Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Anketler Hakkında

• syarar • 26 Mayıs 2007 11:36 • #586486
    .:Anketler Konusunda Düşüncelerim:.

Nedir Bu "EN" olayı.

Anketler sadece Garaj'da kaç tane benim gibi var diye soruyor.İlgisiz gitaristleri kıyaslıyoruz.Hatta insan kıyaslıyoruz.En iyi nedir ki? En iyiyi kim ölçebilir.? Bunun bana göresi de yoktur;sana göresi de yoktur. Ne bu ya? Bakkaldan ekmek mi alıyorsun? Yani elma mı iyidir armut mu iyidir diyoruz? Bir en iyi varsa diğeri ondan kötü oluyor. Bir şarkı nasıl kötü olabilir? Farklıdır. Sana hitap etmez. Ama bu en iyi olup olmadığını göstermez. "En" Gereksizdir.En fazla gol atan takım şampiyon olur. Bu somuttur... Sanatta "EN" nasıl aranır yahu? "En"ler kişiye,zamana,yere,ruh haline göre değiştiği için böyle anketler gereksizdir,amaçsızdır,işlevi yoktur!!!

Ne tip anketler yayında?
    Adam en sevdiği grubu yazıyor,yanına belki ilgisiz belki ilgili iki üç grup sıkıştırıyor (Eksiszlk sağolsun) sonra bir başkası bu daha iyi diyor. Diğerleri "Aaa olur mu senin için geçmiş" diyor... Sonra başlıyor çekişmeler,kavgalar...
    Adam sevdiği şarkıdan şüphe ediyor. Ankette az seçilmiş diye.

Bu anketler niye yapılıyor?
    Tamamen ego tatmini.Ben de bi anket yapayım kanka. Hadi şık bulalım...Ya da bu grup karizma anketini yapayım belki bir iki kız düşürürüm ya da forumlarda karizmam artar gibi saçmalıklar ön planda."Sözde En"i bulunca ne olacak Nirvanaya mı ulaşacak?

Daha doğru anket biçimi ne olmalı?
    Hatta anket orada şart değil.Anket gereksinimdir. Bir merak için yapılır. Bir amacı olmalı. Mesela yeni bir albüm çıktı... Bu albümün tonlarını nasıl buldunuz şeklinde.Grubun elektronik öğeler yüklemesini nasıl buluyorsunuz? Yeni tonları beğendiniz mi? Albümü aldınız mı? Evet.. Albümü aldınız mı? Tabii hemen hemen hiçkimse orijinal albüm almadığı için bu anket de yok...Ya da Şu grubun gelişimini nasıl görüyorsunuz... Ya da ne bileyim Anket değeri taşıyan,anket yapmak;adını duyurmak için yapılmamış anketler olmalı.Her gitaristin,her gitarın,her albümün tadı farklıdır. Hangi "En" den bahsediyoruz. Bir şarkı diğerine göre nasıl iyi olabilir? Sevdiğin şarkı olur. Sana hitap eden şarkı olur. Bunalımken depresif dinlersin;mutluyken dinlemezsin açar hareketli birşeyler dinlersin...Eee nerde bu "EN"? En yoktur arkadaşlar. Göreceli şeylerde "En"lerden bahsedemeyiz. Sen hangisini o an dinliyorsan senin için "En" iyisi odur. Şarkıyı değiştirdiğin anda "En" özelliği kaybolur.O halde "En" varsa niye hep o şarkıyı dinlemiyoruz? Niye şarkı değiştirip onlarca albüm alıyoruz? Geçelim bunları. Herkes anket yapmak zorunda değil. 4 yılık üyeyim yaptığım anket sayısı "4"...

Sonuç
    Lütfen anket yapmadan önce bir kez daha düşünelim. Anketin bize ne kazandıracağına,sonuçlarını mı yoksa yorumlarını mı merak ettiğimizi bir kez daha düşünelim. Ben artık anketlere verdiğim Oyun önemli olmasını istiyorum. Her kafadan çıkan klişe yorumların değil.

