Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

izolasyon materyali

• drummerdracula • 17 Ekim 2006 11:24 • #563000
    yeni kurdugumuz studyo için çok saglam bi izolasyon yapmak istiyoruz. tavsiye edeceginiz en iyi izolasyon materyali nedir?? ayrıca stüdyoların bi çoğunda kullanılan tırtıklı süngerimsi materyalin de adı nedir??onu tavsiye edrmisiniz. bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim...
  • GaRaJ Bekçisi • 17 Ekim 2006 13:26 • #563001
    Geçtiğimiz yaz GaRaJ.org Stüdyoları'yla ilgili geniş bir araştırma yaptığımız için bir şekilde taze bilgi olarak şunları söyleyebilirim.

Bahsettiğin tırtıklı süngerimsi malzeme bir izolasyon materyali değil. Akustik iyileştirme yapmak için kullanılan malzemelerden birisi. Yani oda içerisindeki duyumu iyileştirebilmek için kullanılıyor. Yansımaları sönümlendiriyor ve oda içindeki sesin sadece ses kaynaklarından gelmesini sağlıyor.

İzolasyon için duvarların içinde kullanılacak malzeme kurşun levhalar, cam yünü, taş yünü ve özel sıvalar. Aslında en önemlisi de işçilik. Bahsi geçen malzemenin uygulanması sırasında, köşelerde, birleşim yerlerinde, kablo bağlantı yerlerinde bir kayıp olmaması gerekli. Oldukça ilginç teknikler mevcut bu iş için. O yüzden uygulamayı işinin ehli bir ekip yaparsa çok uygun olur sizin için.

Konuyla ilgili Archer'ın da belki bazı düşünceleri olabilir, yukarıdaki işlemler sırasında birebir mekanda bulunan yetkili oydu.
  • fibonacci • 17 Ekim 2006 18:09 • #563002
    İzolasyon bildiğin inşaat işidir. Yüzen odalar, kalın tuğlalar vs. O süngerler bekçinin dediği gibi akustik düzenleme için kullanılır.

İzolasyon ve akustik düzenleme için Türkiye'de bildiğim bir şirket var, o da STD(www.std.com.tr)
  • drummerdracula • 17 Ekim 2006 18:35 • #563003
    merhaba garaj bekçisi. öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. ancak bizim duvarları takrar yıkıp içine izolasyon yapma gibi bi imkanımız yok. sadece duvarları odanın içinden kaplayarak yeterli izolasyon yapamazmıyız? üst katımız öğrenci yurdu ve ders çalışanlar,uyuyanlar vs. olacagı için onları rahatsız etmek istemiyoruz ve bunun için yeterli bi ses izolasyonunu dediğim şekilde yapabilirmiyiz??
    ayrıca izolasyonun üzerine akustik iyileştirme için bahsi geçen malzemeden de kaplamaya karar verdik.onun bi ismi var mı? :) teşekkür ederim.
  • GaRaJ Bekçisi • 18 Ekim 2006 02:06 • #563004
    Mesajında "çok sağlam bir izolasyon" demişsin, malesef bahsi geçen malzemeyle izolasyon yapabilme şansın yok. Sadece içerideki sesin duyumunu iyileştirebilirsin. Dışarıya geçecek sesi çok düşük bir oranda azaltabilirsin. Fikrimce öğrenci yurduyla başın sürekli derde girer :)

Duvarların yıkımına gerek yok... üzerine inşat yapmak lazım fibonacci'nin de dediği gibi. İşin ustası şirketler var. Danışman gerekli.

