Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

bas gitar için analog pedal sisteminin ollmazsa olmazları neler?

• Serpent_King • 27 Aralık 2005 20:03 • #547529
    var tabi , örnek for whom the bell tolls ve destruction ın tüm şarkıları + bazı manowar şarkıları :p
  • kkurt • 27 Aralık 2005 20:09 • #547531
    yok o bahsedilen uzerindeki chorus efekti duyulan parçadaki basta distorsiyon var mı diye sormuştum yoksa metalica'nın parçalarında basta distorsiyon olduğu belli zaten.

distorsiyonun üzerindeki chrorus daha rahat duyuluyor ama üzerinde distorsiyon olmayan bir bas sesinde chorus duyabileni tebrik edicem:)

megedeth'in parçalarındaki ritm gitarda chorus efekti belli, ama bunların gitarla çalındığını varsayıyorum ben, basla değil. yanlışsam düzeltin:)
  • Serpent_King • 27 Aralık 2005 20:16 • #547532
    euheuhe orası artık insanın kulağının kabiliyetine kalmış duyan vardır elbette , belki bas partisyonlarının çok ağırlıkta olduğu parçalar vardır bizim bilmediğimiz :)) onlarda çok rahat duyuluyor olabilir
  • XES • 27 Aralık 2005 22:24 • #547534
    Evet distortion olmadan bas üzerine "sadece" chorus efekti konulduğunda da -iyi bir amfide- chorus'u rahatça anlayabiliyorsun kkurt. Denedim, oradan biliyorum. =)
  • kkurt • 27 Aralık 2005 22:37 • #547535
    peki kayıtta duyabiliyormusun? (kulak hassasiyeti konusunda tebrikleri almana az kaldı, ama amfinin dibinde tek başına çalıyorken ben de duyarım, önemli olan dinleyenlerin duyup duymadığı ki chorusa boşuna para verip vermediğin orada anlaşılıyor)
  • XES • 2 Ocak 2006 14:33 • #547550
    Arkadaşlarımdan birinin konserinde seyirci iken Musicman Sterling bas, SWR ampli ve Electro-Harmonix chorus ile gayet güzel dumuştum. Ama çoğu kişi duymamış olabilir. Artı ben ekipman ve efektleri bildiğimden biraz şartlanmış ve kulağımı chorusa vermiş de olabilirim.
    Neyse sonuç olarak duyuluyordu. =)
  • blackzuga • 26 Şubat 2006 04:17 • #548430
    eyvallah çok sagol gerekli açıklamaları tam anlamıyla yaptığın için=)
  • AlperiouS • 26 Nisan 2012 09:48 • #640791
    Bass Distortion/Overdrive konusunda kesinlikle önerim.. MXR M-181 Bass Blowntorch\r\n\r\nhttp://www.youtube.com/watch?v=f7wQ-dekUFk&feature=related \r\n
  • haaliil • 17 Temmuz 2012 06:55 • #640830
    Hastasıyım ölü konu hortlatmanın :) Cidden çok az vakit bulup gelebiliyorum Garaj\r\n\'a; o nedenle de saçma bir zamanlama ile yazıyorum. Umarım birilerinin işine yarar :)\r\n\r\nBen DI box olarak ART Tube MP Project USB kullanıyorum. Çünkü: 1. ucuz, 2. diğer enstrumanlarla da çok başarılı sonuç veriyor (mikrofon, gitar, vs), 3. İçinde gerçekten tüp var, ısındıkça ses karakteri oluşuyor, 4. bilgisayara kayıt için tak kullan USB ses kartı görevi görüyor, 5. Giriş gaini, db select ve limiter sayesinde çaldığın tesisatı zorlamdan plak gibi sound alabiliyorsun, 6. Hafif ve anfiyi aratmıyor. Kaldı ki anfi kullanırken de anfinin kalitesini arttırıyor. Bir de Behringer Bass DI (BDI)\'ım var, ancak ona pek güvenmiyorum. Bu arada hangisini kullanırsam kullanayım miksere doğrudan giriyorsam XLR-XLR bağlıyorum. Bir ara Hartke BassAttack vardı. Sattığıma pişman olduğum sayılı edevattandır. Shape\'ine kurban olduğum...\r\n\r\nNeyse, DI box olayını geçtiysek: Kompresor ve özellikle driver benim aradığım hadiseler değil. Çaldığım tarz etnik, deneysel, pop, eski usül rock ve kıvamında bir yelpaze. Elimdeki basları tonu da çok derli toplu. Bir Warvick Rockbass Corvette5, bir de akustik Ibanez bas var. İkisi de adeta kendinden kompresyonlu :) Ancak gitarınızın çıkışı pek dengeli değilse bir limiter/compresor hayat kurtarır. Evet evet! kimse bahsetmemiş ama limiter diye çok faydalı bir canlı var :)\r\n\r\nWah konusunda söylenenlere katılıyorum. Morley -yine hem gitar hem de bas için uygun olduğundan- tercihim. Ya da touch wah.\r\n\r\nVe esas bomba: Bas synth pedallar. Olmazsa olmaz işte budur. Senin soundun diye birşey yaratmak için geniş yelpaze sunar.\r\n\r\nAyrıca paramız fışkırmaktaysa -ve oturup çalışabilecek azim varsa-bir loop station ile canlı persformansta grubu da seyirciyi de yamultursunuz. \r\n\r\nTabii bunları gerçekten eli yüzü düzgün bir anfiye değişir miyim bilmem. Taşımayı göze alıyorsanız min 60W bir anfiden alacağınız randıman her zaman daha pratik ve leziz olur. Ben 450 TL\'ye bir Marshall BassState 60 düşürdüm. Eq, compresor ve limiter var. Daha ne olsun :) Bazen daha hafif olduğu ve şahane şeffaf ses verdiği için akustik gitar anfisi kullandığım da oluyor.\r\n\r\nAyrıca Boss ME 50B bulursanız deneyin derim. Ucuzdur ama lezizdir.\r\n\r\nSevgiler, selamlar...\r\nSon notlar: gerçekten düzgün ve etkileyici bir sound için frekans aralıkları mevzuunu azıcık okuyun internetten. Ayrıca doğru gitar/tel seçimi de çok önemli bir mesele. Tabii olarak bunlar benim şahsi fikrim. Her fikre saygı duyuyorum. Asla ben dedim, budur gibi bir duruşum yok. Keyifli keyifli çalmanız dileğiyle...