Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

ses yalıtımı hakkında..

• hi_hat • 7 Temmuz 2004 15:31 • #538479
    trabzonda stüdyo açmayı düşünüyorum..ancak burda yalıtım yaptırabilecegim yer yok..bu konu hakkında bilgisi olan veya nerden detaylı bilgi alabilecegimi bilen varmı..
  • WitchTrap • 18 Temmuz 2004 20:30 • #538578
    Bu işi direk yapan bir yer olmayabilir ama bir inşaat mühendisi sana hangi parçaları kullanman gerektiğini anlatır.Sende bunları bi tekniker ya da ustayla odaya uygulayabilirsin.
  • WitchTrap • 19 Temmuz 2004 16:00 • #538587
    Yazıcaktım yumurta kart. battaniye ve süngeri ama dedim herhalde prof bişey arıyor ama fuckface doru söylüyor harbi yarar işe hatta çift kat kartn yaparsan içerde s.kseler ruhu duymaz kimsenin= )
  • Katl-iVacib • 20 Temmuz 2004 16:21 • #538593
    Evet arkadaşım yan komşunun gelip (Trabzon'da madem) topuklarına sıkmasını istiyorsan yumurta kartonu ve battaniye süperdir. Ama istemiyorsan sana straforu tavsiye ederim. Yumurta kartonu sesi kırıp akustiği düzenler. Strafor ses yalıtımı yapar. Battaniye ise yaz aylarında stüdyoda boğulmanı sağlar :).
  • baranthalas • 21 Temmuz 2004 02:18 • #538601
    ama kışında üşümeni engeller o battaniye..çok amaçlı bir stüdyon olur
  • offbeat • 16 Ağustos 2004 17:30 • #538969
    en baştan şunu söyliyim, bence kimsenin ses etmeyeceği bi yer bul (torna tezgahlarının olduğu sanayi sitesi falan) orda kur stüdyonu yalıtma bence.Tabii bu söylediklerim profesyonel stüdyo için diil, çalışmak için açıyosan
    15 metrekarelik bi odayı yalıtmak istiyosan 1.5-2 milyarlık malzeme gidebilir.(taşyünü,pvc kapı, kaplama malz., halı, vs.)
    gerkli malzeme:strafor,taşyünü (9luk),çıta, kauçuk(vaye yumuşak plastik),sert starfor, gazete kağıdı, eski halı kilim yastık vs.falan,MDF, kaplama malz(pvc vs)

Duvara, yere dik şekilde birbirine paralel çıtalar çak (yerden tavana kadar). çıtaları çakarken çıtayla duvar arsına çiviyi çaktığın yere kauçuk parçası koy ki çıta duvara deymesin.bu çıtaların arasını strafor genişliğine göre ayarla.sonra bu çıtaların üstüne straforları çivile ya da yapıştır. sonra straforun üstüne taşyünlerini yerleştir(bu işlem çok kasar),sonra taşyünün üstüne MDF'leri yerleştir (bu da çok kasar),sonra bunun üstüne kaplama malzemesini yerleştir. tavan ve taban da mantık olarak aynı ama taban için daha çok malzeme kullanmalısın. tabanın altına mesela eski halı kilim yastık ne bulursan at, sonra da üstünü gazete kağıtlarıyla falan bayaa bi ört.çünkü ses en çok tabandan gider direk titreşime maruz kaldığı için

çıtaların sebebi yalıtım malzemesiyle duvarın temasını önlemek, böylece titreşimler duvara direk ulaşmıyo;kauçuk sayesinde de sönümleniyo.

kapı mutlaka pimapen falan olmalı, ve üstü çok güzel yalıtılmalı, ayrıca en ufak bi yanlış y6a da kaçak ses çıkışına neden olur.

eğer tüm bunları yaparsan tatmin edici bi yalıtım yaparsın;ama gene de dışarı ses çıkar, çünkü yalıtım dünyanın en zor işidir:)

kaldı ki ilk yapıyosan da süper yapamazsın.

yalıtım şirketleri bu olaya 5 milyar falan para ister 15 metrekarelik bi yer için, sen yaparsan 1.5-2 milyara mal edersin ama 15-20 gün bayaa çalışırsın ve çok güzel olmaz.

ayrıca şimdi değişk yalıtım türleri var, yüzer oda gibi onları araştır ama pahalı.

dediğim gibi, bence hiç bulaşma yalıtım işine:)
  • okee • 20 Ağustos 2004 04:34 • #539015
    biz basit de olsa bir stüdyo yaptık trabzon'da pek öyle ahım şahım olmadı ama en azından sesi geçirmiyor. doğru yalıtım yaptırabileceğin bir yer yok. daha doğrusu var da çok para istiyorlar. herhalde bütçen düşüktür bu iş için. bizim stüdyonun maliyeti 1milyar civarında oldu geçen sene. sorularını tam olarak mailime atarsan cevaplayabilirim.
  • okee • 20 Ağustos 2004 04:36 • #539016
    haa birde mekanı bulabildinmi çok zor da. o açıdan yani. söyleyeyim dedim.