Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

garaj yönetimi ve garaj kullanıcıları "DEMOKRATİK MERKEZİYETÇİLİK"

• kumdan_kaleler • 15 Mart 2005 21:36 • #567345
    GARAJ ismindeki sitemiz işlevselliği ve içeriğinden anlaşılacağı gibi müzik ve müziğin yan dalları ile uğraşanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere hayata geçirilmiştir.Teknolojinin geldiği noktada evrim geçiren kitle haberleşme araçlarının geldiği son nokta internettir ve hayatımızda büyük ölçüde ihtiyaç duyulan ve kullanışlı bir hale gelmiştir. (bir okadar da tehlikeli halede getirilmiştir o başka bir konudur. :))Uzlaşacağımız bir fikirde bu tür aktivitelerin ;ortak çıkar ve amaçları,ilgi alanları olan bireyleri bu amaçlar üzerinde bir araya getirmek,paylaştırmak ve tartıştırmaktır.Buradaki teoremleri,fikirleri ve kazanımları hayatın pratiğinde geliştirmek gerekir.Garaj bu idealleri en iyi teorize eden ve bu doğrultuda gelişmeyi hedefleyen ender sitelerden birisidir ve bu hedef yöneticilerin ve bu amaca inanmış üyelerin eseridir.Bunları dar bir biçimde ve formel(düz)mantıkla anlayacak kişi büyük bir yanılgı içindedir.Bu platform ne bir diktatör zihniyetin elinde ne de salt kendi çıkarları doğrultusunda değişiklikler isteyen bir grubun bir zumrenin ya da sekter bir anlayışın elindedir.Bu anlayışın önüne geçilmesi de tam anlamıyla demokratik bir merkeziyetçilikten ve yöneticiler ile üyler arasındaki canlı ve yaratıcı bir ilişkiden geçer.Bu yaşantının ön koşulları ise her günkü çalışmanın daha ileri götürülerek yeniden üretilmesiyle mümkündür.Yöneticiler ve üyeler için görev ve sorumlulukların disiplinli,özverili,sebatkar ve kararlı bir biçimde olması gereklidir.Eleştiri ve özeleştiri silahini hatalardan arınmak,eksiklikleri gidermek için en iyi şekilde kullanmalıyız.Bu site kollektif bir çalışmanın eseri olmalıdır ve gerçek yaşamlarımıoza entegrasyonu da bu şekilde sağlanmalıdır.Bu özelliklerini yitirmiş,iç yaşantısı (örnekler burada yaşanan sıkıntılardan ,kavgalardan ve bazı arkadaşlarımızın tutumlarından görülebilir.) bu kötü tutum ve alışkanlıklardan tahrip olmuş bir kurum yaşantısını idame ettiremez.Görev ve sorumlulukları karşısında duyarlılığı zayıflamış,kollektif çalışma yeteneğini kaybetmiş bir topluluk bu topluluğu oluşturan bireylerin ihtiyaçlarına karşılık veremez ve ortak hedef amaçlara gitme yolunda önderlik,bağlayıcılık ve birleştiricilik yapamaz.Bu sorunların çözümü yine belirtmeliyimki tam bir merkeziyetçi anlayıştan geçer ve tam anlamıyla demokratik bir merkeziyetçiliktir.Özet olarak sadece Garaj Bekçisinin üzerine gitmek bir bu sitede bir üye olarak doğal yollardan edindiğimiz görev ve sorumlulukları anlamamamızdan ve yerine getirememizdendir.Yine diğer bir şekilde yönetimde alt kadrolarda disiplin temelinde yönetime bağlanmalı üyeler arasında ,alt yöneticilerde ve yönetimde doğrudan doğruya bir bağ ve bu bağlar arasında üstten alta alttan üste denetim olması gerekir.Ki bu bağ resmi olarak vardır fiilen kuvvetlendirilmesi gerekir.Merkeziyetçilik sorununu böyle ortaya koyup demokrasi soruna değinmek istiyorum.Çürümüş bencil anlayışların demokrasi anlayış ve pratiğini ,merkeziyetçiliğin tahrifi yoluyla bozması ve bireyci ve sorumsuz ve ilkel bir özgürlükçü anlayışla bu organları tahrip etmesi söz konusudur.Burada bazı arkadaşlarımızın kendilerince tarif ettiği ilkel demokratik anlayışlarından ve kendilerini savunmak için kullandıkları demokrasi sözünden bahsediyorum.Paylaşmayı reddeden bireyci sorumsuzluk,hiç bir şekilde kendini gelişen olaylardan sorumlu tutmamak ,yöneticilere uymamak,üyelere saldırmak,sitenin ve bu siteye üye insanların değerlerine saygı göstermemek bir topluluk bir birim bu şekilde ayakta kalamaz.Bu birimin yapısı müzik çevresinde bulunan ve buraya üye olan insanların yapısı ve onların birlikteliklerinin güvencesi olmalıdır.Kişileri değil anlayışları eleştiren bir anlayış bizide bu yapıya,arkadaşlığımıza,müziğimize sahip çıkmaya götürecektir.Yöneticilerimiz sadece fiziksel değil ,zihinsel enerjilerinide ortaya koymuşlardır.Kimse kesinlikle bir kitle kuyrukçuluğu anlayışınmda olamasın.Bu müzik birimi kitle kuyrukçusu değil tam olarak toplumsal bir oluşumdur.Yine aynı şekilde üyler gerektiği gibi yöneticilerini eleştirmelidirler ve ancak eleştirinin kalp kırıcı,kişisel,bireyci,şahsi çıkar uğruna olmaması gerekir.Yine yöneticilerin özeleştiri vermeleri ve onlarında eleştirmeleri bu sınırlar olmalıdır.