Malzemenin bir ismi var ama ben bilmiyorum malesef, nedeni de GaRaJ Stüdyoları için bu işi tamamen bu konuda faliyet gösteren iki ekip yaptı, tüm satınalma ve malzeme seçimi onlara aitti. Biri inşaatçı firma ve diğeri de akustik danışman olarak görev aldılar. Onlarca farklı alternatif arasından duruma uyan birkaç faklı malzemeyi kullandılar yapıda.
  • aldieb • 18 Ekim 2006 10:37 • #563005
    ya açıkçası aynı durum benim ve arkadaşlarım içinde geçerli,sayı olarak oldukça geniş bi insan topluluğunun olduğu bir yere prova stüdyosu yapmayı düşünüyoruz ve onlarından gürültüden rahatsız olacağı aşikar.açıçası çok da masraflı olmaması gerekiyor,öğrenci olduğumuz için bütçemiz hayli kısıtlı.
    verilerimiz bunlarken,dışardaki insanın içeride olanları duyamayacağı kadar iyi bi prova odası bize neye mal olur bunu öğrenmek istiyorum(sadece yalıtım ve akust düzenleme için)
    saygılarımla...
  • fibonacci • 18 Ekim 2006 12:50 • #563006
    Milyarları gözden çıkarın. Dediğim gibi izolasyon inşaat işidir.
  • Single_FACTOR • 18 Ekim 2006 15:39 • #563007
    sesi ve titreşimi %0 kesilme imkanın çok zor nerdeyse mümkün değil.
    firmalar yaparız der işe girişir iş sonunda e ancak bu kadar deyip sizi ortada da bırakabilir. çok hassas bir yerde bu işi yapmak istediğiniz belli. bu yüzden daha uygun bir mekan bekmanızı tavsiye ederim.

Bu arada o tırtıklı süngerlerin ses yalıtımı için olanı var, (20cm kalınlığında ve kauçuk bir malzeme)ama türkiye de bulıunuyormu bilmiyorum.
    Örneğin, zamanında yöeticisi olduğum bir mekandaki Kamyon kadar Mazotla çalışan bir jenaratör. sadece odayı O süngerle komple kaplanarak Susturulmuştur. ancak jenaratör çalıştığındaki Titreşim engellenemiyor:(
  • aldieb • 18 Ekim 2006 21:34 • #563008
    teşekkürler arkadaşlar
    saygılar...
  • Archer • 19 Ekim 2006 23:35 • #563010
    Merhabalar,

Bekçi'nin de belirttiği gibi bu yaz GaRaJ.Org stüdyoları için yoğun bir inşaat süreci geçirdik. Bu süreç boyunca tecrübe ettiğimiz birkaç detayı aşağıda belirtiyorum.

- Kullanılan malzemeler delikli tuğla, kaya yünü, cam yünü, kurşun levha, alçıpan

- Oda, tavan ve zemin dahil, her duvardan 20 cm küçülür.

- Yalıtım tuğla duvarın üzerine uygulanır ve alçıpan ile kapatılır.

- Odaya giren kabloların giriş ve çıkış noktaları duvarın farklı yerinde olmalıdır.

- Pencere ve kapı kasaları mümkün olduğunca sıfır yaptırılmalıdır. Arada boşluk kalmamalıdır. Genelde kapı üreticileri kapı kasalarını daha küçük yapar köpük ile sabitlerler. Böyle olmamalıdır.

- Kapıların hava kaçırmaması gerekir. Tiz seslerin kaçışı genelde bu şekilde olur.

- Köşelere basstrap yerleştirilmesi bass kaçışlarını azaltacaktır ama akustik düzenleme hesabına dikkat edilmelidir.

- Bu malzemeler ve daha da önemlisi işçiliği pahalıdır. Duvar ve zemin de dahil olduğu için metrekare artmaktadır.

- Akustik düzenleme için kullanılan süngerlerin malzeme adı "nfaf" ve "melamin köpüğü"'dür. Bu malzemelerin kataloglarında belirli değerler vardır ve bu değerlere göre yapılan hesaplarla kaç metrekare ne biçimde kullanılacağına karar verilir. Ayrıca kumaş kaplı dekoratif kaya yünü malzemeler de vardır. Biraz daha pahalıdır.

Diğer arkadaşların da dediği gibi iyi bir yalıtım istiyorsan epey bir bütçe ve uğraşıya ihtiyacın var.

GaRaJ.Org Stüdyoları'na uğrarsan daha detaylı bilgi verebilir malzeme örnekleri gösterebilirim.

Kolay gelsin.

Archer
    GaRaJ.Org Stüdyoları