Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

garajda ne eksik?

• karete • 7 Ağustos 2004 03:43 • #565368
    senin fotonu dağıtmaya başlarsak bida utancından siteye giremezsin defe :P :)
  • karete • 7 Ağustos 2004 04:25 • #565369
    pierreloti bence garajın şekli şemali öteki müzik sitelerinden daha iyi toplu ve düzenli bence sadece forum konuları zorluk çıkartıyo eski konular filan diye geriye gidiyor sürekli aşağıdaki linke tıklamak durumunda kalıyorsun ve eski konulara ulaşmak için bayağ tıklamak zorundasın bence forum sayfası açıldıktan sonra konuların çoğunu görebilmemiz için bu sayfa olduğu gibi konu sayfası olmalı yani oradaki konuların yan yana olduğunu düşünün
  • karete • 11 Ağustos 2004 02:15 • #565383
    ONLİNE radio

bence garajda 3.4 saatde olsa hepimizin aynı anda dinleyebileceği bir radyo olmalı bazı irc ler üzerinden yapmışlar hpş bişey
  • Silvermage • 11 Ağustos 2004 13:21 • #565384
    P2P ve ONLINE RADIO HAKKINDA

Selam arkadaşlar,

başlıktaki iki konu çok güzel fakat inanılmaz riskli durumları var, şöyle ki;

Online radioda çalacağınız her şarkı için telif hakkı ödemek durumundasınız. Yoksa yasal problemleri var (para cezaları ve 2-4 yıl arası hapis gibi). Birşey olmaz demeyin, bunu işi yapanlardan biri benim bir arkadaşım, kendisi bunu belirtmemi istedi benden. Kim olduğunu söylemeyeceğim ama muyap da çalışan bir arkadaş.

Diğer taraftan durum p2p ye geldiğinde iş karışıyor. Eğer p2p networkü kurulacaksa, buradaki dosyaların mp3 olması ve dosyaların server üzerinde tutulması aynı problemlere yol açıyor. Fakat, özellikle ikinci seçenek yani dosyaların server üzerinde durmaması sağlanırsa durum tamamen değişiyor. Ama yine de takibe alınma durumu söz konusu.

Arkadaşım bunları size belirtmemi söyledi. Eğer isterse bekçi'nin kendisi ile bu konuda temasa geçmesini sağlayabilirim.

Kendinize iyi bakın :)
  • GaRaJ Bekçisi • 11 Ağustos 2004 16:29 • #565385

Şimdi herkes üzülecek biliyorum ama biz zaten ticari değeri olan eserlerin paylaşımına izin vermeyi düşünmüyoruz p2p oluşumunda. Yasal olarak cezası dışında, etik olarak ta bu kadar müzisyen tarafında bir oluşumun bu insanların yaşamasının neredeyse tek çaresi olan ekmek kapılarını tam bir hırsızlıkla ön ayak olmak ve bundan çıkar sağlamak istemeyiz. Lütfen kimse kızmasın ama durum budur. Yoksa çoğumuzun eleştirdiği korsanlardan hiç bir farkımız kalmaz. GRJ haberlerden bir link

Tabi şimdi bazıları yazacak "bu çok bilmiş başladı gene konuşmaya, sen sanki hiç mp3 dinlemiyorsun, hiç korsan albüm satın almıyorsun" diye. Kendi prensiplerim doğrultusunda bazı kurallarım var ve onları aşmıyorum bu konuda. Ama kullanmakla satmak, dağıtmak ayrı konulardır arkadaşlar. Bu farkı başka mecralardan da tanıyoruz ama telif konusunda da aynı bakış açısı var. GRJ'da hiç mp3 olmamasının en büyük nedeni budur. Bir diğer nedeni de trafik sınırlarımızdır. Bir sponsor bulana dek te bu sınırlarımız sınırlığını koruyacak gibi görünüyor.

Online radyo konusunda da aynı şekilde düşünmek zorundayız... Başka bir şeyler belki düşünülebilir ama henüz biraz erken...

Bu fikirlerinin tümünün bir kenara not edildiğini hatırlatarak bu tartışmaların GaRaJ.org'un gelişmesi için çok yararlı olduğunu eklemek isterim
  • Silvermage • 11 Ağustos 2004 16:55 • #565386

kullanmakla satmak, dağıtmak ayrı konulardır

Ben bu konuya şu anki durum itibarı ile bir açıklık getirmek istiyorum. Kullanmanın ayrı bir durumu var, fakat satmak ve dağıtmak (kısacası çoğaltmak) aynı kapıya geliyorlar...Hatta öyle bir durum var ki, kolleksiyoncuyum mesela, orjinali çizilmesin diye kopyasını çıkartıp dinlemem bile suç. Hatta bir boy ilerisi, herhangi bir eserin arkadaş toplantısında bile çalınması suç kapsamında...Oha diyeceksiniz ama durum bu kadar berbat. Diyeceksiniz kim yakalayacak? Onu bilmem valla :)
  • karete • 11 Ağustos 2004 17:57 • #565387

15 . 20 yıl sonra garaj hisseleri satılıyomuş :)))
  • karate • 11 Ağustos 2004 21:54 • #565388

sonra ben seni bi köşede sıkıştırıp elinden alıyomuşum zorla :)))
  • aykuth • 12 Ağustos 2004 08:41 • #565389

Şimdi herkes üzülecek biliyorum ama biz zaten ticari değeri olan eserlerin paylaşımına izin vermeyi düşünmüyoruz p2p oluşumunda. Yasal olarak cezası dışında, etik olarak ta bu kadar müzisyen tarafında bir oluşumun bu insanların yaşamasının neredeyse tek çaresi olan ekmek kapılarını tam bir hırsızlıkla ön ayak olmak ve bundan çıkar sağlamak istemeyiz. Lütfen kimse kızmasın ama durum budur. Yoksa çoğumuzun eleştirdiği korsanlardan hiç bir farkımız kalmaz.

bu bence harika bir haber

Online radyo konusunda da aynı şekilde düşünmek zorundayız... Başka bir şeyler belki düşünülebilir ama henüz biraz erken

bu konuda yurtdışı forumlarından birinde bir çalışma vardı.
    [bir site aracılığıyla yayın yapıyorlardı], ona bir bakarım dilerseniz. Ama yine de silvermage'in bahsettiği telif konusu bir kenarda kalır. Her neyse, bir ara linki yollarım bakarsınız.

Benim bant genişliğim nasıl olsa yetmeyecek radyo dinlemeye, o yüzden tuzum kuru.
  • karete • 12 Ağustos 2004 16:00 • #565391

hangisi harika bi haber ?
    şimdi p2p olacak mı olmayacak mı?