaki davullar büyük ihtimalle 4'lük kalıptadır.Öncelikle şarkıdaki temel ritmi kavramaya çalış.Kendi yaratıcılığını kullan.Notalarında işlevini anlamaya çalış çünkü çok yardımı dokunur ama bir şarkıya notalarla çalışmak yerine dinleyerek çalışmak seni daha çok geliştirir bence.
  • weckl193 • 21 Temmuz 2010 04:09 • #537242
    davul notalarını çıkarmak için bence başlangıc olarak,

bir şarkıyı ele alalım, onu çok kez dinlemelisin,

mesela her dinleyişinde bass, gitar, davul, klavye vb... enstrumanlara odaklan(yani her enstrumanı ayrı ayrı dinle), her dinleyişte ilk önce bunları yap onların sesini duy,

daha sonra şarkıyı bütün olarak dinle, ve sonra davula odaklan, şarkıyı gün içinde dinleyebildiğin kadar dinle,

sonra otur ve ezberle, çok kolay olacaktır, yeterli nota bilgin varsa, zaten şarkının notalarını yazabilirsin...

bol müzikli günler...