Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

gitar yapmaya başladım fikirlere açığım!!

• okee • 5 Ağustos 2004 04:36 • #538850
    trabzon'da küçük bir atölyede bir kaç arkadaşımla ufaktan olaya girdik ama bir çok konuda öneri ve bilgi lazım. netten yaptığım araştırmalar çok da yeterli olmuyor. daha geniş bilgi kaynakları lazım. www.warmoth.com'da gitar yapımıyla ilgili bir kitap var ama vaziyeti nedir bilmiyorum. alan varsa lütfen bir iki yorum yazsın. bu arada ahşaptan yana hiç bir sıkıntımız yok. sadece gül yok. o açığı da abanoz gibi ağaçlarla kapatabiliyoruz. yorumlarınızı ayrıntılarıyla bekliyorum.
  • anaemics • 5 Ağustos 2004 05:09 • #538851
    sana söyliyceem şey teller en fazla 4-5mm yukarda olsun daha fazlası çok rahatsız oluyo, gövdeyi de küçük tut adam eline aldımı kolu yetişsin..
  • okee • 5 Ağustos 2004 05:20 • #538852
    baba sağol yorumun için aklımda vardı bunlar fakat sorun bir türlü 4-5 mm. yüksekliği tutturamıyorum bir kaç gövde ve sapı heba ettim zaten bu yüzden. eminim bir iki püf noktası var bu işin ama ben çözemedim hala. bu arada gövde fazla sorun olmuyo kafana göre yapabiliyosun (hem ağırlık hem ebat açısından).yinede çok sağol başkaca yorumlarınıda bekliyorum
  • okee • 5 Ağustos 2004 05:22 • #538853
    ha bu arada burayı(garaj/forum) yeni buldum ortamı, kuralları fazla bilmiyorum hatam olursa kusura bakmayın
  • the_ibibic • 5 Ağustos 2004 08:06 • #538854
    valla 7 telli de yap,solak yap özellikle(benim gibiler ne yapsın)
    manyetik sarımı konusunda bilgin ne kadar??
    Ve yap sap kalınlığı açısı boyutu şekli vs. hakkında ne kadar ince calısıyosun?
    Ayrıca desen işine de atılmalısın(illa ki)
  • aykuth • 5 Ağustos 2004 08:32 • #538855
    kızılağaç (alder) gövdeye akçaağaç sap. Hatta üzerine akçağaç klavye.
    Bence en rahat başlangıç strat gövdesi olur. İlk başlarda sadece strat kopyası yapsanız bile yeter.

Önemli noktalardan biri truss rodu yerleştirmek , ki bu konuda nette sayfalar olması gerekli.

ingilizce varsa. müzik aletleri yapımcılarının kullandığı bir forum var. Arayıp ona katılmanızı öneririm.

Gitar için dur baştan başlayayım

kızılağaç (alder) gövdeye akçaağaç sap. Hatta üzerine akçağaç klavye. (abanoz klavye isteyenler de çıkabilir tabi, misal ben. Ama klavye olursa simsiyah bir gövde harika olur)
    iyi bir truss rod. Bulabildiğiniz iyi bir sabit köprü.

Üç single veya humbucker single single manyetikler. Humbuckerın singlea çevirebilen anahtarı olursa daha leziz olur. Stratın skalası bence yine uygundur. Sap olarak ibanez/strat tarzından birini seçip kullanabilirsiniz. Tabi gövdede buna uygun cep, 4 boltla tutturulabilir. 24 perde strat kopyaları bir çoğunun hoşuna gider. Ama skala tutturmak biraz zor olabilir.

nut(eşik) için prinç bulabilirseniz bence deneyin. Perdeler kaliteli olsun ki elde kalmasın.

akort kulakları schaller veya gotoh olabilir. Gövde ağırlığına göre onların ağırlığını belirleyin ki dengeli olsun gitar.

Gitarda kullanılan ağaçlarda mümkün olduğunca budak olmamalı. Kullanılan ağacın kendi deseni güzelse transparan (şeffaf) boya da düşünülmeli. Yanlış bilmiyorsam boyuna değil de enine kullanılıyor ağaçlar.

headstock denilen kısım (kafa) hafif geriye eğimli olursa iyi olur fenderlerin ki gibi düz olacağına.

Klavyenin alt kısmı kesinlikle pürüzsüz olmalı. Perdeler dışarı çıkmışsa özenle düzeltilmeli.

solistler için düşünülüyorsa sapın mümkün olan en fazla kısmı gövdenin dışında kalmalı ki üst perdelere rahatlıkla ulaşılabilsin. Hatta alt cep ekstra oyuk ve sapın o kısmı (gitarın sağlamlığını bozmayacak şekilde) inceltilmiş olabilir.

tüm bunları yapmaktansa daha ucuza gitar alına da bilir elbet. ;))
  • fibonacci • 5 Ağustos 2004 10:51 • #538859
    Ben önce lapsteel gitar yapmanızı tavsiye ederim, hem yapması daha kolay hem de birşeyler ürettikçe insan gaza geliyor.
  • fizban • 30 Ağustos 2004 13:21 • #539194
    en önemlisi sap ayarı ve perdelerin aralıkları. her perde 3 mm daralarak gider ister klasik ister akustik ister elektro. eğer kendi gitarını yapıcaksan ya da elde üretim yapıcaksan diyeyim, nomal bir kasa değil daha egzantirik şeyler yamalısın. çünkü bu gitarı elde yaptığına göre bittiğinde bir sanat eseri değerinide taşıması lazım. ayrıca ne yaptığından bahsetmemişsin klasik mi yapıyorsun elektromu akustil mi. klasik ve akustik teknik açıdan çok daha zor yapılırlar. ustalar bile zorlanır yani. hevesini kırmak istemem ama klasik yapıcaksan önce ağaç işleri ustalarının yanında biraz ders alman gerekir. tabi karar senin.
  • sweep picking • 2 Eylül 2004 16:57 • #539233
    agacların yıllanmıs olmalı enaz 3 veya 4 sene daha iyi tını sustain yakalaman icin..perdelerin ölcüsü cok hassastır yaptıgın gitarın tel boyuyla birsabıt sayısı vardı onu carpıyorsun..tam olarak hatırlamıyorum..ögreneyım yazarım..klasık gitar için klavyeyı cakarken kırlangıc modelı var akustıklerde kullanır..arastır bıraz