Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

bas gitar için analog pedal sisteminin ollmazsa olmazları neler?

• blackzuga • 25 Aralık 2005 07:54 • #547493
    arkadaşlar bas gitar analog pedal sistemi için olmazsa olmazlar nelerdir mesela sans amp compresör lazım ne işe yarıyorlar?sans amp denilen aletin çeşitleri varmıdır?bir el atın sevgiler..:)
  • kutay__ • 25 Aralık 2005 15:39 • #547496
    compressor gercekten çok gerekli bir efekttir bence. bas icin tarza göre fuzz ve chorus ta güzel olabiliyor
  • kkurt • 25 Aralık 2005 22:50 • #547499
    adam gibi bi amfi.
    başka bişey gerek yok. amfi zayıfsa compressorle idare edilebilir.
  • ibanetze • 26 Aralık 2005 11:25 • #547503
    bi de equalizer güzel bi slap tonu için işine yarayabilir ama şart da değil...

zaten adam gibi bi amfi aldığında,onun üzerinde işine yarayacaklardan fazlası oluyo...
  • jasonic • 26 Aralık 2005 14:40 • #547509
    Bas gitarindan cikip dogrudan sisteme giren (anfi kullanmayan) bir analog set-up örnegi vereyim:

Sansamp Bass Driver DI : Bu bir preamp-DI box'tir.Preamp özelligi bas gitarinin bir anfiye baglanmis gibi tonlanmasini saglar.Sansamp özellikle "tüplü anfi" simulatörüdür (genel kani Ampeg simulatörü oldugudur,nitekim bence de öyledir),oldukca da basarilidir.Üzerinde kendi EQ'sü oldugundan harici bir EQ olmazsa olmaz degildir.DI box özelligi de cok önemlidir,gitarindan cikan "unbalanced" sinyalleri düzenler,temiz düzenli bir ses gitmesini saglar.SBDDI'in alternatifi bence yanindan bile gecemeyen MXR M-80'dir.(Taabi yüzlerce dolarin varsa tüplü preamp pesinde de kosabilirsin,ama kosma,sonra benim gibi olursun!)

Compressor:Cok cetrefil bir konudur.Yeni baslayanlar compressor istemez,cünkü ne oldugunu bilmez!Biraz ileri seviyedeki ileri bascilar compressor ister,cünkü bu alet bas gitardan cikan seslerin senin istedigin seviyenin altina inmesini ya da onun üstüne cikmasini engeller.Son olarak daha da ileri seviyedeki daha da iyi bascilar compressor kullanmaz,sevmez.Cünkü compressor tele her vurusundan ayni sesi cikardigindan nüanslari,dinamigi yok eder.Bu nedenle compressor hep tartisilir.

Bass Distortion:Bence dünyadaki hicbir bas distortionu yeteri kadar iyi degildir,bilemiyorum,ben bana göre olanini bulamadim.Bunun icin cok bas gitarist aslinda gitar distortionlari kullanirlar (ör:Muse'şn bascisi Chris EH Big Muff kullanir).Genelde anfiyle daha iyi sonuc verirler.

Chorus:Bas gitarindan sanki birkac tane varmis hissi uyandiran, yumusak,güzel bir efekttir.Bana göre cok gerekli bir efekt degildir,ancak caldigin tarza vs. bagli olarak degisebilir.

Wah:Bence Chorus'dan daha gerekli bir efekttir.Pedalli wahlarla wah kontrolu pedal araciligiyla yapilir,daha zevklidir.Autowah'da ise daha seri wah elde edilebilir.Sanilanin aksine Crybaby en iyi bas wah pedali degildir,Cliff Burton Morley kullanirdi.Distortionla birlikte tadindan yenmez.

Bu setup bence oldukca yeterli bir analog setup'dir.Üzerine nesene göre Phaser,Octaver vs. gibi yanar döner efektler de katilabilir.Harici EQ,özellikle bas gitarin da akif EQ'ya sahipse biraz abartmak olacakir.Son olarak kalite bir Tuner gereklidir,ancak cok kazik olduklari icin kulakla da akort edebilirsin! :)

Cem

www.neyse.org
  • kkurt • 27 Aralık 2005 00:17 • #547519
    allah aşkına hangi parçada bass'ın sesini seste chorus olup olmadığını ayırd edebilecek kadar net duydunuz?
  • Serpent_King • 27 Aralık 2005 04:33 • #547520
    megadeth - symphony of destruction da basın sesini istediğin kadar duyabilirsin.
  • kkurt • 27 Aralık 2005 13:07 • #547523
    peki basın üzerinde chorus duyabiliyomusun?
  • XES • 27 Aralık 2005 17:50 • #547527
    Duyabiliyosun kkurt. =)
  • kkurt • 27 Aralık 2005 19:53 • #547528
    peki basta distorsiyon var mı?