Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

bass ı penayla çalmak

• baranthalas • 7 Ağustos 2004 03:22 • #538882
    şöyle bir örnek vermek istiyorum
    creeping death in solosunu pena kullanarak atabiliyorum ama parmakla atamıyorum pıtıtıtı sesler çıkıyor :)
  • Alassai • 9 Ağustos 2004 13:44 • #538906
    Bu dediğin egzersizle geçebilecek bişey. Daha yumuşak çalmak istersin, parmağın etli kısmıyla çekersin; daha parlak tonlar istersin parmak uçlarıyla çekersin. Ve hatta parmağını kanca gibi yaparsın. Elektrik basın ilk önemli ismi James Jamerson'dur lakabı The Hook (Kanca). Tek parmağıyla kanca gibi çalar. Bu muhteremi eski zamanların bir çok hit parçasında dinlemek mümkün. Bir de Tower of Power'ın muhteşem basçısı Rocco Prestia, onu da geçenlerde bir videoda izledim. Çoğunlukla birinci parmağı kullanıyor ve hep kanca gibi çekiyor. Bu şekilde sesler daha kesin ve perküsyon gibi çıkıyor. Bunun yanıda bir önceki mesajımda yazdığım muhterem Carles Benavent penayla çaldığı halde çok yumuşak sesler çıkarır. Deneyip kendine uygun olanı bulacaksın. Ve tabii ki bolbol ve çok çeşitli dinlemek. Özellikle de pop parçalar. Pop parçalar genelde çok dandik olduğu için, yenilip yutulabilmeleri büyük ölçüde altyapının özellikle de basın sağlam olmasına bağlı. Dikkatle dinlerseniz Madonna'nın albümlerinde falan daha komplike basslar duyacaksınızdır.
  • No_Remorse • 10 Ağustos 2004 16:17 • #538916
    1 jason newsted penayla senelerce çaldı ve çok hızlıdır bende penayla çalıyorum parmakla çalanı ikiye katlıyorum çift telle vuruş yaparken parmak ses verirmi
  • Alassai • 10 Ağustos 2004 16:20 • #538917
    çift telle vuruş yaparken parmak ses verir

biri diğerinden daha iyi değil. ikisi de tercih meselesi, ne almak istediğine bağlı.
  • Korax • 14 Ağustos 2004 18:11 • #538943
    Penayla çalmak Pop çalan basscılar için saçmalık gelir ki bende pop basscısıyım.
    Pena kullanmak bana saçmna geliyor çünkü,Slap gibi çok çok farklı ve haz veren bi teknikten yoksun kalıyorum.Sağ el Parmaklarım çalışmıyor ve tembel kalıyor.Ne biliyim bence Bass gitarın diğerlerinden diğer gitarlardan bi farkı olmalı.Parmakla çalmanın avantajları çok ama penayla hep aynı gidersin.
    Nasıl anlatayım,benlik bişey değil işte yani :)
  • elff • 15 Ağustos 2004 21:43 • #538961
    ben klasikte parmaklarımı acayip derecede alıştırdım. pena kullanamıyorum.o yüzden bassta rahat ederim diyorum.
    ama keşke elektroda penasız çalınabilse onuda ögrenmek istiyorum ama sırf pena kullanamıyorum diye kendmi bass a yönlendirdim...
  • salmonella • 15 Ağustos 2004 22:49 • #538962
    bununla ilgili soyle bi hadise gecmiştir..
    arkadasım parmaklarıyla my friend of..... calarken, işaret parmagı ve orta parmagı hayvan gibi su toplamıstı

parmakla calınmalı cunku slapsız olmazzz

ama penayla da distortion takılın derim
  • petevenegondi • 18 Ağustos 2004 18:36 • #538999
    süper bi konu açılmış. öncelikle parçaya göre hertürlü teknik kullanılabilir. çalış yöntemine/tarzına göre parçanın olayı değişir. çünkü tını değişir. bir aralar izmir'den bir pena almıştım. yaklaşık 4-7mm arası kalınlıktaydı. sıkıştırılmış deridendi, aynı parmakla çalıyormuşcasına ses veriyordu.
    bence her türlü (slap-tapping-parmak-pena vs vs) tekniği geliştirmek en güzeli. bolca çalışmak gerektirir, ama süpper bişey olursun.
    ben hem parmak hem de pena kullanıyorum. şarkısına göre muamele yani(death çalarken apışmak istemiyorsan pena kullanmalısın mesela:))
  • Silvermage • 18 Ağustos 2004 19:05 • #539001
    Finger picking ve chicken picking diye iki adet teknik var elektro gitarda.... tam istediğin şey değil ikisi de ama mesela en yakını olan fimgerpicking de sağ elde normal pena tutuşunu yaparken geride kalan üç parmağınla çalıyorsun. (gerçi bu aynen klasik tekniklerde olduğu gibi serçe parmağı içermiyor ama ben bodoslamıştım zamanında öyle kaldı :)) ) Bu teknik ile birlikte arpejleri hızlıca ve kontrollu bir şekilde geçebilirsin. Ayrıca blues ve jazz varyanslarına yatkınlığı olan gitaristler tarafından ve rock gitaristleri tarafından kullanılan tekniktir.
  • hakanben • 19 Ağustos 2004 03:19 • #539005
    selam bende katılıyorum arkadaşa sarkıya baglı ya da benim gibi artislik olsun diye ilgin şekilde çalınabilir.ben bi şarkıda pet şişeyle çalıyodum.ayılıgında bukadarı demeyin.can sıkıntısı.ama sadece ust teli çalabiliyosun.bikerede baş parmagıma takılan penadan üst tele vurup diğer parmaklarımla slap yapıyodum.çok güzel oluyo.daha var böyle manyaklıklar.kredi kartı filan.