Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

ilk elektro olarak ne onerirsiniz?

• ~kurt_cobain~ • 6 Ocak 2003 22:11 • #537370
    arkadaslar ben 3.5 yıldır gitar calıyorum yaklasık 1.5 yıldırda studyolarda elektro ve elektro alıcam ilk elektro olarak ne onerirsiniz goruslerinizi merak ediyorum..
  • Nem • 7 Ocak 2003 02:51 • #537371
    Ne tür müzik, ne tür sound, ne kadar bütçe gibi belirleyici bilgileri de verirsen daha iyi fikirler alabilirsin ama 1,5 yıldır elektro gitar çalıyosan başlangıç seviyesini geçmişsindir herhalde. Bu yüzden iyi bi gitar almanı tavsiye ederim. Okuduklarıma göre Cort marka gitarlar fiyatlarına göre oldukça iyilermiş. Bu adresten model ve fiyat listesine bakabilirsin: http://www.senkop.com.tr/elektrogitar.htm
  • Nem • 7 Ocak 2003 21:48 • #537372
    O zaman tercih edeceğin gitarın humbucker manyetiklere sahip olmasına dikkat et.

Epiphone Les Paul'ler veya Washburn'un çift humbucker'lı modelleri (sanırım N1 ve N2) olabilir..
  • Archer • 8 Ocak 2003 12:05 • #537373
    Koyu Fender sever olarak Fender Standart Stratocaster tavsiye ederim. Meksika yapimi. Yillarca memnun kalacagin bir alet. Manyetik degistirerek aleti cok daha iyilestirebilirsin. Yurdumda $600 civari sanirim ama yurtdisinda $400 civarinda. Illa ben humbucker tonu istiyom dersen de FAT Strat alabilir hatta floyd rose koprulu FAT alabilir ya da aldigin standart aletin pickguard'ini degistirerek 2 Humbucker 1 single, ya da daha farkli kombinasyonlar yapabilirsin. Aletin sap ve kopru manyetik govde ici yuvalari humbucker uyacak sekilde.
  • okant • 8 Ocak 2003 12:10 • #537374
    İşte benim tavsiyem (ya da ben ettim sen etme): Eğer ilk gitarın olacaksa piyasada $100'a satılan isimsiz aletler var onlardan al.

Neden mi? Elektro gitarı (veya herhangi bir enstrümanı) çalmaya başladıktan bir süre sonra hem çalma tekniğini hem de bu işin terminolojisini öğreneceksin. Muhtemelen haberdar olmadığın bir sürü özellik var; strat tarzı mı, les paul tarzı mı? single-coil mi humbucker mı? kilitli mi, kilitsiz mi? tremololu mu, tremolosuz mu? sap genişliği, uzunluğu ne olacak? tuner'lar gotoh mu olsun, bilmemne mi? solid-body mi semi-hollow mu? gövdesi alder mi olsun, maun mu? sapı akçaağaç mı, gül ağacı mı? böyle bir sürü ıvır zıvır var ve bunlar zamanla edineceğin bilgiler.

Şimdi gidip orta kalite bi mal alsan, belki ileride sıkılacaksın, keşke şundan alsaydım diyeceksin. Satayım desen orta kalite mallar ikinci elde ölü eşek fiyatına gidiyor.

Misal; ben birbuçuk yıl önce Cort M600 aldım. Sıfırdı ve $350 verdim. Cortlar fiyatına göre gayet iyi ama adı üstünde fiyatına göre... Ne biliyim mesela tuner'ları iyi değil. Şimdiki aklım olsa Japonyadan bir Fender Strat getirirdim. Cort'u satmaya kalksam anca $100 verirler o da belki.

Aslında ben bas çalıyorum, tipini beğendiğim ve bir iki kişi tavsiye ettiği için iki tane bass collection almıştım. bunlar da fiyatına göre gayet iyi mallar ama şimdiki aklım olsa parayı basar Stingray alırdım. Şimdi bass collection'ları satmaya kalksam üç kuruş verirler.

Ama bu işin aslını öğrenene kadar ucuz bir gitara $100 vermek bana iyi fikir gibi geliyor. İleride satamasan bile en kötüsü sobada yakarsın. İşin ilginci bu aletlerin sesi filan da hiç öyle kötü değil...

Üstelik aletin kalitesinin yanında sana hitap edip etmeyeceği de meçhul. Kimse Fender'in Gibson'dan daha iyi olduğunu (ya da tersini) iddia edemez ama ben Fender severim belki sen Gibson.

Yani bence fazla kurcalamadan hoşuna giden ucuz bir aleti al, o alet üzerinde çalışırken ve öğrenirken zamanla asıl nasıl bir gitar istediğine daha iyi karar vereceksin.

Benim naçizane önerim budur, beğenmeyenlere saygı duyarım.

Ayrıca oha! amma uzun yazmışım.
  • Nem • 9 Ocak 2003 11:43 • #537375
    Bence ikinci el almak daha iyidir.
  • Nem • 12 Ocak 2003 19:28 • #537376
    Güle güle kullan :)
  • kdakan • 1 Haziran 2003 08:21 • #537401
    Squire'ın manyetiğini iyi bir marka ile değiştirmeyi unutma. O zaman Amerikan Strat ton kalitesini yakalarsın.
  • tapir • 3 Temmuz 2003 14:19 • #537426
    kurt, gayet hayırlı olsun güle güle kullan. ama koray, sen biraz olayı hafife almışsın. bir gitardan "iyi" (tabi bu tanım da değişir ama...) ses çıkması için 4 tane unsurun bir araya gelmesi lazım:

1- az parçalı, iyi monte edilmiş, iyi ağaçlı bir gövde,
    2- iyi ve bol sarımlı manyetikler,
    3- az parçalı, iyi monte edilmiş, iyi ağaçlı bir sap,
    4- iyi ağaçlı bir klavye.

ve bu dediklerim önem sırasındadır, DİKKAT. yani gövde olmadı mı manyetik ZOR.
  • kdakan • 29 Temmuz 2003 22:12 • #537438
    bu dediklerinin herbirinde iyi sıfatını kullanmışsın ama iyiden ne kastettiğin meçhul. zaten ağaç seçimi, manyetiklerin bol veya seyrek sarımlı olması, kişiden kişiye aradığın tona göre değişir. mesela birçok kişi fender'i les paul'e tercih eder. fender'de daha çok parça daha çok montaj noktası var, sap ayrı, manyetikleri de les paule göre zayıf ve gürültülü. ağacı daha az ve daha hafif(bu nedenle sustain belki daha az). ama tonlar daha doğal. bende kore fender jazz bass var ağacı da bildiğimiz ağaç. sunta falan değil yani. asıl zayıf yönü manyetiklerdi bana göre.