Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Türkiye'de amatör müzisyen olmanın dayanılmaz hafifliği...

• okant • 4 Ağustos 2004 13:52 • #538837
    Üniversite yıllarımda markasız bir strat kopyam vardı. Rezil bir aletti ama param ona yetmişti ancak. Aradan 15 yıl geçti ve artık param var. Ama hala istediğim enstrümanı alamıyorum. Tünel piyasası rezil durumda, doğru dürüst bir alet (Fender, Music Man) bulunmuyor, olana da dünyanın parasını istiyorlar.

En son Yapalı'ya gidip "Bongo getirmeyi düşünüyor musunuz?" diye sorduğumda aldığım "perküsyon çalışmıyoruz" cevabıyla dumura uğramıştım. Bilmeyenler için: Yapalı Türkiye Music Man distribütörü ve Bongo da Music Man'in çıkardığı son bas modeli.

İkinci el piyasası ayrı bir alem; en son Garaj'da gördüğüm "600 euro'ya ikinci el Meksika Fender Jazz Bass" ilanı adamı çileden çıkartır.

Ben ne yapıyorum? Parayı bastırıp internet üzerinden Amerika'dan ısmarlıyorum. En az $250 posta parası ödememe rağmen, Türkiye fiyatlarından ucuza geliyor, üstelik üç günde...

Gelelim ana fikire: Şeytan diyor ki, Amerika'daki birkaç firmayla anlaş, Türkiye'ye mal getir, olabildiğince Amerika fiyatlarıyla sat. Para kazanması gerekmez, kendini çevirsin yeter. Siz ne dersiniz? Bu iş tutar mı?
  • mazanni • 4 Ağustos 2004 17:18 • #538844
    selam söylediğin iş tutar ama biraz zahmetli olur gibi geliyor. ayrıca piaysada bir sürü köklü yer varken seni ne derce rahat bırakırlar bilemem. yinede fikrin güzel aynı şeyi daha önce bende düşündüm. ispanyadan marka gitar getirtmeyi düşündüm. ama zahmetli geldi bana.

bu arada amerikadan siparişle malzeme almak tam olarak ne kadara patlıyor, ödemeyi nasıl yapıyorsun, kaç günde geliyor, garantili mi, kazık yeme ihtimali var mı? nasıl güvenebiliyorsun. orada bir tanıdık olması gerekir mi? çünkü benim de ampli almam gerek ama türkiye piyasasında çok pahalı aletler. örn: marshall MG100DFX 350$ civarında olurkene burada daha pahalı olabiliyor. bu konuda yardımcı olursan sevinirm.
  • okant • 4 Ağustos 2004 17:32 • #538845
    Hiç ampli ısmarlamadım. İki tane bas (biri Japonya'dan Fender biri Amerika'dan Stingray 5) getirdim. Japonya'dan gelen gümrüğe takıldı fatura değerinin %10'u kadar gümrük vergisi ödeyip çektim, diğerini UPS bir şekilde gümrüksüz geçirdi, kapıma getirip teslim etti. $150 ile $250 arası paralar ödeniyor. Kazık yeme ihtimali var mı bilemem... Bu ihtimal her zaman var, bu nedenle internette araştırma yapıp doğru dürüst firmalarla çalışmak gerekiyor. Ödemeleri kredi kartıyla yaptım, tanıdık filan gerekmiyor. Japonya'dan 6 günde, Amerika'dan 3 günde geldi aletler.
  • ratamahatta • 6 Ağustos 2004 01:27 • #538867
    selam bu alış verişleri hangi sitaden yaptın, ve bir şey soracam internet üzerinden alışveriş yeterince güvenli mi herhangi bir sorunla karşılaştın mı? mesela alet direk evine mi geldi yoksa almak için ayrıca bir yere gittin mi? ve bu internet sitesinin adresini yollayabilirsen sevinirim... yakın bir zamanda yeni bir bas gitar alacam beğendiğin seni hayrete düşüren baslar varsa bunlarıda bilmek isterim tabi. görüşmek üzere...
  • tribal • 6 Ağustos 2004 10:08 • #538870
    Ya su engin internetten sipariş bilgilerini bizimle de paylaşırsan hayatıma daha mutlu biri olarak devam edicem sanırım
    Günlerdir araştırıyorum ama türkiye ye de gönderen 1 tane bile site bulamadım simdiden tesekkürler
  • aykuth • 6 Ağustos 2004 13:45 • #538873
    okant

basçı ve arkadaşları kolonisine bu konuda bir yazı ekledi arkadaşlar. Oradan bakabilirsiniz. Ve hatta uğraştırmayalım sizi link verelim

http://www.garaj.org/kolonimesaj.php?k=3&m=1652
  • create • 8 Ağustos 2004 16:11 • #538898
    Bu iş tutarmı arkadaşım bilmiyorum ama bu getirtme işini hangi siteden yapıyosun ödemeyi internet üzerinden güvenli bi şekilde yapabiliyomusun? Merak ettim çok. İstediğin her model geliyomu örneğin fender artist serisinden getirtebilirmiyim?
  • okant • 8 Ağustos 2004 23:39 • #538899
    aykuth'un mesajındaki linkte benim maceramı anlattım, site isimleri de var.