Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Üzerine Davul yazabileceğimiz elektro gitar demolar?

• ordabiyerde • 1 Kasım 2007 12:26 • #557643
    Arkadaşlar eminim ki aranızda elektro gitar çalan,hatta gitarı yemiş bitirmiş arkadaşlar var..Ve onlar da boş durmuyorlar kimileri stüdyoda kimileri de evinde kayıt yapıyorlar.

Bende kendi çapımda bu kayıtların üzerinde evimde davul çalmak istiyorum.Halihazırda tanıdığı bir baterist arkadaşı olmayan,ama bastığı tellerin üstüne "ülen bi de ritm olsa iyi olurdu be" diyen arkadaşları ve demolarını özlemle bekliyorum efenim :)
  • kkurt • 2 Kasım 2007 20:09 • #557654
    tersini yapmak daha mantıklı olmaz mı?
  • ordabiyerde • 4 Kasım 2007 01:45 • #557656
    bence önce melodi ardından ritm gelmesi gerekir ama..
  • kkurt • 4 Kasım 2007 01:59 • #557657
    bence ikisinin de birlikte çalınması lazım ama, ille de ayrı olacaksa önce ritm gelir.
  • Serpent_King • 4 Kasım 2007 02:06 • #557658
    eğer melodiyi çalacak adam metronom ile çalıyorsa neden olmasın ?

ayrıca profesyonel kayıt sessionlarında pilot gitar(başka bir müzik aleti de olabilir) kaydedilir ritim çalacak müzisyen için.bu kayıttan sonra ise asıl gitar kaydı yapılır.
  • kkurt • 4 Kasım 2007 02:22 • #557659
    melodiyi önceden çalmanın avantajları var ama işin doğrusu ben ikisini beraber klavye ile çalmadığım sürece saçmasapan şeyler çıkartıyorum sonuç olarak. (harmoni içermeyen) ritmi önceden çalmak bir miktar daha mantıklı geliyor ama o zaman da melodiyi kısıtlamış oluyorsun harmoni içermese bile. melodiyi önce çalsan, bu sefer de o melodiye uyan akorları bulmak zorlaşıyor (melodiyi doğaçlama çaldığını varsayarsak tabi). zor iş. o yüzden piyano ayrıcalıklı bir alettir:)
  • Serpent_King • 4 Kasım 2007 03:29 • #557660
    az çok şarkı yazarlığım vardır ama bana göre iyi bir şarkı üretileceği zaman düşünülen tek şey gitarı kucağa almak ve kaydetmeye başlamak oluyor.armoni kural sıra düzen vesaire gibi konular devrede ise zorlama ile bişeyler çıkartmak gibi oluyor hep benim için.
  • kkurt • 4 Kasım 2007 11:03 • #557661
    bana da zorlama geliyor o yüzden hem ritm hem harmoni hem de melodi doğaçlama olsun ve bir şekilde hepsini aynı anda çalayım istiyorum. daha doğrusu başka türlü hiçbirşey beceremiyorum. ha bir kere alt yapıyı oturttuktan sonra üzerine başka enstrumanlar da eklenebilir. henüz bu yöntemle de çok basit bir düzeyin ötesinde herhangi birşey kaydedemedim ama başka türlü hiç yapamıyorum.
  • İntihar Süsü • 7 Kasım 2007 17:11 • #557671
    ben şahsen sadece ritim üzerine çalabiliyorum
  • ordabiyerde • 9 Kasım 2007 15:34 • #557674
    arkadaşlar bu işi hazır .midi formatındaki ritmler üzerinde de yapabilirsinz.Örneğin 4/4lük bir ritm indirirsiniz.onu winampta açar kulaklığı takarsınız kulağınıza,alırsınız gitarınızı elinize,çalarsınız:)ama ritmsiz çalamayan arkadaşlar varsa,ben yardımcı olmak isterim.Dilediğiniz ritmi atıp,kaydedip size yollayabilrim,siz dileyin yeter:)maksat bir ekip çalışması oluşturalm,ortaya somut birşeyler çıksın