Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Dejenere Türkçe

• define • 26 Haziran 2007 19:42 • #587187
    sağol not alır uygularım:)
  • violoncellist • 27 Haziran 2007 02:42 • #587219
    Türkçe'yi olduğu gibi kullanmak neden bu kadar gücünüze gidiyor anlamıyorum ki.. Hep var olan ve kullandığımız dil buydu zaten. İnternet çıktı mertlik bozuldu olayı mıdır yani bu? nedir?.. Mathilda_k; fikrini pek de mantıklı bulmadım açıkçası..
    saygılar
  • Uttegae • 10 Temmuz 2007 17:29 • #587613
    "de-ki" bağlaçlarının ayrı yazımları çok da zor değil aslında?
    sözcük ve söz öbeklerinin yazımının kontrolü tamam-da-bari bağlaçları yanlış yazalım gibi bir sitem ayrıca saçma.
  • NeGüZeL_İsTnbL • 10 Temmuz 2007 17:40 • #587615
    www.dahianlamindakideayriyazilir.com

zor gelenlere de yardımcı olmak için işte link
  • FuL_TeLiKe • 10 Temmuz 2007 17:54 • #587621
    .)
  • sadecemüzik • 10 Temmuz 2007 18:17 • #587624
    Abartılmamış. Çok yerinde bir kural. "-de" bulunma hal ekiyle "de" bağlacı tamamen farklı anlamlar yüklüyor sözcüğe. "-de" adı üzerinde bulunma hal eki. "de" bağlacı ise "dahil" anlamı katıyor. Aradaki fark bir boşluk bırakmak kadar küçük gibi görünse de anlam farkı çok büyük. Aynı şekilde sıfat türeten "-ki" ile ek olan "ki" de birbirinden farklı. Zaten dikkat ederseniz bitişik yazılması gereken ekler, önüne kısa çizgi koyularak gösteriliyor. Bu tür kurallara uyan çok az insan olduğu için bence gayet yerinde bir uygulama. Haydi bakalım Türkçe öğreniyoruz! :))
  • PeRq_ • 17 Ağustos 2007 14:15 • #588415
    Bence Garaj'ın yaptığı bu sistem mükemmel ne var ki bu konuda bile sistemin eksikliklerinden faydalanılmış pek çok örnek görmek mümkün.. Bu da demek oluyor ki Dejenere Türkçe sistemi kesinlikle abartı değil aksine yetersiz bile sayılabilir.. (nooldu, belirsizlii gibi)
    Ben Garaj'ın sayesinde bazı harfleri yazmadığımı farkettim ve düzelttim.. Bu nedenle bu sistemi gayet dozunda ve gerekli buluyorum. Ayrıca Garaj'a da teşekkür ediyorum..
  • FuL_TeLiKe • 17 Ağustos 2007 14:27 • #588416
    al sana 1 sitem açıı daa..başlıa istediini yaz alet çözemio..annıomusung?

(bkz.başlık)