Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Amfi seçiminde yardıma ihtiyacım var!

• halilfirat • 11 Ocak 2010 15:00 • #559077
    Arkadaşlar almayı düşündüğüm amfi haze 15 fakat 524sterlin (kafa ve 1kabin top.fiyat) haze 40 ise 404sterlin fiyat-özellik olarak haze 40 daha üstün boost switch'i mevcut haze 15te bu yoktu.ayrıca biri 40 watt diğeri 15 watt,lambalardan 2tanesi farklı haze 40'ta EL34 lambalardan 2 adet var haze 15'te ise 6V6 lambadan 2 tane var diğer 4 lambası aynı(toplamda 6şar adet)Geri kalan özellikler aynı sizce hangisini almalıyım?Herzaman kafa kabin bir amfi sahibi olmak istemişimdir ama kararsızım.Sizin fikirlerinize ihtiyacım var hangisini önersiniz neden önerirsiniz açık açık yazarsanız minnettar kalırım.
  • halilfirat • 12 Ocak 2010 23:07 • #559087
    Arkadaşlar bir yorum yapın...
  • OptimusPrime • 13 Ocak 2010 00:18 • #559088
    Dostum en baştan söyleyeyim lambalardan fazla anlamam. Yani kafa kabin ve kombo olmasının dışında 6v6 ile el34 lambaları iki amfi arasındaki tek fark. Kafanın karışması o kadar doğal ki senin yerine kendimi koydum benim kafam da karman çorman oldu :) Ama ikisi arasında tercihte bulunmaya çalışsam ben haze 40'ı tercih ederdim sanırım 40 watt olmasından dolayı. Çünkü bir lamba modeli amfiye ne kadar etki edebilir bilmiyorum ama aradaki 25 watt'lık farkı kapatabileceğini sanmıyorum. Bu linkte "http://www.gitarteknikleri.com/watch.aspx?v=Marshall%20Haze%2040%20C%20Amfi%20Tan%FDt%FDm%FD_129" Haze 40'ın çok güzel bir incelemesi var, mutlaka izle eğer daha önce bu videoya rastlamamışsan. Evet kafa kabin amfi senin hayalin ve mutlaka daha iyi ama iki seçeneğin içerisinde haze40 benim tercihim olur (varsın kombo olsun) :)
  • halilfirat • 13 Ocak 2010 23:10 • #559094
    Bu güzel yorumunla gerçekten mutlu oldum OptimusPrime dostum =)Amfiden anlamak bir yana empati yapman yeterli,teşekkürler ilgilendiğin için.
    Videoya yarın bakabilirm ancak.Gelelim amfiye,bende deli dehşet anlamam lambalı amfiden fakat seninle aynı kanıdayım arada az watt farkı yok göz ardı edemem,ama herşey watt demekte değil diğer arkadaşlarımızıda yanlış bilgilendirmeyelim bilgisiz halimizle :)(burdan fikir alanlarda olabilir)... Ayrıca ikisinide videodan dinlediğim kadarıyla ton farkı yok yani mantıken düşündüğündede ikiside marshallın aynı modeli ne kadar ton farkı olabilir ki?Son olarakta dikkatli bir inceleme sonucunda aradaki farkın sadece lamba olmadığınıda gördüm.Sadece haze 40'ın sahip olduğu özellikler;

