Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Elektro gitarda solo teknikleri

• PhoenixRising • 22 Ağustos 2004 01:00 • #539041
    bu konuda bilgilerimizi paylasabiliriz.
    benim en cok kullandigim teknikler en basta alternate picking sonra sweep picking ve tapping. tabi hammer on pull off ve bend gibi temel seyleri saymiyorum.

bu baslikta bunlar gibi teknikler hakkinda konusalim.
  • Jim Morrison • 22 Ağustos 2004 13:24 • #539042
    bende elektro gitar çaldığım zamanlarda en çok jumping tekniğini uygulardım. hooop sahneden seyirciye :)
  • _siMya_ • 22 Ağustos 2004 14:31 • #539043
    Hammer ve Pull of dışında dediklerinin anlamını yazar mısın?
  • PhoenixRising • 22 Ağustos 2004 17:07 • #539044
    dilim dondugunce yazmaya calisayim
    sweep picking: yngwee malmsteen ile ozdeslesmis bir tekniktir. telleri yukardan assagiya veya assagidan yukariya penayla genelde palmmute yaparak supururmus gibi calmaya denir. burada onemli olan sol elin parmaklarini perdelerin ustunde basili tutmak yerine pena her tele dokundugunda o telin calmasi gereken notaya basmaktir.

alternate picking: bu da penayi suratli bir sekilde up stroke down stroke yaparak belli bir ritme uygun bir sekilde kullanarak telde tarama yapmaktir. burada onemli olan bir telden digerine gecerken yapilan up stroke veya down stroke un duzgun yapilmasidir. bu teknigi en duzgun uygulayan adam bence john petruccidir.

tapping: bu teknikte pena kullanilmaz onun yerine sag el isaret parmagiyla klavyeye hammer on yapariz sol el parmaklari ile de hammer on pull off yapariz. buna ornek mr.crowley veya metallica - one in sololaridir.
  • fibonacci • 22 Ağustos 2004 21:10 • #539050
    sweep pickin malmsteen'den çok daha önce çoğu jazz gitarcısı tarafından da kullanılıyordu.
  • PhoenixRising • 22 Ağustos 2004 22:59 • #539051
    hakli olabilirsin de bu konuya bu yonden yaklasman da ilginc.
    ayrica malmsteen bulmustur demedim onla ozdeslesmistir dedim ikisi farkli seyler ya neyse konuya donelim
  • WitchTrap • 23 Ağustos 2004 19:08 • #539058
    Sweep picking gitarda patinaj derdi bir arkadaşım gerçekten doğru...
    Ayrıca bırakın bunları herkesin bildiği şeyler bunlar ileri teknikler yokmu?
    Mesela Finger Style çalan varsa anlatsın exersizler göndersin...
  • ercu • 24 Ağustos 2004 13:03 • #539076
    sweep zaten gıtarda ılerı bı teknıkdır ama senın dedıgın herhalde harmonıca pıckıng hem pena hemde elle calma o baya zor bı teknıkdır,genelde countrycıler kullanır ornek:steve vaı, egzersızlerı troy stetınanın kıtabında var nette bulabılırmısın bılmıyorum sımdıden kolay gelsın
  • 19ysk • 24 Ağustos 2004 13:35 • #539077
    evet sweep gitarda ileri bir özelliktir de çoğu insan hızlı çaldığını sanarak bolozlama penayı yukarı aşağı sallar dururlar.bence sweeplerinizin temiz olması için onu çok yavaş olarak çalıp hızlandırmaya çalışmak gerekir.bazen swwepi hızlının aksine yavaş çalmak daha zor olabilir.(emrah aydoganlar)
  • Nem • 24 Ağustos 2004 15:03 • #539083
    bazen swwepi hızlının aksine yavaş çalmak daha zor olabilir

Evet bu doğru, hangi hızda sweep yapmaya alışırsanız o hızdan farklı bir hızda zorlanırsınız. O yüzden çeşitli hızlarda çalışmak gerek.