Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Manyetik değişimi ve Seymour Duncan SH-1B

• thedarkman • 12 Ocak 2010 20:06 • #559086
    Arkadaşlar 1 ay önce bi Epiphone Les Paul Stüdyo modeli gitar aldım ve yaza yeni bir manyetik almayı düşünüyorum,model olarak aklımda Seymour Duncan SH-1B var,manyetiğin özellikleri(yazdığına göre) tam aradığım özellikler parlak cleanler,70 ve 80 ler hard rock tonları vs,bu manyetiği kullanan arkadaş var mı? ve birde manyetiği aldıktan sonra Ankara taktırabileceğim bir yer var mı bildiğiniz,teşekkürler
  • OptimusPrime • 13 Ocak 2010 00:51 • #559090
    Dostum bu köprü manyetiğini ikinci el ve çok uygun fiyata bulduğum için emektar bir cort m200'e (üzerindede alnico vardı) sh-1n ile birlikte taktım. Yani tam senin yapmak istediğin değişikliği yapmış oldum ve gerçekten (bir cort m200 üzerinde olmasına rağmen) beni oldukça mutlu etti. Dediğin gibi harika cleanlere sahip.

Kullandığın amfi nedir bilmiyorum ama eğer iyi bir amfin yoksa önce afiye yatırım yapmanı tavsiye ederim, çünkü alt sınıf bir amfi ile kullanıyorsan duyacağın tonlarda pek bir değişiklik olmayacağını düşünüyorum.

Eğer anfin iyiyse ve bütçen var ise hiç durma değiştir derim. Ama bildiğim kadarıyla gitarındaki switch 3 yollu. Eğer manyetiklerle birlikte onu da 5 yollu ile değiştirirsen çok daha çeşitli tolar yakalayabilirsin. Biraz da olsa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana...
  • thedarkman • 13 Ocak 2010 19:20 • #559091
    Yazdığın aydınlatıcı şeyler için teşekkür ederim,kullandığım amfi Roland 15x,ben de çelişkide kaldım ilk olarak amfi mi yoksa manyetik mi diye,sonra dedim ucuzla başlayım :D,evet dediğin gibi gitardaki switch 3 yollu,fazla ton için boss me-50 yetiyor bana şimdilik bu yüzden 5 yolluya çevirmeyi düşünmüyorum,köprü için bu manyetiği düşünüyorum sap manyetiği için ne önerirsin?
  • OptimusPrime • 13 Ocak 2010 19:55 • #559092
    Rica ederim dostum. SH1-B'nin yanına ben SH1-N taktım, zaten manyetiğin eşi o. Kodlarının sonundaki N(Neck), B(Bridge) oluyor. Ama dediğim gibi ben ikisini birden ikinci el buldum o yüzden böyle takım olarak taktım.

Tonlardaki çeşitlik kısmına gelince ben tam anlatamadım galiba. Şimdi şöyleki senin gitarındaki 3 yollu düğme manyetiklerinden Köprü, Sap, ya da her ikisini seçebilmene yarıyor. Ama Seymour Duncan'ı 5 yollu düğme ile istersen humbucker+single coil gibi şekillerde de kullanabiliyorsun, ve böylece single coil manyetiğe sahip gitar tonlarını da yakalayabiliyorsun. Ama tabi ki seçim senin.

Sap manyetiği için jazz, blues, rock tarzına uygun "Gibson 496R Hot Ceramic"i tavsiye edebilirim, Gibson Les Paul Classic modelinin üzerinde bulunan manyetiktir bu. Şöyle bir düşününce iyi bir ikili olabilirler gibi geliyor ama mutlaka kendi zevkine göre araştır bu konuyu. Hiç riske girmek istemiyorsan SH1-N'yi de takabilirsin.

Bu arada yeni manyetiklerinle birlikte gitar harika oalcak, e boss me50 de oldukça iyi bir işlemci. Ardında da güzel bir amfi alırsan tadından yenmez :))
  • thedarkman • 13 Ocak 2010 22:43 • #559093
    Hocam çok sağol tavsiyeler için,aklımda bulunduracağım bunları :D o single coil manyetik tonu işime gelir,ben yanlış anlamışım demek ki neyse dediğin manyetikleri de araştıracağım,en son amfiyi alırım artık sonu güzel olur :D çok sağol her şey için.Birde biliyorsan Ankara'da nerede manyetik değişimi yaptırabilirim? teşekkürler
  • OptimusPrime • 14 Ocak 2010 12:34 • #559096
    Rica ederim dostum, ama maalesef İstanbul'dayım ben yani değişimi yapacak yer ile ilgili yardımcı olamayacağım.

Ayrıca bu adreste Seymour Duncan'ların tüm manyetiklerinin demoları var keyfine göre dinleyip seçebilirsin... http://www.seymourduncan.com/support/audio-samples/humbuckers_and/
  • thedarkman • 14 Ocak 2010 18:23 • #559097
    Tamam,teşekkür ederim
  • mehmetyiğit • 6 Nisan 2010 15:49 • #559195
    once iyi br gitar gelir sonra anfi gelir ben bu dusunceye katılmıyorum ki bu hataya ben dustum acemlik yıllarımda sen dusme..