Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Nazım Hikmet Ran kolonisi

Son mesaj yazılan konular

Bu kolonide henüz hiç konu yok.

Nazım Hikmet Ran kolonisi kolonisi hakkında

Nazım Hikmet Ran'ın Hayatı (1902 - 1963)

15 ocak 1902 Selanik'te doğdu. Aslen 20 Kasım 1901 olan doğum tarihi ailesi tarafından sene kaybetmemesi için 15 Ocak 1902 olarak kaydettirildi.

İlk şiiri ;Feryad-ı Vatan;'ı 1913'te yazar. Aynı yıl Galatasaray Sultanisi'nde ortaokula başlar. 1917'de Heybeliada Bahriye Mektebi'ne girer. Daha sonra Kurtuluş Savaşı için Anadolu'ya geçer. Fakat sağlık nedenleri ile bahriyeden ayrılmak zorunda kalır. Bu sırada Hamidye Kruvazörü'nde güverte subayıdır.

Bolu'ya öğretmen olarak atanır. Daha sonra Batum üzerinden Moskova'ya giderek Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesinde siyasal bilimler ve iktisat okur. 1921'de gittiği Moskova da devrimin ilk yıllarına tanık olur ve komünizm ile tanışır. 1924'te Moskova;da yayınlanan ilk şiir kitabı ;28 Kanunisani; sahnelenir. O yıl Türkiye ye dönerek Aydınlık Dergisi nde çalışmaya başlar. Dergide yayınlanan şiir ve yazılarından dolayı on beş yıl hapsi istenince yeniden Sovyetler Birliği ne gider. 1928 de af kanunundan yararlanır ve Türkiye'ye geri döner. Bu kez Resimli Ay dergisinde çalışmaya başlar. 1938 de yirmi sekiz yıl hapis cezasına çarptırılır. 12 sene süren tutukluluktan sonra askere alınacağı ve öldürüleceği endişesiyle Sovyetler Birliğine gitmek zorunda kalır. Bu yüzden DP hükümeti tarafından ülke vatandaşlığından çıkarılır ve Nazım Hikmet, mecburen büyük dedesi Mahmut Celaleddin Paşa (Konstantin Borzecki)'nın memeleketi olan Polonya vatandaşlığına geçer ve Borzecki soyadını alır. Moskova'da 3 Haziran 1963 tarihinde kalp krizinden ölür.
Koloni komiseri
2_
Üye adedi
37
Konu adedi
2
Mesaj adedi
138
Son mesaj tarihi
04-05-2011 / 15:01

Koloni kuralları

GaRaJ'ın genel kuralları

Yetkiler

Okumak: Bu koloninin içeriğini sadece koloninin üyeleri takip edebilir.
Yazmak: Bu koloniye sadece koloninin üyeleri yazabilir.
Katılmak: