Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Ton ayarlama

• Metalist_Boy • 17 Kasım 2007 16:50 • #557716
    İşte onun öyle olmaması için bunları nerden ögrenebilirim :D yoksa benimde sonum o ilerde.. aman tanrıım :S ögrenmem lazım hemen :D bi kaynak falan önerebilirmisiniz?
  • kkurt • 17 Kasım 2007 17:13 • #557717
    gt8 ile bu iş nasıl yapılır ya da ilgili bir internet sitesi var mıdır bilmiyorum ama söylemek istediğim tek şey zaten söylemiş olduğumdan ibaret. processor değil de amfi kullanıyor olsaydın mid düğmesi her zaman en az 6-7 de dursun hatta mümkünse 10'a kadar çek derdim. sırf tek başına çalarken kulağa güzel geliyor diye orta frekansları kısmak iyi bir fikir değil. hepsi bu. uzun lafın kısası bütün muhabbet bundan ibaret. kolay gelsin:)
  • kkurt • 17 Kasım 2007 19:31 • #557718
    ilave not...

bu arada gitar amfileri genelde orta frekanslara uygulanan Eq kazancı 0dB üzerinde olacak şekilde ayarlanamazlar, yani orta frekanslar kuvvetlendirilemez sadece zayıflatılabilirler. ama sen zayıflatma da. GT8 orta frekansları kuvvetlendirebiliyorsa, kuvvetlendirme de. bırak oldukları gibi kalsınlar. orta frekansları +15dB ye çekmek gibi garip şeyler yaparsan aletten burnundan konuşan adam tonu alırsın hiç hoş olmaz.
  • Metalist_Boy • 17 Kasım 2007 19:36 • #557719
    ilave not...

:D teşekkür ederim.Ama bu ögrenmek istedigim şey gt-8 le alakalı olarak değil genel olarak sormuştum =) yani mesela miksere girince ton nasıl ayarlanır veya sahne performansı olacagı zaman gerekli şeyleri nasıl yapcagımı ögrenebilcegim bi kaynak demiştim yani gt-8 de nasıl ton ayarlarım kaynak verirmisiniz dememiştim genel olarak hep ihtiyacım olcagı için tam olarak ögrenmek istiyorum =) bu arada burnundan konusan adam iyiydi :D
  • Serpent_King • 17 Kasım 2007 19:36 • #557720
    bu işin adı sound engineering olarak geçiyor.türkiyede ise son derece yanlış olarak tonmaysterlik deniyor.tonmaysterin anlamı yabancılarda işinde aşmış ses mühendisi demek.ancak burda da ses mühendisliğinin tam anlamı farklı :) ayrıca bunlara ilaveten dışarıda sound engineerlar da tek başlarına değil bir kayıt projesinde çalışan recording , mixing , mastering engineerlar mevcut.bizim adamların prodüksüyon bazında yanlarına bile yaklaşamayışımızın nedenlerindendir bunlar.
  • Serpent_King • 17 Kasım 2007 19:38 • #557721
    konserdeki tondan performansı yapan insan sorumlu tutulmamalı.zira sahnede kendi duyduğu şey ile seyircinin duyduğu birbirinden kel alaka şeyler olabilir.ordaki tonun iyiliğini ancak orada iş yapan teknisyen sağlar.aksi taktirde performansı verecek insanın çaldığını şöyle bir kaydetmesi daha sonra sahneden inip kaydettiğini dinlemesi ve doğru tonu bulana dek her defasında aynı şeyleri tekrarlaması lazım :)
  • kkurt • 17 Kasım 2007 19:47 • #557722
    ilave not...

onları serpent daha iyi anlatır ama genel kurallar şöyle:

1. elektro gitar miksere direk girilmez mikrofonlanır.
    2. 1. kurala uyulamıyorsa kabin simülatörü kullanılır.
    3. olayı çok fazla kurcalamak yaratıcı şeyler yapmak istemeyen adam sahnede de mikste de orta frekansları kesmez, olduğu gibi bırakır. bas = 6-8, mid=10, treble=7-10 düzmantık ve herzaman çalışan sorun çıkartmayan iyi bir ayardır. farklı birşey yapacaksan grup içinde gitarist olarak başkası çalarken 3-4 adım öteden dinle. bak bakalım adam duyulabiliyor mu. (bunlar dB seviyeleri değil amfi üzerindeki ton düğmeleri etrafındaki rakkamlardır)

gitar amfileri üzerindeki ton düğmelerinin ne yaptığına bakmak istersen burda basit bir yazılım var gösteriyor http://www.duncanamps.com/tsc/
    belki gt8'in ton ayarlarını anlamana da yardımcı olabilir.

genelde fender/marshall ton devresi kullanılır, ki ikisi de devre elemanlarının değerlerindeki farklar hariç aynıdır. diğerleri, belki vox hariç, fantezi şeyler. vox ton devresi de mid ayarı mantıklı bir noktada sabitlenmiş bir fender/marshall devresi zaten. herhalde onlar da o düğmenin çok fazla kurcalanmaması gerekti konusunda hemfikir, söküp atmışlar:)
  • Metalist_Boy • 17 Kasım 2007 19:48 • #557723
    O zaman diyosunuz ki bırak cıkcagın yerdeki calısan ayarlasın siz dokunmayın? :D tamam bunu ögrendigim iyi oldu valla dert edip duruyodum şarkının ortasında gitar öterse falan naparım ya da acayip sesler cıkarsa diye :D seviyorum bu siteyi be.. teşekkürler :D
  • kkurt • 17 Kasım 2007 19:49 • #557724
    evet malesef öyle. ama öyle bir imkanı olmayanlar için düz mantık çözümler de var, yukarıda biyere cevap olarak yazdım.
  • Serpent_King • 17 Kasım 2007 19:54 • #557725
    sevinme bence , hatrı sayılır mekanlarda ve büyük denebilecek organizasyonlarda çaldım.hiçbirinde işinden anlayan teknisyen ile karşılaşmadım :) bu türden adamlar çünkü anlaştığı müzisyenlerle çalışıyor geri kalan organizasyonlarda hele hele rock - metal tarzındakilerde çaycı takımı (kimse üstüne alınmasın ve kusura bakmasın) işle meşgul olmakta.

kkurtun söylediklerine katılabilirsin bu durumda.standart tonlar belirle sen performans için.günün birinde gerçek bir teknisyen geldiğinde abi tonum şu dersin o gerekeni yapar.ama öyle bir gün olur mu bilemem olur inşallah diyelim :)