Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

forumlarda kullanılan türkçe.

• ş e ff a f • 4 Eylül 2006 22:13 • #580252
    shift ya da caps lock kullanamak gibi bir alışkanlığım olmamasından dolayı küçük yazmışım hepsini. asıl önemli olan senin buna neden taktığın? forumlarda yazdığım tüm mesajları tek tek inceleyip yanlış bir şeyler aradığın gibi bir izlenim oluştu birden nedense :)

bu arada ayar vermek gibi bir hobin varsa (bkz:ek$i sozluk)
  • SlipknotSlave • 5 Eylül 2006 01:02 • #580257
    Benimde mesela space kullanmak gibi bi alışkanlığım yok mi/mı de/da eklerini bitişik yazıyorum o zaman. Taktığım falan yok sen neden mi mı de da ya taktıysan bende ondan büyük/küçük harf takıntım var. Büyük/küçük harfe de dikkat edilmeli. Ayar vermek gibi bir hobim yok olsaydı zaten burda olmazdım... Siteden kovuyorsan eyvallah...
  • ş e ff a f • 5 Eylül 2006 02:00 • #580260
    anlamak istemediğin bir nokta var: küçük/büyük harfin bu tipte yanlış kullanımı kimseye ya da türkçe'ye zarar vermez. ama eklerin yanlış kullanımı verir. en basit örneği öss'dir bunun. "herşey" "hiç birşey" gibi yazım yanlışlarına alışan öss hazırlık öğrencileri sınavda bunun yazım yanlışı olduğunu atlayabiliyorlar. zamanında benim de başıma geldi bu. ayrıca seni kovmak gibi bir yetkim yok, olsa bile kovmazdım. farklı sesler iyidir. lütfen daha fazla uzatmayalım polemiğe dönüşmesin.
  • syarar • 5 Eylül 2006 09:57 • #580263
    Forumlarda Kullanılan Türkçe

ya kimse size noktalama işareti kullanın demiyor ki sadece kelimeleri adam gibi yazın diyor aynen üstteki örneğe katılıyorum ben +1
  • SlipknotSlave • 5 Eylül 2006 15:07 • #580268
    ilgilendiğin için teşekkürler... kolay gelsin...
  • psychedelian • 5 Eylül 2006 23:38 • #580290
    türkçe en az zeka gerektiren dildir aynı zamanda mi nin ayrı yazılması gerçek hayatta ne işine yarayacak?
  • EsRa__ykal • 8 Eylül 2006 23:51 • #580433
    anladık haklısınız ama forumlarda millet konuşma diliyle yazıyo oyüzden eklerin kullanımına kadarda inmeyin bence yeri geldiğinde Türkçe de en iyi şekilde kullanılıyor ama şu z-s ç-ch konusunda bişey diyemicem
  • rubber soul • 9 Eylül 2006 00:02 • #580435
    Konuşma dilinin yanlışlar içermediğini nereden çıkarıldı?Bu çok düşünülmeden sarfedilen bir argüman bence.Özen göstermeden konuşmak yerine dilin kurallarına uyarak konuşmak ileri nesillere sağlam bir dil bırakmak için olmazsa olmazdır.Yani en azından toplu ortamlarda başkalarından çabuk kaparız bazı şeyleri.Etkileşerek öğreniriz.Mesela doğru yaza yaza bakmışsınız msn de yazınız düzelmiş,konuşmanız geliyo,gidiyo lar yerine geliyor,gidiyor oluvermiş.Düzgün konuşmak düzgün yazmak kendinize olan entelektüel bakışınızıda geliştirecek.vs vs...
  • EsRa__ykal • 9 Eylül 2006 00:14 • #580438
    klavye kullnıyosun sesli harfler genelde kullanılmyor sen anlatmak istediğini anlatıyorsan sorun yok bence belki forumlarda düzelecek ama konuşmada okadarda ümitli diğilm böyle gelmiş böyle gidecek gibi gözüküyor toplu ortam diyorsun okulda bilmem nerde örnek olacak kaç kişi gösterebilirsinki bu konuda herkes kendinden sorumlu olmalı
  • rubber soul • 9 Eylül 2006 00:21 • #580439
    sen anlatmak istediğini anlatıyorsan sorun yok bence

Biz insanız.Ve bir dilimiz var.Kuralları var haliyle.Dedin ya demin "konuştuğumuz gibi yazmak".Ben konuştuğum gibi yazıyorum.O zaman konuşmalarında bir sorun var bu tuhaf lisanı kullanan arkadaşların.Yani "anlatmak istediğini anlatabiliyorsan sorun yok" lafı bence soruna bir çözüm değil.Bu lisanı kullananlar yeni bir etnik topluluk olma yolunda hızla ilerliyorlar.