Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Acil yardım arkadaşlar sap ölmeden

• burak6070 • 11 Aralık 2015 09:42 • #641593
    Arkadaşlar 4-5 ay önce Kadıköy'de Stage Müzik'de gitarıma sap ayarı yaptırıp kalın tel taktırmıştım. Drop C kullanmak için fazla uzatmadan geçicem konuya. Bu adamlar sap ayarını yapmış iyi hoşda benim gitara akustik gitar teli takmışlar sanırım nakit ihtiyacından satmak için stüdyoya gitmiştim adam incelerken şaşırdı nerdeyse bi yeriyle gülecekti, 4 tane sarma tel vardı kalınlık 0.13'dü sanırım adam baktı direk bunun sapı attı atıcak sen ne yaptın bununla böyle dedi. orda head amfilerle deneyince cidden sesi çok boğuk geliyodu ve tiz felan hiç yoktu tabi evde Line 6 spider ile çalınca fark edilmiyodu daha önce hiç akustik gitar görmediğim içinde bilmiyorum telleri nasıldı. Merak ettiğim şu arkadaşlar sapı atmışmıdır sadece drop c ve b kullandım zırt pırt değiştirdiğim de olmuştu cahillik malum. size göre ince mi bana göre re (D) teli boş vurdğumda nasıl desem sanki gelen sesde dalgalanmalar oluyo gibi gitarı günde 1 defa akort ediyorum. sap atmışmıdır atmamışsa hemen şimdi önlem için ne yapmalıyım teşekkürler :)
  • Froz3n • 15 Ocak 2016 22:13 • #641629
    Güzel kardeşim sap atması bir deyimdir. Kastedilmek istenen fazla baskı yiyen klavye ağacının sap ağacından ayrılmasıdır.Kimi gitarda yapıştırıldığı noktadan atmış ise tekrar yapıştırılıp tamir edilebilir, klavye ağacı parçalanmışsa yapılabilecek bir şey yok yeni klavye ağacı gerekir ya da yeni gitar alın yerine..

Söylediklerinden tahmin yürütüyorum ki böyle bir sonuçla karşılaşmamışsın.Sana demek istedikleri şey gitarın telleri ağacı çok geriyor zarar verebilir yani, telleri kulaklardan gevşet, düzgün bir luthiere götür sap ayarını tekrardan yapıp doğru tel taksın. Ayrıca gitarın tremolo veya floyd roselu sistem köprülü ise gitarın gövdesinin arkasındaki yaylar da tel kalınlığına göre ayarlanmalı
  • gcevik • 12 Şubat 2016 03:20 • #641643
    Ben arkadaşa sevgili bulacaz diye gelmiştim. O nasıl başlık
  • erlik • 24 Nisan 2016 16:16 • #641672
    Gitarınızda bir sorun oluşmuşsa kadıköy'de feridun tanrıkut var luthier.o yardımcı olur.ancak sert telden sap atma olayını ilk defa duyuyorum .amatör gitarlarda belki öyle bir birşey olabilir.