Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Gitar tonlamasından anlayanlar lütfen yardım edin!

• scarlespaul • 10 Kasım 2004 22:05 • #540026
    Merhaba arkadaşlar elimde bir tane 95 Model Charvel marka gitar var.
    Neckte Fender Lace Sensor, ortada kullanmadığım sıradan bi Jackson, köprüde ise Dimarzio x2n (hum) manyetik var.
    Pedal olarak Sansamp triac, dod compressor/sustainer, Jim Dunlop Cry Baby 535q var
    Amfi olarak 30 wat Laney HardCore Max. var
    Bu aletlerl ile nasıl güzel bir
    blues
    rock ve
    metal tonu elde edebilrim?
    Yardımcı olursanız sevinirim.
  • m0rtis • 11 Kasım 2004 01:11 • #540028
    rock ve bluesu bilmiyorum ama
    metal için bas tiz ayarını söleyebilirim

Treble - 0
    Bass - Full
    Mid - 3/4
    Gain - 1/2

bu şekilde death/doom tonu alabilirsin. Ama thrash seviyorsan treble ı artırıp bassı indireceksin...
  • wedge antilles • 11 Kasım 2004 06:31 • #540032
    Blues için herşeyden önce x2n den uzak dur: )...O alet amfi göbeği düşürmek için özel dizayn edilmiş bir manyetik. Heavy metal' in tüm türevlerinde son derece iyi sonuç verecektir, hatta hardrock içinde oldukça uygun bir köprü manyetiği. Blues için lace sensor' ü kullan, drive düşük ama level' ı yüksek tutarsan, bass' ları fazla abartmadan orta derecede bir midd le işini görecek bir ton elde edersin. Klasik rock çalarken de ikinci pozisyonu kullanırsan ortadaki manyetik x2n' nin sertliğini biraz olsun kesecektir. Rock çalarken blues için kullandığın tonlamayı drive'ı biraz daha açarak kullanabilirsin. Neck manyetiğinde Hendrix tarzı şeyler çalman için uygun bir manyetik, gene drive'ı hafif yükselterek o sound'a yakın birşeyler yakalayabilirsin. Compressor'den pek birşey bekleme, clean tonda ritm çalarken tuşeni sabitlemek dışında sana bir getirisi olmayacaktır. Ayrıca compressorler dip-ses yaparlar, drive yanında kullanmak dip sesi yükseltecektir. Son olarak unutmayasın, cry-baby herzaman en sona gelmeli...

İyi çalmalar: )
  • blackened69 • 11 Kasım 2004 21:00 • #540041
    Heavy Metal tonu için, bence gain full olsun. Treble 7, Mid 0, Bass Full. Metallica bu ayarı kullanır. Thrash yapıyorsan Treb 9, Mid 3, Bass 10 ve de palm mute'ları orta pickup'ın üstünden vur ki ses daha zayıf gelsin. Thrash'in de özelliği zaten budur, palm mutelar fazla ama güçsüz!

Rock için gain'i düşürmelisin. Aynı zamanda tizi ve middle'ı yükseltmelisin. Mesela Mor Ve Ötesi'nin Sevda Çiçeği ya da Bir derdim var isimli parçalarını çalarken gain 6 olsa gayet yeterlidir.

Bazı blues soloları için arkadaşın da yazdığı gibi lace sensor gayet iyidir ama middle 6'nın üstünde olmalı!
  • Repulsificator • 12 Kasım 2004 01:22 • #540047
    baba elindeki aletler bende olsa varya....ne sesler çıkararım..
  • m0rtis • 12 Kasım 2004 02:00 • #540048
    Şu gain ın fullenmesi olayını anlamıyorum. Ne kadar gain o kadar gereksiz feedback ve o kadar az atak...

Gainı yarılarsanız hem çaldığınız notaların hakkını verirsiniz hem de gürültü olmaz..
  • blackened69 • 12 Kasım 2004 21:27 • #540057
    yani haklısın ben pedalları göz önüne almadım gain'i yazarken. mesela dijital prosesör bağlıyken gain sıfır, ses ful, distortion açık olmalı amfide. zaten gerekli olan distortion seviyesini pedaldan ayarlarsın.

ama metal türü parçalar çalarken ve pedal bağlı değilken çok fazla distortion'a ihtiyacın oluyor ve bu sesin mümkün olduğu kadar uzaması demek. bu da tek birşeyle sağlanır; High Gain.