-boost switch
    -EL34 power tube(2adet)
    -Effect loops
    -emulated line out
    -4 way footswitch(opsiyonel)standartta 2 way footswitch veriliyor.Sanıyorum ki arada cuzzi bir miktar ücret alıyorlar.ben o 4 way pedalıda grdüm nette baya fiyakalı :D
  • OptimusPrime • 14 Ocak 2010 18:35 • #559098
    Ama sonuçta biz lambalı Haze 15 ile 40watt transistörlü boston amfiyi karşılaştırmıyoruz. Fikir alacak olanlar anlar heralde olaydaki karmaşayı :))) Dostum ben ikisinin de videolarını izledim şimdi haze 40 diyorum yine, hem özellikleri, hem wattı daha yüksek hem de taşıması da kolay olur :)
  • halilfirat • 15 Ocak 2010 23:41 • #559100
    Çok doğru söylüyorsun dostum,bu arada ne zaman cevap yazıyosun haber alamıyorum email falan gelir diye bekliyorum ama gelmiyor hiç foruma girince görüyorum yazdığını bunun bir ayarı varmı?Ayrıca şimdi aklıma yeni bir soru takıldı,bayada araştırdım ama genel bir konu olduğu için bulamadım,ben bu haze 40 a 1000tl civarında bir para vericem benim için büyük para,ama marshallın jcm jvm tsl dsl altube amfilerinin tonlarından kötümüdür acaba watt olarak farkını demiyorum yani o kalite o sıcak soundları haze 40tada mevcutmudur bir farkı varmıdır marshallın diğer modellerinden,ben haze 40'ı denemedim 15 i denedim kısa bi süre zuhalde iyi hoştu ama kalsikleşmiş jcm 2000 ler plexileri falan hiç kullanmadım dinlemedim de yani aradaki farkı bilmiyorum maalesef acaba bu klasikleşmiş kafa kabinlerin soundları ile haze 40ın soundları farklımıdır?MEsela MG serisi için marshallın en vasat serisi diyorlar o kadar para vericem sonuçta alcagıma değicekmi?ve bi sınıflandırma yaparsak bu marshall modellerinin arasında haze'in yeri nedir optimus dostum bu konuda bilgili bir tanıdıgın ya da öğrenebilceiğin bir yer varmı??cevap bekliyorum,o klasik OD'sini yakalayamazsın hazede dersen uzun bi süre para biriktirip marshallın hakiki bi amfisini alıcam yani.ya sen bana msnini yazsana özelden böyle zor oluyyor :D
  • OptimusPrime • 19 Ocak 2010 01:40 • #559108
    Dostum şimdi öncelikle şunu söyleyeyim marshall'ın kendi sitesinde haze serisi için full lambalı ve kısıtlı bütçelere uygun olduğunu söylüyor. Uygunluk kısmı da sanırım ingiltere'de üretilmemesinden kaynaklanıyor olabilir (sanırım hindistan ya da endonezya). Mutlaka DSL ya da JCM serisi ile arasında fark vardır, hiçbirşey bilmesem bile fiyat farkından dolayı bu farkın olacağını söyleyebilirim sana (HAZE 40 1.500 - Diğerleri 2.500 üstü ) :D Ama 1500 liraya kadar alınabilecek kaliteli ve lambalı amfiler arasında iyi bir seçimmiş gibi geliyor bana. Ve MG ile karşılatırılamayacağına iddiaya girerim..

Ama sonuçta senin ne için amfi aradığın en önemlisi. Eğer profesyonel müzisyensen ve profesyonel kayıt yapıp, konserlere çıkacaksan HAZE sana yetmez. Ama tam profesyonel bir müzisyen değil isen, örneğin 100-200 kişilik bir barda çalıyor olsan bile HAZE 40 her türlü ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak bir amfi gibi geliyor bana. Yok ben amatör olarak eğlence için çalıyorum dersen bu amfinin üzerine çıkma zaten, parana yazık olur :)

Bu arada ben de yaklaşık 10-12 yıldır elektro gitar çalıyorum ama tamamen hobi olarak, yani bu konularda ahkam kesecek benden çok daha tecrübeli birçok arkadaş vardır forumda. Ben sadece iş dışında hobi olarak müziğe ve müzik aletlerine aşırı derecede meraklı olduğumdan ve merakımdan dolayı sürekli araştırdığımdan dolayı bu bilgileri edindim. Yani sözüm kanun değildir, herşey senin bütçende ve zevkinde biter.
  • OptimusPrime • 19 Ocak 2010 01:48 • #559109
    Bence sen en iyisi amfiyi kullanacağın amaca yönelik olarak kafanda bir fiyat belirle ve paranı alıp gidip o fiyatlarda olan tüm amfileri dene. Hoşuna giden hangisiyse onda karar kıl ama almadan önce mutlaka dene. Ama amacını ve kafandaki fiyatı mutlaka belirle çünkü 1,500 yerine biriktirip 2,000 vereyim daha iyisi olsun diye düşünürsen 2.000 yerine 2300 onun yerine 2600 diye giderken hep ortada kalırsın.
  • Single_FACTOR • 21 Ocak 2010 18:30 • #559110
    Bu amfi hakkında dha önce bu forumda açılmış bir başlığa yorum yazmıştım.

http://www.garaj.org/forum/o2/210804