Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

emg 81 & di marzio x2n

• rhoads • 10 Aralık 2007 22:49 • #557816
    arkadaşlar yüksek çıkışlı bir manyetik almayı düşünüyorum kafamdada bu ikisi var.hangisini tercih etmeliyim ve avantajları dezavantajları nelerdir bunların ?
  • İntihar Süsü • 11 Aralık 2007 18:06 • #557817
    biri aktif biri pasif
    en önemli farkı bu bence

sustain açısından emg daha avantajlı bildiğim kadarıyla
    ben x2n den tatminkar bir sustain alamıyorum
  • rhoads • 11 Aralık 2007 22:29 • #557819
    emg nin aktif olduğunu biliyorum ama onun içinde tonu öldürüyor vs gibi şeyler duydum ne kadarı doğru acaba ? ve emg pasif manyetiklerle gitar üstünde uyumlu çalışırmı?
  • kkurt • 11 Aralık 2007 23:24 • #557820
    aslında pasif manyetikler tonu öldürüyor.
    tonun ölüsü canlısından daha güzelse o ayrı mesele tabi.
    bana da pasif manyetiklerin tonu daha doğal geliyor.
    ama öte yandan en düzgün ve düşük volümde en dolgun ses tonunu da aktif manyetiklerden alıyorum. volümü kökleme dürtüsünü biraz dizginliyorlar.

ikinci sorunun cevabı: paralel bağlanmadıkları sürece evet. yani tamamen ayrı çalışmaları gerekiyor.
  • rhoads • 12 Aralık 2007 19:55 • #557821
    o zaman onun için ayrı volume ve tone potu açılması gerekiyor değilmi kasaya ?
  • Leviathan • 12 Aralık 2007 19:56 • #557822
    bence x2n al. hem fiyat olarak daha uygun, hem de emg kadar uğraştırmaz seni. emg kadar uğraştırmaz diyorum, çünkü iş yalnızca emg manyetiği almakla kalmıyor. emg'yi gitarına takabilmen için gitarın bütün elektornik aksanını değiştirmen gerekiyor, çünkü çalışma mantığı bildiğin üzere pasiften tamamen farklı. potansları değiştireceğin gibi ayriyetten emg'yi aktif olarak kullanabilmen için elzem olan 9 voltluk pili koyabilecek bir yuva da oluşturman gerek gitarda, bazen bu yuva sorun çıkarabiliyor ve luthier gitarda pil için özel yer açıyor oyuyor. yani özüyle emg 81 alırsan bir de üzerine gidip luthiere taktıracaksın, ekstra sorun çıkarma olasılıkları da mevcut.

x2n bildiğin üzere pasif bir manyetik olmasına karşın çıkışı emgyi zorlayacak kadar şaşırtıcı derecede yüksek. cayır cayır tonlar almak istiyorum, çok sert müzik yapacağım diyorsan x2n çok iyi bir tercih olur. keza death grubundan chuck shuldiner de bu manyetiği çok kullanmıştır. ama bir de x2n'lerin, kendi içlerinde de modelleri var. alırken bunlara da dikkat et. ama ben x2n derim, malum 2. el forumlara da düşüyor arada. olmadı takarsın, beğenmezsen satarsın. ama emg alırsan, takıp bir de beğenmezsen o kadar uğraş boşa gidebilir. bu yüzden önce x2n al dene, beğenirsen devam et. beğenmezsen o zaman emg olayına giriş derim.
  • İntihar Süsü • 12 Aralık 2007 19:58 • #557823
    valla benim gitarımda emg potansları var ama pasif manyetik kullanıyorum =)
  • rhoads • 12 Aralık 2007 20:01 • #557825
    tavsiyelerin için sağol. kendi içlerinde modelleri var dedn x2n için bunlar nasıl farkediliyor. kodu,rengi,şekli ?
  • Leviathan • 12 Aralık 2007 20:13 • #557826
    benim bildiğim kadarıyla bir "power plus" var, bir siyah olanları var bir de benim kullandığım dp 102 modeli var. dp 102 ler, beyaz-sarı arası bir renkte ve üzerinden geçen manyetik bölüm siyah. power plusların da rengi aynı ama üzerinden geçen manyetik bölüm aynamsı bir görünüme sahip, ve power pluslar dp 102'lere göre daha kalınlar. kalın derken manyetiği üç boyutlu olarak düşün, harhangi bir manyetikle power plus'u yanyana kodyduğunda power plus daha yüksek boylu kalıyor. yani bazı gitar kasalarında bu yüksek olması -kalınlığı- sorun çıkarabiliyor ve manyetik çok tepede kalabiliyor. alırken buna dikkat et -şayet power plus alırsan.- ben en iyi bildiğim dp 102'leri öneririm, dandik bir gitar kasasına yerleştirsen bile en azından çok afedersin ama öküz gibi bir ritm tonu yakalarsın. palm mutinglerde iyi bir amfiyle evi köyü yıkarsın.
  • kkurt • 13 Aralık 2007 00:03 • #557829
    intihar süsünün gitarı nasıl birşey bilem ama evet ayrı olması gerekiyor.

gitarın üzerinde 4 tane delik istemiyorsan pasif manyetik için ton potu kullanmasan da olur. volümü kısınca pasif manyetiklerin tonları matlaşıyor zaten ve ton potunun yaptığı tek şey de tonu matlaştırmaktan ibaret. tonu matlaştıran iki adet pot'a ihtiyacın olmaz sanırım:)

bu durumda 2 vol pot (biri aktif biri pasif için) + 1 ton pot (sadece aktif için) oluyor.