Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Mızıka

• Soumneal • 27 Nisan 2004 15:30 • #537954
    Arkadaşlar mızıka hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Zira çok hoş bir solo enstrümanı, en güzeli de portatifliği. Mesela tonları ne aralıkta, nasıl çalışılıyor, akor verilebiliyor mu vs. Bir de netten hangi keyword'le aranabilir...
  • Silvermage • 27 Nisan 2004 16:05 • #537957
    keyword:
    harmonica

bir de:
    www.harmonicalessons.com diye bi yer varmış....
  • aykuth • 27 Nisan 2004 16:23 • #537958
    netten aramak için 'harmonica'
    http://www.harmonicalessons.com/ (bazı dersler bedava)

http://www.harmonicalinks.com/ linkler için

http://www.volcano.net/~jackmearl/
    bedava dersler ve şarkılar (parayla da şarkı notası sayır herhalde)

Şimdi iki üç sayfa yazılabilir bunun üzerine ama.
    (ben çalamıyorum armonika sadece elimde var ve notalarını biliyorum)

Mesela tonları ne aralıkta: Bu garip bir soru olmuş ama anladığım kadarıyla yanıtlayayım.

Diatonik (arızaların sadece bending yoluyla çıkarıldığı örneğin do majör: C D E F G A B C)
    a) majör armonikalar yaygındır. Bazen minör olarak da bulabilirsin.
    b)hemen her tonda armonika vardır do re mi fa sol la gördüm si daha hiç görmedim ama eminim vardır. ayrıca mi bemol, si bemol de yaygındır, diğer bemol diyezleri ben hiç görmedim.

c) 8 delikliler ve 10 delikliler 2,5 oktav, 12 delikliler üç oktav, 16 delikliler dört oktavdır. Her dört delik sekiz notaya denk geleceği için bir oktav eder zaten.

Kromatik

Bunlar do majör olur (çoklukla, ya da hepsi) diyez ve bemolleri yandaki pompa yoluyla alırsın. Benim gördüklerim hep 12 delikli üç oktav do majörlerdi.

12 delik ve sekiz delik için notaları anlatayım
    Nota şifreleri

C D E F G A B
    Do Re Mi Fa Sol La Si

Üsttekiler nefes verildiğinde alttakiler alındığında çıkan notalar. Do (c) armonikayı anlatacağım

Standart 12 delik

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
    C E G C C E G C C E G C
    D F A B D F A B D F A B

Hohner Blues Harp
    1 2 3 4 5 6 7 8
    E G C E G C E G
    A B D F A B F A

Akor verilebiliyor, çalışma yöntemi konusunda yardımcı olamayacağım, bilsem ben yapardım. Tek bir önerim var diyez bemol içermeyen şarkılar bulup öğrenebilirsin. (blowing in the wind - bob dylan iyi bir örnek). Netteki kaynaklardan faydalana bilirsin bu konuda. Bir de harmotab diye bedava bir program vardı netten araştırıp ona bir bak istersen.

yine de uzun oldu. Son olarak bazı armonikalarda iki delik tek delik gibi algılanmalı. Nefes alrıken ve verirken notaların çıkacağı delikleri ayırırlar bunlarda.
  • aykuth • 27 Nisan 2004 16:26 • #537959
    Silverimage hile yapmış ama :P ben daha uzun yazdım ve başladığımda onun mesajı yoktu.
  • Silvermage • 27 Nisan 2004 16:36 • #537960
    hahahahha :)))

Bu arada Silverimage değil, Silvermage :)

Küçükken bir mızıkam vardı. Hohner di babam almanya dan getirmişti.... Kırmıştım.... yazık olmuştu :(

Sevgiler, saygılar
  • aykuth • 27 Nisan 2004 16:49 • #537961
    böyle de güzel olmuş ama :(
    Pardon

Geçmiş olsun armonika için, ama nasıl olsa bir süre sonra bozulacaktı, kırılıvermiş işte. (ben iki mızıka kaybettim şimdiye dek, portatifliği bazen sorun da yaratabiliyor. Cepten düşüvermek gibi.)
    Saygılar
  • Silvermage • 27 Nisan 2004 17:02 • #537962
    Önemli değil aslında o da güzel....
    Silvermage dağılırsa, bir de Silverimage kurarız... :)
  • ratamahatta • 28 Nisan 2004 23:34 • #537973
    yaa aykuth abi sen nesin böyle yaa. on parmakta on marifet. oldu olacak bana çello hakkında da bilgi versene. valla nediyim abi sitenin adı yakında garaj olmaktan çıkıp aykuth olacak:) bu derin bilginin kaynağı nedir böyle. anlat da bizde ögrenelim.
  • aykuth • 29 Nisan 2004 09:19 • #537976
    :)
    Utandırmayın beni :P

Bilgiler ne yazık ki derin de daha çok yüzeysel :( Ama 10 senedir klasik gitar, başlarda bir sene kadar elektro, 9 senedir bas gitar, beş senedir armonika (mızıka), iki senedir cura sahibi olup hepsini müzikal yetenek yoksunluğundan notayla çalmaya çalışınca böyle oluyor. Bİr de şimdilik sadece bir iki aydır forumda etkinim. Sitenin asıl içeriğini oluşturan garaj bekçisi ve arkadaşlarının yaptığı iş harcadığı enerjiyle benim verdiğim iki cevap karşılaştırılamaz bile.
  • Silvermage • 29 Nisan 2004 13:17 • #537981
    ayrıca bir kamyoncu yorumunda bulunmak istiyorum :)

Nazar etme ne olur, çalış senin de olur :)

--Terse almayınız :)