Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

referans monitörü

• sonzaman • 24 Ocak 2008 00:23 • #557964
    arkadaşlar referans monitörü alıcam ve haftalardır hangi marka ve modelini alıcağımı seçemedim 1000 ytl son limitim bu fiyata kadar en iyi monitör ne tavsiye edersiniz marka ve modelli olarak şimdiden teşekkürler...
  • Serpent_King • 28 Ocak 2008 12:36 • #557997
    en iyi monitör diye bir şey olmaz.nedeni de her insanın kulağının farklı frekanslara farklı cevap vermesi.yani senin için iyi bir monitör başkasına göre rezalet olabilir anlatabildim sanırım.bir de şuna dikkat et ; iyi referans monitörü demek güzel ses veren monitör demek değildir.doğru ve sade ses verendir.örneğin basları şişiren bir monitörden memenet beklemek yanlış olur çünkü insan kulağı bas ve tiz duyduğunda nahoş olur , dinlenilen şey güzel gelir.

kolay gelsin
  • sonzaman • 29 Ocak 2008 18:58 • #558009
    tabii haklısın monitörde iyi yoktur biraz araştırmamla m-audioların çok makyaj edilip bass ve tiz lerin şişirildiğğini duydum o yüzden onu eledim peki yamaha hs 80m i dinleme şansın oldumu ne söyleyebilirsin yamaha hakkında
  • sonzaman • 29 Ocak 2008 18:59 • #558010
    tabii haklısın monitörde iyi yoktur biraz araştırmamla m-audioların çok makyaj edilip bass ve tiz lerin şişirildiğğini duydum o yüzden onu eledim peki yamaha hs 80m i dinleme şansın oldumu ne söyleyebilirsin yamaha hakkında
  • kare-te • 30 Ocak 2008 01:24 • #558011
    kullanıcağın yer neresi montaj odası vs yoksa stüdyomu?
  • uykusuzluk • 14 Şubat 2008 22:52 • #558095
    Ben de arayış içerisindeyim buaralar. Başka bir site de Adam A7 modelinin Yamaha'dan (Ns50)daha iyi olduğunu söylediler. Garaj stüdyolarında da resimlerden gördüğüm kadarıyla (yanılyor olabilirim) Yamaha monitörler var, kullanan arkadaşlar izlenimlerini yazarsa sevinirim.

kare-te

Neden sordun? Kullanılan yerin duyumdan başka bir önemi var mı? Ben evde kullanmayı düşünüyorum?

Arda.
  • Single_FACTOR • 14 Şubat 2008 23:19 • #558100
    Bu konuda spesifik verilerle konuşmak gerekebilir. mesela frekans aralığı , crossover, gibi. ama bunların dışında nerde kullnacağın da çok önemli odanın büyüklüğü akustiği de önemli .
  • kare-te • 15 Şubat 2008 03:53 • #558106
    nerde kullanıcağın ne amaçla kullanıcağın çok önemlidir mesela ev ortamında elektronik müzik için kullanmıyacaksan yamaha ns 10m olabilir nekadar bayılırsın bilemem piyasada sıfırı yok diye biliyorum elektronik müziktede kullanacaksan bu modeli pek tavsiye etmem yamaha HS50M ya da 80 olabilir(parana göre) neden olabilir çünki ilk verdiğim örnek çok fırlama bir monitördür her frikiği sana gösterir ve tilt olursun ayrıca senkop gibi biyerden almayın neredeyse iki katıdır. 3 lü 5 li setlerden almayınm 2 li olanlardan alın ve mümkünse yedek parçalarınıda alın ve benim param var diyorsanız iki çift alın çünki referans monitörleri bir süre sonra yorulur ve size farketmeden sesde biraz değişiklik yapar uzun süre çalışacaksanız stüdyo ortamı gibi bir yerde iki çift almanızı tavsiye ederim
    montaj işlerinde kullanacaksanız yamaha almayın setlerden alabilirsiniz.
    m-audio veya event setlerine bakın (eğer bunları set olarak alıcaksanız mutlaka kolonları belirli uzaklıklarda dağıtmanız gerekecek.)
    ayrıca adam a7 her türlü yamaha ns 50 ye takar ama bu tip monitörleri karşılaştırmak pek doğru olmaz çünki kimisi adamla çalışır kimisi yamahayla hoşuna hangisi gittiyse diyebiliriz ama ns50 ile karşılaştırıldığında bmw ve hondayı karşılaştırmak gibi olur.
    kullanılan yerin duyum için önemide vardır stüdyolarda yalıtımlı genelde ses içe dönüşüm yapar montaj odaları(tv lerde) veya evde büyük bir odan varsa ses geri dönüşüm yapmaz alacağın tokluk bass oranı az gibi gözükür.
  • Serpent_King • 15 Şubat 2008 11:36 • #558107
    eğer odana ses akustiği uzmanı bir adamı getirip ona göre gerekli düzenleme yapmayacaksan ki bu çok yüklü paradır, kafanı bu tür şeylerle pek karıştırma derim.ne amaçla kullanacağın da aşikar aslında sana şimdi burada artislik olsun diye miks odası nasıl tasarlanır mastering odası nasıl tasarlanır bas yansıtıcıları ne şekilde ayarlanır başlıklı bilgiler vermem saçma olur.
  • uykusuzluk • 15 Şubat 2008 18:28 • #558113
    Serpent King bilgilendirmek için söylenenlerin artislik olarak algılamıyorum ve aksine takdir ediyorum, detaylı yazarsan da ayrı bir mutluluk duyarım.
    Bunlarla kafa yormak benim hobim ve müziğin pahalı bir iş olduğunun farkındayım ama değiyor. Hep durumu nasıl daha iyileştiriz diye bakıyoruz...

Bazı söylediklerinde kafama takılanlar var;

*Monitör için her insana göre iyi monitör değişir demişsin, yanlış gibi geldi çünkü sonuçta herkesin tarzı ayrı olabilir ama tek bir doğru yok mu dur?
    *Ya da önemli olan ref. monitörün çalan şarkının doğrularını ve hatalarını doğru göstermesiyse, neden farklı monitörler farklı kişilerin tercihi oluyor?
    Örneğin bazı tiz frekansları daha az duyan biri o frekansları daha yüksek veren bir monitör aldı. Yaptığı mix de yüksek olacak ve yanlış olmayacak mı ?

karete;

*Senkop pahalı satıyor, nereden alınabilir?
    *Ns10m'lerin iyi olduğunu da duymuştum ama zamanla yorulan bir aleti ikinci el almak doğru mu? Ayrıca bu yorulma durumu ortalama ne kadar sürede olur, studio gibi yorucu bir ortam olmadığını varsayarsak?
    *Set şeklinde almak ne kazandırır? ya da kaybettirir? (şarkı mix i için)
    *Son olarak neden honda-bmw gibi büyük bir fark var ?

Çok konuşup şişirdiysem affola...