Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Uygun fiyata elektro gitar kablosu

• kumdan_kaleler • 3 Nisan 2008 13:34 • #564261
    Genellikle ses ve goruntu sinyallerini tasimak icin en uygun kablo turu `koaksiyel` kablodur.Telsiz,CATV,CCTV ve uydu sistemlerinde kullanilabilir.Point to point baglanti turleri icin ozellikle terminal baglantilari icin(bilgisayar aglari) de uygundurlar.

Seste parazite yol acan en buyuk etmen de elektromanyetik alandan oturu olusan radyasyondur.Bu parazit ,yolladigimiz datanin uzerine biner.Iki farkli frekans degeri yoktur ,yanlis anlasilmasin.Bu sinyal bizim sinyalin uzerine binerek ,degerinin degistirir Yalitim tam saglanmamissa baska bir harmonik sinyalden(tasiyici sinyal) etkilenerek kayip olusabilir.

Kablonun elbetteki kesiti onemlidir.Neden peki ,kalin kablo kullanin diyorlar.Cunku kesit ne kadar buyukse kablonun direnci kesitin karesiyle dogru orantili olarak artar.

Genel olarak koaksiyel kablolar 100metreye kadar ,kullanilabilir.10Mbps veri iletebilirsiniz.Ufak tefek kayiplar olacaktir.Tek dezavantaji bunlar kalin olurlar ,kolay egilip bukulmezler.Cesit secerken dikkatli davranilmali.

Sonuc olarak ,nasil bir kablo alinmali hangi cesit olmali diyecekseniz ,(bu kullandiginiz cihazlarin teknik ozellikleriyle ilgilidir.)birkac secenek var.

Koaksiyel RG 58 C / U ,kapasitesi 800Hz icin 101 pF/km`dir.800 Hz icin zayiflama ise 45(dB/100m)`dir.(Verdigim ornekte goruldugu uzere bir kac parametre var ,aldiginiz kablonun data sheet `ini bulup okumalisiniz.)Calisma voltajida oldukca yuksek ,2,5kV.

Benim kisisel tercihim RG58C/U koaksiyeldir ,10 ,20 metre mesafelerde rahatlikla kullanilabilir.

Bir ara bu parametrelerinde ne oldugunu acicam.Yalniz cok teknik konularada girmek istemedim burada.
    kolay gelsin
  • kumdan_kaleler • 3 Nisan 2008 13:39 • #564262
    Gelelim fiyatlara.Oyle metre hesabi disaridan alirsak kazigida yeriz.Bir kac makara alabiliriz 150 metrelikler 61YTL civari internet siparislerine.Jack`lari ise gidip secersiniz(50ohm uygundur)
  • Sinekikili • 17 Nisan 2008 12:41 • #564269
    Teşekkürler dostum :)
    Aslında kabloları yaptırdıktan sonra okudum mesajını açıkcası :S
    Keşke daha önce bakabilse idim foruma.
    Ben mikrofon kablosundan yaptırdım diğer orjinal kablo ile ses denemsi karşılaştırması yaptım pek bir fark yok gibi.
    Ancak daha çok kabloya ihtiyacım olacağından önerilerini ve bilgilerini dikkate alacağım.
    Zahmetlerin ve bilgilerin için teşekkür ederim :)
    İstanbul'da isen ya da gelirsen çaya beklerim :)
  • 1valve • 19 Nisan 2008 01:32 • #564270
    Kısa ama önemli bir ekleme.Kabloların kapasiteleri vardır.Yani bir kapasitör(kondansatör) gibi davranırlar.Bu kapasite ne kadar küçük olursa o kadar iyidir.Yüksek olursa aynı gitarın ton potundaki kapasitör gibi sinyali toprağa göndererek tiz kaybına neden olurlar.Kablo uzadıkça kapasite artar.Gerektiğinden uzun kullanmamakta yarar var.
  • Sinekikili • 19 Nisan 2008 10:52 • #564271
    O konuya hiç girmeyelim :)
    Bulunca hesaplısını 5'er metre yaptırdım ama korktuğum kadar olmadı
    Evet az bişey cızırtı var ama açıkcası gitarımdan da emin değilim.
    18 ay oldu bu gitarı alalı ne bir bakım gördü ne bir temizlik.
    Belkide jack girişinde ve potanslarında acil bir temizliğe ihtiyacı da olabilir emin değilim açıkcası.
  • hexter • 2 Eylül 2008 22:10 • #564303
    yararlı bir konu olmuş teşekkürler ufkumuz genişledi :))
    kablo konusuna çok fazla önem vermiyordum,galiba kablo yaptırmak iyi fikirmiş
  • pesimist • 9 Eylül 2008 13:35 • #564304
    kablo ve jack ile ilgili bir soru kalmadı aklımda amaaa...

lehimleme ile ilgili sorunlar olabilirmi peki?
    bir de bu sorunları yaşamayacağımız bir yer varmı bildiğiniz?