"KÖTÜ ÖRNEK ANKETLER"

Sizce
    en
    mükemmel
    rapçi hangisi? [24 Mayıs 2007]
    Beyonce'nin
    en güzel en manyak

şarkısı? [24 Mayıs 2007]
    Sizce
    en iyi

erkek rapçi kim? [24 Mayıs 2007]
    Sizce
    en iyi

bayan R&B şarkıcısı kimdir? [24 Mayıs 2007]

En iyi

black metal grubu sizce hangisi? [24 Mayıs 2007]
    Konserlerdeki ses şiddetinin
    en iyi

ayarı nedir? [23 Mayıs 2007]
    Extreme Metal için
    en iyi

gitar? [23 Mayıs 2007]
    Children of Bodom
    en güzel

şarkısı hangisidir? [22 Mayıs 2007]
    En sevdiğiniz
    black metal grubu [22 Mayıs 2007]

En iyi

Satyricon şarkısı? [22 Mayıs 2007]
    Pryme Sinister'ı hiç duydunuz mu? [22 Mayıs 2007]
    Hangi Endüstriyel Black Grubu? [21 Mayıs 2007]
    Kendine has tekniğiyle diğer gitaristlere örnek olmuş
    en önemli
    gitarist?
    [21 Mayıs 2007]

En iyi

cover? [21 Mayıs 2007]
    Children of Bodom
    en güzel

şarkısı hangisidir? [22 Mayıs 2007]

En
    sevdiğiniz
    black metal grubu [22 Mayıs 2007]

En iyi

Satyricon şarkısı? [22 Mayıs 2007]
    Pryme Sinister'ı hiç duydunuz mu? [22 Mayıs 2007]
    Hangi Endüstriyel Black Grubu? [21 Mayıs 2007]

En iyi

cover? [21 Mayıs 2007]
    Sizce Türkiye'deki gelmiş geçmiş
    en iyi

rock parçası? [20 Mayıs 2007]

syarar
  • maydonozz • 26 Mayıs 2007 12:03 • #586487
    haklısın ya ben bu siteye üye olalı hiç topic açmadım dün ilk defa bir topic açtım çünkü ihtiyacım vardı insanlar gereksiz yere anket, topic koloni vs şeyler açıyorlar... insanın canı sıkılıyor bunu tek anketlerde değil topiclerde yapılıyor...
  • Single_FACTOR • 26 Mayıs 2007 15:06 • #586490
    syarar Tebrikler... son zamanlarda gördüğüm "EN"özenli konulardan biri.)
  • Maxfrodo • 26 Mayıs 2007 15:31 • #586491
    Anket mantığı budur.Anketlerde en iyi aranır,insanlara şıklar verilir

en iyi albümü
    en iyi parçası
    size göre en sevilen gitar gibi

henüz anket mantığını kavrayamamış birinin üstüne birde forumda topic açması çok gülünç bir durum
  • beklicem321 • 26 Mayıs 2007 15:56 • #586492
    :) şero sana sonuna kadar katılıyorum.. ;)
  • Single_FACTOR • 26 Mayıs 2007 16:12 • #586493
    evet anketin doğasında kısır bir döngü vardır. bu da mecburen olmak zorunda "maxfrodo" ya katılıyorum "en"siz anket olmaz.
    Örneğin "2007 rock'n coke a kim gelsin?" diye bir soru sorulsa ve alttada şıklar olsa. bunun Özünde de"en çok istediğiniz grup" fikri yatar.
  • syarar • 26 Mayıs 2007 19:39 • #586496
    Ben de bir en iyiyi aramanın anlamsız ve boş olduğunu düşünüyorum. Anketler en lerden ibaret değil.
  • Single_FACTOR • 26 Mayıs 2007 19:44 • #586497
    syarar
    26 Mayıs 2007 Cumartesi / 19:37

sakin olalım...
  • syarar • 26 Mayıs 2007 19:47 • #586498
    Pardon mesajımı açarsan düzenlerim. Özür dilerim.
  • Single_FACTOR • 26 Mayıs 2007 19:54 • #586500
    silinem mesaj geri açılmaz.)