Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Doğru akort

• kkurt • 5 Ekim 2007 19:24 • #557421
    "Düzgün bir tunerda denedin mi?"
    ---

malesef alet edavat stoklarımda bir peterson tuner yok.
  • kkurt • 5 Ekim 2007 19:26 • #557422
    evet o aralıktaki sesi dinleyerek akort yapmak daha mantıklı. ne olur ne olmaz:) tabi tellere fazla geçirmeyip bu tür problemlerle uğraşmamak ta mantıklı, ya da o gitarın ne tür bir derdi var bilene göstermek te.. belki de hiçbir sorunu yoktur tabi, bilemem.
  • Serpent_King • 5 Ekim 2007 21:32 • #557424
    arkadaşın ilk yazdığı mesajda tele sert vurup vurmadığını anlayamıyoruz ki.yazdığı mesaj itibariyle gayet normal olarak akord yapmayı bilmediğini düşünebilirim.bir de forumlardaki bilgi içerikli mesajların, sorun yaşayan kişilerin dışında forumu bilgi edinmek için okuyan insanlara da yardımcı olabilmesi adına gerekli veya gereksiz ancak doğru her bilginin faydalı olabileceğini düşünüyorum.belki arkadaşın gitarı bozuktur belki gitara abanıyordur ama bazılarının aklında "yahu bu tele vurduk hangi zaman aralığındaki ses ile akord yapılıyor vurduktan sonra mı vurduğum anda mı" diye bir düşünce doğabilir bilmem anlatabildim mi.
  • ernurgok • 5 Ekim 2007 23:34 • #557425
    Herkese teşekkürler. Konuyu toparlayalım. Aslında gitarlarımın ayarları tamamdır, Ekrem'e yaptırılmıştır. Ben eskiden akordu kulak ile yapardım, kulağıma da güvenirim, sağlamdır. Teknolojik imkanlar gelişti diye software tuner kullanalım dedik, iş aldık. Akort esnasında tellere belki sert vuruyorumdur bilemem. Ama özetlersek :
    1- Tellere akort esnasında orta sertlikte mi vurmalı
    2- Her durumda yukarıda anlatılan 4 evrede tunerin ibresi değişiyor. İlk vurduğumda + sonra - değerlere geliyor. Bu kimsenin başına gelmiyor mu, şaşırdım. Sustain anındaki değere mi itibar etmeliyiz, doğrusu bu mudur.
    Tekrar ediyorum, bir gitar humbucker, diğeri eski single manyetiklere sahip, tremolo yok.
  • KeReMmM • 6 Ekim 2007 00:23 • #557426
    ""Düzgün bir tunerda denedin mi?"
    ---

malesef alet edavat stoklarımda bir peterson tuner yok."
    ---

kkurt ben sana demek istememiştim yanlış anlaşılmış ernurgok arkadaşa sormuştum :)
  • Serpent_King • 6 Ekim 2007 11:45 • #557430
    evet aynen öyle sustain anındaki sesi dikkate alıp öyle akord yapmalısın.
  • ernurgok • 6 Ekim 2007 16:38 • #557431
    Teşekkürler, herkese reşekkürler.