Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Cort X-TH mı,İbanez RGT6EX mi ?

• GrungeMe • 2 Şubat 2010 19:58 • #559122
    arkadaşlar 2 tane gitar arasında kaldım .2 sinide denemedim henüz özelliklerini inceledim sadece.Gitarlardan biri cort x th diğeri ise ibanez RGT6EX .Sizin görüş ve önerileriniz nedir?
  • OptimusPrime • 2 Şubat 2010 20:17 • #559123
    Dostum yakın zamana kadar ben de bu iki gitar arasında gidip geliyordum. Şöyle söyleyeyim ki iki gitar markaları ve markalarına özgü floyd rose'ları haricinde tamamen aynı. X-TH ibanez'den 250 lira civarı daha ucuz ama şu anda hiçkimsenin elinde yok ve 2 ay sonra gelecekmiş ve geldiğinde büyük ihtimalle ibanez ile aynı fiyatta olur. İki gitarın da floyd rose'u pek iç açıcı değil bilgin olsun ama geri kalan tüm özellikleri (neck-thru, emg 85-81 aktif set, maun gövde vs..)2500-3000 liralık gitarlarla aynı.

Büyük ihtimalle metallica/megadeth tarzı trash müzik seviyorsun benim gibi. Şunu kesinlikle söyleyebilirim bu tarza uygun, sıfır olarak alabileceğin gitarların en iyileridir. Yani ikisi de çok güzel gitarlar.

Ben bu seçimi yapmaktan Amerika'ya giden arkadaşım sayesinde sadece 1350 liraya ESP LTD KH-602 alarak kurtuldum. Eğer böyle bir imkanın varsa tabii ki bu yolu seçmen daha avantajlı. Çünkü Türkiye'de 3.500 lira civarındaki gitarı RGT6EX/X-TH cort fiyatına alıyorsun..
  • gitarcı_x • 3 Şubat 2010 13:22 • #559124
    optimus prime cevabın için teşekürler dostum.gitarın tek eksisi olarak floyd rose u göstermişsin.Ancak benim şuanki gitarım cort x-6 ve floyd rose bana hiç bir problem yaratmadı,işimide gördü.o gitarların floyd rose u x6 dan kötü değildir heralde değilmi?
  • OptimusPrime • 3 Şubat 2010 13:35 • #559125
    Kesinlikle kötü dememdim, sadece iç açıcı değil dedim. Bu gitarları sadece ikişer kez denedim yani uzun soluklu kullanmadığım için duyduğumu söylemek istedim. Zaten Cort'un X serilerindeki tüm floyd rose'lar aynı. Yani x-6'da olan floyd'un aynısı var x-th'nin üzerinde. Sen kullandığın için floyd hakkında yorumu senin yapman daha iyi olur. Ben sadece şu anda kh602'nin üzerinde kullandığım 1000 serisi floyd rose ile karşılaştırdım ve pek iç açıcı gibi gözükmedi sadece.
  • gitarcı_x • 3 Şubat 2010 13:46 • #559126
    anladım teşekkürler. senin gitarında hayırlı olsun ;)
  • OptimusPrime • 3 Şubat 2010 18:36 • #559127
    Ben de teşekkür ederim :)
  • gitarcı_x • 1 Mart 2010 18:03 • #559163
    optimus prime tekrar selamlar dostum.Gitar daha almadım.Biran önce artık yeni bir gitara ihtiyacım var. Sölediğim gibi x-th alıcaktım ama bulamıyorum hiçbiryerde mydukkandada yok burda izmirde alışveriş yaptığım yerlerdede bulamadım.Sen 2 aya gelcek demişsin ama ibanezle aynı fiyatta gelicekse o zaman beklemeden ibanez alsammı diye düşünüyorum?
  • OptimusPrime • 1 Mart 2010 21:02 • #559164
    Selam dostum. İstanbul'da da bulamamıştım ben zaten 1 ay önce. İthalatçı söylemişti bana 2 ay sonra geleceğini ama geldiğinde RGT6EX ile fiyatının aynı olacağı sadece benim tahminim bilgin olsun :) Karar senin ben birşey diyemeyeceğim bu konuda ama sanki ibanezin Edge-III tremolosu Cort'un x serisinden daha iyiymiş gibi geliyor.

Bu arada mudukkan'daki 962 liralık fiyat endonezya üretimi için, normalde X-TH'nin Kore üretimlerinin fiyatı zaten 1250 lira civarı. X-TH alırsan da mutlaka Kore üretimi almanı tavsiye ederim. Bir de bilgin olsun RGT6EXFX diye bir model var ibanez'de, onun gövdesi ıhlamur ağacından ve hiç tavsiye etmem.

Bütün bildiklerimi yazdım artık karar senin dostum, ama senin yerine kendimi koyduğumda 150-200 lira fark bile olsa ben ibanez RGT6EX'i alırdım.
  • OptimusPrime • 1 Mart 2010 21:07 • #559165
    Bir de son olarak EMG85'i EMG60 ile takas etme imkanın olursa şiddetle tavsiye ederim. Ben gitarımı almadan önce EMG60'ı hiç kullanmamıştım ama şu anda 81 ile mükemmel uyum sağladığını söyleyebilirim sana. EMG60 için genelde çok parlak cleanleri olduğu söyleniyor ve kesinlikle katılıyorum ama driveda da mükemmel ötesi sesi var. Sololarda ikisini kullandığında ise Kirk Hammett'in neden 81-60'a döndüğünü çok çok iyi anlıyorsun :)
  • gitarcı_x • 1 Mart 2010 22:56 • #559166
    son söylediğin benim için şimdilik teferruat. Önce bir gitarı alalımda sağ salim:Doptimusprime bir gitar daha keşfettim manyetikler yine emgnin aktif ama farklı bir manyetiği. Benim bir bilgim yok bahsettiğim gitar schecter C-1 FR eğer RGT6EX ile bunu karşılaştırısak seçimin hangisi olur