Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Alıntı yapıp, kaynak belirtmemek

• JON_SCHAFFER • 29 Kasım 2006 08:36 • #582362
    son günlerde bazı forum yazılarını okurken daha önceden okuduğum hissine kapılıyorum.hatta daha da ötesi beş dakika önce gördüğüm bir yazıyı forumda aynen copy paste şeklinde de gördüm.günümüzde popüler forum deyişlerinden 'emeğe saygı' meselesi burda geçerli değil sanırım.bu konuda internet sözlüklerinde yapılan uygulama geçerli olursa çok daha mutlu oluruz,(kaynak belirtilmemimş ve alıntı olduğu tespit edilen yazıların silinmesi ya da düzeltilmeye teşvik edilmesi) hem arkadaşların verdiği bilgiyi kaynağından öğrenmiş oluruz hem de eğer yabancı dilden çeviri ise bir takım hataları düzeltebiliriz. ne dersiniz hoş olmaz mı? biraz dikkat lütfen.
  • vikings • 29 Kasım 2006 10:28 • #582364
    kaynak sitelerinde kopyalama işlemin kalkması lazım..
  • dipsizgöc • 29 Kasım 2006 10:45 • #582365
    çok yanlıs bir düsünce. anlatacagım acıdan bakılınca;
    1- yapılan alıntının kaynagını göstermeyip kendi ürettiği bir malzeme olarak kullanıyorsa o kişi dediğinizde haklısınız.
    2- amaç kişilerin bilgisizliğini bu tür kaynaklarla örtmesiyse haklısınız
    ama birde su tarafından düsünün;
    1- gözümüzden kaçan bilgileri bu tür alıntılarla ögreniyoruz
    2- zaten herseyi annemizin karnında ögrenmiyoruz. ordan burdan okuyarak bilgi sahibi oluyoruz. anlatım zorlugu çeketek eksik bilgi verecegimize bu tür kopyalama islemeleri daha mantıklı!
    3- ana bilgiye en hızlı ulasım yolu alıntı ve kaynak belitmedir.
    vb.. vb.. yani düsüdügümüz gibi yanlıs değil bence internet üzerinde bilgi akısını kolaylastıran güzel bir yol.
  • JON_SCHAFFER • 29 Kasım 2006 12:47 • #582366
    alıntı tabi ki şart ama kaynak belirtmek koşulu ile.hem etik açıdan hem işlevsel açıdan daha doğru.insanların bilginin daha fazlasına ulaşmasını sağlamış oluruz.
  • SAUBER • 30 Kasım 2006 20:18 • #582377
    hımm evet haklısın...ben gazetecilikte okuyorum... tabi bunla pek bi ilgisi yok ama... hiç kimse kaynağını açıklamaya zorlanamaz.. ha bi yerden araklamışsa zaten bu ortaya çıktığında kendisi rezil olacaktır.. ben her zaman belirtiyorum kaynağımı.. tabi bu bir kişiyse ve istemiyorsa açıklanmasını o zaman bu bende saklı kalıyor..
    ben daha değişik bi açıdan baktım sanırım...
  • JON_SCHAFFER • 30 Kasım 2006 23:04 • #582380
    farklı bakış açıları doğru düşünmemizi sağlayacak bir şekilde.bu öneriyi getirirken buranın müzik sitesi olduğunu ve literatürel olarak etkinlik sağlamayı hedeflediğini göz önüne almak lazım.bu forumlar anket tipi başlıklar açmak ya da kim daha iyi tartışmaları yapmanın dışında bilinçlenmeyi de sağlıyor.yaptığım işten biliyorum son yıllarda ekipman alımında artık çok daha bilinçli müzisyen adaylarımız var.akıllarına takılan herşeyi cevaplayabilecek sağlam kültüre sahip insanlar var.hepimiz çok şey öğrendik garaj'dan.bilgiye ulaşmanın daha kolaylaşması için bu konuya takıldım.bazı arkadaşlar diyeceklerdir hepimiz bir yerden öğreniyoruz herşeyi mi belirteceğiz?burda ayıt etme kriteri bilginin özümsenip özümsenmemesidir.aynen copy-paste yaparsan tabi ki özümsenmemiştir senin değildir.ama bir konuda zamanında çok araştırmışsındır konuyu özümsemiş kendi cümlelerinle ifade edebilir hale gelmişsindir o bilgi artık senindir tepe tepe kullan.(sözüm doğrudan kimseye değil)

sonuçta niyet iyi sanırım amaç bilgilenmek ve bilgilendirmek.
  • fizban • 2 Aralık 2006 01:07 • #582405
    ayrıca telif haklarını da düşünmek lazım. sonucunda benim her hangi bir yazımı birisi başka bir yerde kullansa ve bu yazıyı sanki kendi yazısıymış gibi gösterse hiç hoş bir durum olmaz. özellikle tamamen kopyala yapıştırlarla.

bu arada gazetecilikte bilmiyorum pek fazla ancak kaynak belirtmek zorunluluğu yok mu haberin daha sağlam olduğunun gösterilmesi için?
  • SAUBER • 2 Aralık 2006 01:12 • #582408
    olur mu öyle şey asla.. kaynak istemediği taktir de kaynak açıklanamaz.. gazetecinin kaynaklarını açıklaması da istenemez.. bu gazetecilikte en önemli kurallardan biridir... sağlam olmazsa zaten yalan haberdir ve gerçek olmadığı ortaya çıkar.. kaynak izin verirse zaten sorun yok...
  • dark_ambient • 23 Aralık 2006 20:08 • #582732
    isim vermeyeyimde garajda bitane popüler bir üye var bu şekilde zaten çoğunluk tanıyor..
    kafasına estiği anketlere ekşi sözlükteki entryleri noktasına kadar copy paste yapıyor
    porfilinde Yazdığı Söz|Nota yorumları kısmındaki yazılar bile sözlükten başkasının görüşleri:DD
  • gitarist • 23 Aralık 2006 20:49 • #582733
    merak ettım kımkı acaba :=)