Eleştiri ve özeleştiri ve demokratik merkiziyetçilik güzel bir birim yaşantısına götürecektir bizi ve geliştirecektir.

saygı ve sevgilerimle dostçakalın
  • Affedilmeyen • 15 Mart 2005 21:39 • #567346
    garaj yönetimi ve garaj kullanıcıları

sadakallahülaziym
  • kumdan_kaleler • 15 Mart 2005 21:41 • #567347

ufuk abi ancak böyle dile getirebildim ihtiyacımız olan anlayışı napiim :)))))
  • Affedilmeyen • 15 Mart 2005 21:45 • #567348

ben bekçiyi sıkıştıran bir kısım kitleyim reca ederim kaleci
    kaka çocuklarla oynama :)
  • kumdan_kaleler • 15 Mart 2005 21:47 • #567349

durum aynı zamanda bekçiyide ilgilendirir.O da okumuştur umarım.bu nalyış en üstteki organdan başlar değil mi ki?elbetteki eleştirmek gerekir yoksa nasıl düzelecek bu işler.
  • Affedilmeyen • 15 Mart 2005 21:49 • #567350

bekçi eleştirilemez.
    o hep haklıdır :)
    zaten lafın ona değil bana ve benim gibilere idi :)
  • kumdan_kaleler • 15 Mart 2005 21:50 • #567351

lem ufuk abi sana lafım olabilir mi alla sen
    :))))
  • Affedilmeyen • 15 Mart 2005 21:53 • #567352

benden başka kim isyan etdiki :)
    bir ben bir bekçi birde bebek
  • kumdan_kaleler • 15 Mart 2005 21:58 • #567353

elbetteki eleştirmeliyiz abi yoksa nasıl düzelteceğiz bu durumları beğenmeyen gider şeklindeki savunmalar despotluktur.benim bundan anladığım da budur.
  • kumdan_kaleler • 15 Mart 2005 22:06 • #567354

yönetim özeleştiri versin.gelişime katkıda bulunan üyelerini görmemezlikten gelmek yanlıştır.burası kitlelerin eseridir.hadi bakalım.