Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

gitara yeni başlamak

• cicoz91 • 31 Mayıs 2008 12:53 • #558345
    gitara baslamını yası yoktur istersen direk elelktrodan basla zaman kaybetmezsin benim cok tanıdıgım direk elektrodan basladı
  • oguzhan1benal • 26 Haziran 2008 16:32 • #558404
    ben 1.5 ay klasik gitar çalmıştım sonra elektro gitara geçtim.tamamen zaman kaybı.teler arası mesafe çok az geliyor bi afallama yaşıyorsun.birde elle çalmaya alışırsan o çok fena.pena kullanmaya daha zor alışıyor insan.ben allahtan klasiğide pena ile çalıyodum:)

klasik gitar alıpta 1 ay sonra hiç dokunmayan bir sürü kişi tanıyorum.pahalı bi elektro gitar alıp çalmasalar baya üzücü olurdu:)

ayrıca herkez gitar çalamaz.yetenekli olup olunmadığını anlamak için öyle ucuz bi gitarla biraz takılmak gerek
  • marklanegan • 10 Ekim 2008 20:41 • #558577
    bence başlama, adam gibi besteler yapıp kendini bu işe çok adayacaksan başla. aksi halde aklından bile geçirme.
  • player_698 • 30 Ekim 2008 03:05 • #558632
    ok biraz nostalji yapalım.ilk gitara nasıl basladim.12 yasindayken annemlerin belcika seyahatlerinde bana ''sana ne getirelim '' demesiyle basladi.o zamanlar bir arkadasim vardi ve annemler onlarin tanidiklarindan adini su anda bilmedigim cok manyak bir 70 's bordo kizili ve mahogany renkli bir antika bir akustik gitari arkadasima getireceklerdi.aslında o zamanlar gi joe lar modaydi.onlardan gi joe isteyip dururken bana o arkadasim '' birak olum gitar getirsinler grup kurariz ' demisti.biraz manyak bir arkadasti acikcasi.hala da manyak ya neyse.ikimize de bir gitar geldikten sonra salak salak takılmaya basladik. bana yine adini hatirlamadigim bir klasik gitar getirmislerdi.aslında gitar ilk geldiginde off ammada buyukmus tribi oluyo kucukken.ondan takıldim biraz.sarmadi.kaldirip attim depoya. 7 ay aralıklı biseyler deneyip deneyip tekrar depoya atiyodum.sonra arkdasim biseyler getirmeye basladi o benden daha meraklıydi.her geldiginde yeni parcalar falan calıyodu uyuz oluyodum.mesela come as you are i soylerken calabilmesi bana kafayi yedirtti.nedenini sormayin.cok pis hirs yaptım.aptallık kompleksine girmistim cunku.beynim parmaklarima sunu yap diyodu.ama yapmıyodu.o cok etkilemisti beni gitar calma bakımından.o zamanlar onun abisi heavy metalciydi.benim abimse 'no has has no eroin' sarkılariyla party falan duzenleyen bi tipti.ondan abimi ornek alıyodum.metal muzikten abim uyuz oluyodu..o zaman bende uyuz oluyodum:)aslında hicbir sekilde muzik yapmak seyimde degildi.sadece hirs yapmıstım.neden..neden beynimde bir seyi yapabiliyoken.ellerim yapamiyodu.evet benim gitara baslamamin kilit noktasi budur.hicbir sekilde metal muzige ilgim yoktu.fakat sonra nirvana y la tanistim.arkadasim surekli saclarim o zamanlar sari oldugu icin nirvana nin solistine benziyon hadi grup kuralım sarki yapalım falan diyodu.kurduk.da gitari sadece yapabilme hirs i yuzunden yapan birisi nasıl muzik yapicakti.elbette olmadi.taki 16 yasimda esasli kizlarla esaslı ask deneyimleri yasayana kadar.sonra arkadasim tablar getirmeye basladi ve okuyup yapmaya basladi.yine kafayi yedim.ben de yaptım.o kafayla oyle taa 16 yasimda lise birde en arka sirada oturan sonradan baterist olma planlari yapan bi manyak arkadas edinene kadar.en arka sirada ona sordugum ilk soru oturabilirmiyim di.sonra muhabbet muhabbeti acti o arka siralarda (arka siralari bilirsiniz)sonra acayip kanka olduk.o zamanlar tipik grunge tim.sadece ergenlik sorunlarimi kurt cobain tarzi emiyo ve beni koruyo gibiydi.ve gitarda ilk sarkilarimi o arkadasla yaptık.beni studyoyla ilk tanistiranda oydu zaten.izmirde esaslı barlara 16 yasinda giriyodu.kizlari falan butun ortami biliyordu.kafayi yemistim.studyoda takılmaya basladik.sonra bir arkadas daha falan derken grup kurduk ama hic bi ise yaramadi.zaten lise ucte baska bir liseye gittim ayrildim ve sadece stres atmak icin calmaya basladim.zaten daha sonra radiohead i buldum ve ilgim elektronik müzige kaydi.simdi ise sadece blues yapiyorum.ve tanistigim bi kac yeni arkadas var.au da studyo islerini tamamladiktan sonra alternatif bi nu-metal grubu kurmayi dusunuyoruz.'gitara yeni baslamak' topigi iyi geldi valla.eski gunleri yad ettik iste.ha bi de yeni basladiginda sadece sesi dinleyerek bu akustikmi klasikmi bilme muhabbeti falan vardi ulen he he.valla iyi geldi bu topik.bi de klasige akustik teli takma olaylari falan vardi 'e iyi valla gayet iyi ' diye diye hahaha.sanki cok bisey biliyomusuz gibi beginner deneyleri ve deneyimleri diye ayri bi topik acmak lazim onun icin :)hakkaten ben acayim onu.ama tabi o manyak dedigim arkadasin deneyleri manyakti.kendi walkmanini abisinin gitar manyetiklerine lehimleyip walkman mıknatisinda teyp bandlarini kaydirip efekt yapmaya calısıyodu.14 yasinda bile degildi serefsiz.cok zekiydi harbiden.bi hafta komada kaldi o ayri konu tabi:)
  • marklanegan • 2 Kasım 2008 06:16 • #558641
    harbiden, gitarda kendi kendime geliştim ve ilk başladığım sıralarda (8 yaşlarındaydım) çalamadığım için ağlardım, hırs yapardım, aynen beyin ile el arasındaki o bağı anlamazdım.