Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Sap ayarı ve entonasyon ayarı yapıldıgını nasıl anlarım?

• Solo Master • 15 Nisan 2011 20:27 • #640196
    Merhabalar...
    Kısa sure once elektro gitarmin tellerini 08 den 09 la degistirdim,surekli gitarin tonları cok tiz seklinde uyarı alıyordum,bende bu sekilde bir yol izledim...Gitarimi bakimdan aldım ama presetlerim cok acaip,özellikle drive tonlar...Biraz arastirinca entonasyon ayarının yapılmamış oldugunu fark ettim(tuner da bos tele vurunca tel tam akordundayken, 12.perdede bariz şekilde ince gozukuyor...sanırım presetlerimin garip cıkmasının nedeni bu??) yalnız sap ayarınında yapılıp yapılmadıgını bilemiyorum,bu konuda tecrubesizim ve bilenlerden yol gostermelerini bekliyorum...Ona göre yaptırdıgım yere gidicem ve durumu izah edicem...
    Ayrıca eskisi gibi bend yapınca ses uzamıyor ve tonlar eskiye gore cok kotu cıkıyor surekli bir dip ses,titreme sesi geliyor,tel kalınlıgının degismesinden oturu mu acaba?Bu durumda Tonlarımı yeniden mi yazmalıyım? alt telleri eskisi gibi 08 yapıp üstleri 09 mu bırakim?? ya da?? Ne yapmalıyım???
  • trustmac • 24 Nisan 2011 11:02 • #640226
    entonasyon genelde son perdelere dogru karakterini kaybeder. entonasyon ayarı yaptırdığın gitarının 22. ya da 24. perdelerinin seslerini deneyerek kısa yoldan sonuca varabilirsin.floyd rozluysa alet köprüdeki kücüç siyah mimlerde yardımcı olacaktır. bend yapınca seslerin uzamaması doğal, 8 telle caldıgın icin hic tuşen yok henuz. zamanla alışırsın. tabi doğru teknikle bend yapıyorsan. sana tavsiyem 10 hatta 11 tel takıp bir süre caldıktan sonra 9 a gecmen. sap ayarına da gitarını ters çevirip sapın düzlüğünü kontrol ederek ya da avam yoluyla ses kalitesine göre bakabilirsin.

kolay gelsin
  • bsftw • 25 Nisan 2011 00:01 • #640231
    -Sap düz olacak
    -Köprüden tel yüksekliklerini klavyenin bombesine ve tel kalınlıklarına göre cızlamayacak şekilde düşüreceksin
    -Tel boylarını yine köprüden entonasyona göre ayarlayacaksın
    -bu arada tellerin akordları değişip duracak
    -akordları tekrar tekrar ayarladığın için tel yüksekliklerini ve sapın ayarını tekrar tekrar düzeltmen gerekecek
    -sapın ayarını bir anda çok fazla değiştirmeyeceksin
    ^Bu yukardaki adımları tekrar tekrar kontrol ederek, sabırlı bir biçimde uğraşacaksın. Bu ayarlar 10 dakikada da, 5 günde de yapılır^
    Entonasyon ise telin doğru perdede doğru notayı verecek şekilde tellerin uzunluğunu ayarlamaktır. Bence az bir bozulma bile sesi koma durumuna sokar ve tüm duyguyu öldürür. Bu sebepten, ince çalışmak gereklidir.
  • abruptum • 5 Mayıs 2011 20:06 • #640257
    her telin adini bu tellerin 12. perdesine bastiginda da goruyorsan kaba taslak entonasyonun var diyebiliriz. mesela e telinin 12.perdesine bastiginda akort aleti de "e" gostermelidir. bu benim dogru bildigim kadari, eminim forumda cok daha profesyonel arkadaslar vardir bilgilendirecek.
  • xfilesx • 14 Mayıs 2011 17:46 • #640272
    beyoğlu/tünel de tavsiye edeceğiniz bir yer var mı*
    -barok-ün sol arasında bir usta vardı onun dışında-bilmem ne ustaydı :S
    o adam penaya bile 20tl diye fiyat veriyor kim bilir sap yarına entonasyona ne der**
  • Darkwizard • 15 Mayıs 2011 20:43 • #640273
    ben genelde Pera Müzik'te bakım yaptırırım. gitarımı da ordan aldım zaten. ayrıca gitarını ordan alanlara bakımı bedavaya yapıyorlar. sadece tel fiyatı alıyorlar. arkadaşımın gitar bakımını 55 TL ye yaptılar.