Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

ESP vs Gibson

• HeArSe • 14 Eylül 2007 11:14 • #557266
    bkz:(birçok hardcore ve metalcore grubu gerek kayıtta gerek konserde gibson kullanır.çünkü tonları esp'den daha toktur.)
  • kkurt • 14 Eylül 2007 20:25 • #557268
    o gitarların ses formülü gayet basit. ağırca iyi kurutulmuş bir maun gövde, 24" yapıştırma sap, tuneomatic köprü, paf manyetikler. isteyen her ciddi gitar üreticisi şirket kopyalayabilir. şu veya bu sebeple aynısını yapmamışlarsa o ayrı konu tabi. aynısını yapmamak için pek çok sebep bulunabilir. bel ağrısı, rahatsız klavye, biçimsiz ton anahtarı konumu, vs. zaten tremelo sistemi koyunca bütün özelliği bozuluyor o da ayrı konu.
  • Birol • 14 Eylül 2007 21:09 • #557269
    Başka bi forumdan bi abimin benzer bi durum için yorumu:
    gitar denen alet organik materyelden yapılan bir nane, nasıl insan insana benzemezse, ağaç da benzemiyor işte, kategorize etmek bence çok yersiz, alet bütün olarak iyiyse iyidir, kötüyse kötüdür.
  • Birol • 14 Eylül 2007 21:10 • #557270
    Odun olması kötü mü?
  • Birol • 14 Eylül 2007 21:20 • #557271
    insanlar albüm kaydı için gibson bile kiralıyor ve emin olun bu anlamadıklarından değil.teknisyenler , prodüktörler böyle yaparsanız daha iyi sound elde edersiniz diyor.daha iyi elde ediyorlar da.metal grupları da aynı şekilde hareket ediyor isveçte , finlandiyada.kontrol edin sitelerine girip.çoğunun kullandıkları ekipman arasında bir gibson görürseniz şaşırmayın sakın.

Emin ol o kullanılan Gibson'lar piyasada şu an satılan Gibson'lar değil ya da şöyle söyliyim piyasadaki Gibson'lar olsa bile 7000 dolarlık '59 reissue ve benzeri Custom Shoplar.

Büyük grupların ekipman listesinde yazan Les Paullerin tamamına yakını '50lerden kalma, bunları tercih etmelerinin sebebi de ağacının kurumuş olması. Yani bu tarz gitarlarla ESP Eclipse aynı kategoride değil, son yıllarda üretilen Gibson'ların çoğunun 10 ibsden ağır olduğu için geri gönderildiğini, 2000 sonrası Gibsonların çoğunda en ucuz rosewood olan indian rosewood kullanıldığını düşündüğümüzde, şu anki Gibson'ları efsaneleştirmeye pek de gerek yok, geçen yıl Türkiye'de 3800 dolara satılan Standat Les Paul'lerin nasıl bi şey olduğunu gördük, 2000 dolar daha ucuz olan Studio modelinden daha iyi değildi biri de...

Başlığı açan arkadaşa tavsiyem almayı düşündüğü modellerin hepsini gidip denesin yukarda bi mesajda yazdığım söz doğru çünkü.
  • Birol • 14 Eylül 2007 21:22 • #557272
    Some Kind Of Monster belgeselinde gitar teknisyenleri Metallica üyelerinin toplam 600 700 gitarı olduğundan bahsediyodu. Biraz araştırma yaparsan görürsün ki arada onlarca Tele de var... =)
  • kkurt • 14 Eylül 2007 21:40 • #557274
    bir ağacı kurutmak o kadar da zor bir iş değil. bir firma tanıtımında görmüştüm ağacı fırınlıyorsun 1-2 ay. çıktıktan sonra yapıştırıyorsun, sonra 1-2 ay daha fırınlıyorsun. biraz masraflı olabilir ama pekala yapılabilir bir iş. 50 sene beklemeye gerek yok.

zaten kurutmazsan iki ay sonra kendi kendine kurumaya başlar ve bunun sonucu olarak endonezya malı ibanezler gibi yamulur sapı (nereden biliyorsun yamulduklarını diye sorma...:) bir ara ikide birde kılıfına sokmaya gerek görmeyeceğim orasının burasının çarpılmasını umursamayacağım ucuz bir gitar almıştım ordan biliyorum. neyse ki çok yamulmadı ufak bir sap ayarı ile idare ediyor hala)
  • Serpent_King • 15 Eylül 2007 00:45 • #557278
    biliyorum.fikrimi söylerken son model gibson tonu esp den iyidir demedim zaten.fikir de değil aslında ben kaydettim gözümle gördüm yani kaç yılından kalma bir gibson bilmiyorum. ancak söylediğin gibi bir çok grubun ekipman listesinde bulunma sebebi tonundan başka bir şey değildir heralde.
  • Birol • 15 Eylül 2007 02:03 • #557280
    Eskiyle yeninin bi diğer farkı da adamların o zamanlar ağaç konusunda daha seçici olmaları... bi de tabi vintage ve efsaneleşme olayları var ki, aslında marka gitarları sattıran en büyük etken bunlar. =)

Bu arada Gibson'a ESP Eclipse'den ziyade ESP Edwards/Navigator Les Paul kopyaları daha güçlü bi rakip...

http://cgi.ebay.com/ESP-EDWARDS-LES-PAUL-STANDARD-Crafted-in-Japan-NEW_W0QQitemZ300151393439QQihZ020QQcategoryZ33034QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.com/ESP-Navigator-Les-Paul-NLP-380-Japan-507_W0QQitemZ170147709782QQihZ007QQcategoryZ33038QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem Fiyata bakın hele. :D

Ya da Greco'lar...
    http://cgi.ebay.com/GRECO-EGF-1200-Solid-flametop-1985-Grecos-best-LP_W0QQitemZ250164332916QQihZ015QQcategoryZ2384QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
  • kkurt • 15 Eylül 2007 08:41 • #557281
    bu eski/yeni ve ağaç konusundaki seçicilikten şüpheliyim. o yıllarda elektro gitara bir oyuncak gözüyle bakılıyordu. ciddiye alınmaya başlanmassı bir 10 yıl almıştır.

ama bir aletten senede 100 adet üretmek var yüzbin adet üretmek var. tabi ikinci durumda çok ta seçici olmak mümkün olmayacaktır.