Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Bass çalmaya hangi bassla başlanmalı...?

• yedekbass • 24 Haziran 2004 21:31 • #538352
    Herkese Selam...

Bass gitar çalmak istiyorum, daha önceden gitar veya başka bir enstrüman çalmadım, bass alarak bu işe başlamak istiyorum...
    Son bi kaç aydır, klasik gitarla bass çalmaya çalışıyorum...
    Şimdi de yurtdışından bass alıcam...
    Aklıma takılan ise hangi bass ?

Fender Squire Serisi, 250 € civarında yurtdışında... Ancak bu bassı bi kaç kez studyoda elime aldım, baktım... Acemiliğimden de olsa gerek klavye beni çok zorladı.
    Ibanez GSR-200 Serisi, bunun fiyatı da aynı sayılır 10€ kadar pahalı...

Bir keresinde 5 telli bir ibanez deneme şansı buldum, çok rahat ve güzel gelmişti..Sanırsam 208 serisi bir ibanezdi.

Şimdi bir taraftan Fender gibi bir marka var, diğer taraftan da, sanki daha rahat çalabileceğimi düşündüğüm ibanez var.... Ancak işte Squire serisi nedense beni zorladı çalmaya çalışırken.. (bu konuda yorum yaparken bassa yeni başladığımı ve elime ilk defa bass aldığımı hesaba katın )

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz, fiyat aralığım belli,250€ civarı bir param var... Bu 2si ya da başka bir bass olabilir hangisini tercih etmeliyim..
  • grungy • 25 Haziran 2004 00:20 • #538353
    hangisi seni rahat ettriyorsa onu al. markaya takilma. ayrica squire ler ve mexico lar (usa) fenderin yanindan gecemez. eski japon fenderler var onlar iyi gercekten. ben derim ki 4 tel al sonradan 5 e gecersin. gamlardi, notalardi falan daha iyi kavrarsin 4 tel de bence. hem bass 4 tellidir yahu. gerisi para olursa alinacak gitarlar. yok tinisi farkliymis bilmemne. uste adam alt tarafi bi si teli cekmis okadar. perdesiz olsa anlarim da.
  • Korax • 25 Haziran 2004 16:58 • #538361
    Adam başlıcam diyo 6 tel perdesiz al diyosun.

Pop basscısı olcam diyosan 5 tel al.

Yok hemen tarz yapmıcam diyosan Washburn Al.Klavyesi rahattır perdelerin arasıda fazla açık değildir.Rahat edersin yani.

Vede 0 gitar tavsiye etmem.
  • ildenizbey • 25 Haziran 2004 20:00 • #538364
    bence pahali bir alet alarak başlama yazık olur sonra bayarsın vs... en iyisi gir tünelde bir dükkana (burada istanbulda oturduğunu farz ediyorum) orada dandirik el yapımı 160 dolarlık bas gitarlar var onlardan birini kap bence. Daha ileriki bir dönemde değiştirirsin
    ama dersinki "yok abi ben giderim böyle ileridede kullanacam" dersen ikinci elde çıkarabileceğim bir gitar al (mesela bende bir washburn XB-200 var ve tek eksiği beşinci teli yok gerisi süper taş bir gitar 4 senedir kullanıyorum memnunum)

ama gidip de öyle cart diye 400-500 dolarlar saçma amatör bir gitar için
  • yedekbass • 25 Haziran 2004 22:38 • #538365
    sana hak veriyorum,
    dediklerini ben de düşündüm...Ancak burda 2. elde alabileceğim gitarlar dediğin fiyata hakkikaten vasat şeyler oluyor. Ve de 0 alıcağım bi bassın beni daha çok heveslendireceğini düşündüğüm için alıyorum. Zaten 300 dolar vericeğim en fazla.. Yurtdışından getirmek gibi bir fırssat varken kullanmek istiyorum ayrıca...

NEyse, Squire by fender iyi midir? Yoksa ibanez ya da başka bi marka mı ???
  • grungy • 26 Haziran 2004 01:14 • #538367
    baba kime hak veriyorsun. adamlar sacmaliyor. 160 dolara el yapimi bass olur mu hic? pop basscisi olmakla, 5 telli bass calmak ne alakadir yahu? ne kadar kara cahil insanlar var yaw. abi paran varsa git sifir iyi bir bass al. illa yeni basliyorsun diye kotuyle baslanir mi hic? madem ki ibanez i begendin bence guzel bi secim onu al derim ben sana. ilerde daha iyisini alirsin. 2. el alacaksan da 150 dolardan fazla birsey alma. washburn xb-100 falan al.
  • grungy • 26 Haziran 2004 01:18 • #538368
    ildeniz bey resmen sacmalamaktasiniz. nerdeyse xb-200 u ken smith yaptiniz. tebrikler. amator gitar ne demek? yedekbass istersen sana yardimci olabilirim. hafta sonu taksimde oluyorum genellikle.
  • yedekbass • 26 Haziran 2004 03:25 • #538369
    hak vermekten kastım ;

ya maymun iştahım yüzünden bassı bi süre kenara bırakmak konusunda idi, yoksa 160 dolara kaliteli bi bass bulamıyacağımı ben de irdelemiştim...

neyse,

aslında çoğu kişi Washburn xb-100 serisi hakkında ideal bassa başlanacak bass demiş, ben yurtdışına gitme fırsatım varken daha iyi bir bass almak istediğim için böyle bi soruyu sordum....

grungy : taksimde nerde oluyorsun? ya da ne işle meşgulsun...sağol
  • grungy • 26 Haziran 2004 15:02 • #538373
    arkadaslarla cafe ye oturmaya gidiyorum. haftasonu tatili yani:)

xb100 bende de vardi. yeni baslayanlar icin iyidir. kolay da satilir. xb200 un de tek farki j manyetik olmasi ki o manyetiginde j manyetikle alakasi yok yani:) cortlar da super. bence dene veya cevrene sor harika tonlari ve isciligi var. japon ibanezlerin alt serilerinden cok daha iyi. 350 dolardan basliyor. c4 serisi 350 dolar sanirim.

www.senkop.com.tr buraya bak derim.