Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Mikrofon sorunu

• wolfi • 22 Temmuz 2007 13:14 • #556942
    selam arkadaşlar.samson r21s marka bir mikrofon aldım.mikrofonda sorun olduğunu düşünmüyorum fakat bilgisayarda kayıt yapmaya kalktığımda sorun oluyor.2 tane ek kullanmak zorunda kaldım bilgisayara bağlamak için. 1.si 3lü girişi jack girişi yapan bir ek.diğeri de jack küçültücü.mikrofonu pc ye bağlayıp kayıt yaptığımda çok çok düşük bir ses çıkıyor ve arkada telsiz gibi "fışş" sesi var:) girişi yarım taktığımda dip gürültüsü oluyor.bu ses herşeyi bastırıyor.mono stereo falan öyle birşeyden mi kaynaklanıyor sizce sorun? web kameramın mikrofonunu takınca gayet sorunsuz kayıt yapabiliyorum güzel de ses çıkıyor.profesyonel mikrofon işime yaramıyor şu an için malesef bilgisayar kaydında.ne yapmalıyım? ses kartım trust ve 5.1 ses sistemim var... :(
  • Serpent_King • 22 Temmuz 2007 13:27 • #556944
    öncelikle :

aldığın mikrofon ile web kameranın mikrofonu aynı şeyler değiller.ikisi arasında empedans farkından ziyade muhtemelen kabloları da çok farklı.en önemli fark da samson un balanslı kablo ile bir yere bağlanır olması.

ikinci olarak , sesin seviyesinin az gelmesi bilgisayarında preamp olmayışı , dolayısıyla o empedansa sahip bir dinamik mikrofonun bir preampden geçmeyerek sesi istenilen kalitede verememesi.

gelelim sorununa.3 lü giriş dediğin şeyin adı XLR.XLR balanslı bir arabirimdir.sen bunu jack girişine çevirdin ve bu hala balanslı olacaktır.hatta jack küçültücüye de çevirdiğin an hala balanslı kalacaktır.ve sen bu balanslı sinyali bilgisayarının aslında kayıt için pek de elverişli olmayan ses kartına taktığında cızırtılı foşurtulu bir sinyal alıcaksın çünkü arabirimler çok arklı.

yapman gereken şey mikrofona direkt 1/4 tsr balanssız mono kablo takman.bunlar satılıyor.özellikle carol gibi dandik markalar genelde bu tarz kablolarla veriliyorlar.çünkü mikrofonlar genelde preampe bağlanır ve preamplerin mikrofon girişleri de xlr dır.

eğer maddiyatın el veriyorsa işini görmesi için ufak bir preamp , ufak bir mikser , veya içinde mikrofon preampi olan bir ses kartı almanı tavsiye ederim.
  • wolfi • 22 Temmuz 2007 13:57 • #556945
    çok teşekkür ederim ilgin için.1/4 tsr balanssız mono kablo bir ucu xlr diğer ucu jack olan bir kablo değil mi?
  • Serpent_King • 22 Temmuz 2007 17:26 • #556946
    hayır bir ucu 1/4 tsr balanssız kablo bu.aldığın ere tarif et bi tarafı mikrofon girişi diğer tarafı da bu şekilde olacak de anlarlar.önemli değil bu arada..