Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Elektro gitarda solo teknikleri

• PhoenixRising • 24 Ağustos 2004 15:16 • #539084
    yavas s.picking'de daha zor olmasinin sebebi nedir? sonucta gecisleri daha yavas yapiyorsun daha kolay olmasi gerekmiyormu?
  • sweep picking • 25 Ağustos 2004 16:49 • #539118
    Finger Style bune?ilkdefa duydum..acıklarmsn
  • andresson • 14 Ekim 2004 03:54 • #539689
    Aslında sweep picking genelde arpegiolara dayanması yüzünden ve her önüne gelen hızlı adamın kullandığı bir teknik olduğundan demode kalmış gibi ama bence gördüğüm en monster sweep'leri jason becker atmıştı haa bir de Satriani The Mystical Head Potato Thing 'de yapar ki hammer on/ pull off'la penalamadan bayağı bir kastırıcıdır.Amcam zaten en çok Crushing Day'i çalarken zorlanıyormuş ki gayet haklıdır.

En hoşuma giden teknik ise pek kullanılmayan ya da ben görmedim çift el tapping olayıdır Joe Satriani Day At The Beach ve Midnight gibi şarkılarında bunu harika yapmıştır ama nedense sonra bu tekniğini kullanmamıştır delay efektiyle oldukça enteresan şeyler yaratılır bu teknikle, sweep'e göre daha kolaydır ( sweep'ine göre değişir tabi ki )

Gilmour tipi ağır sololar ve ağır bendler ki Slash'de balladalarında bunu yaparki her zaman şiirseldir

Birde mesela Paul Gilbert'in Mr. Big'de Greentsixty Mind ( umarım böyleydi şarkının adı )yaptığı tap-slide'ın ( bu tekniğin adını bilmiyorum ama penayla tap yapıp hemen başka bir notaya penayla slide yapıp gene aynı notaya slide'ı devam ettirerek dönmek şeklinde açıklanabilinir )
    çıkardığı ince sesde insanın içini bir hoş eder.

Eğer ağır abiyseniz de Canadian Country Picking

Eric Johnson bu tekniklerden bazılarını videosunda güsel açıklarda ne cins adamdır o süper gitaristtir zatı arpeggioları penayla uçarak geçer ( Ah Via Musicom'da Desert Rose meselam ) ama videsounda mıy mıy mıy uyutur kanser eder. Haa birde Ters Lickleri vardır pentatonikleri bezdirir adamı.
  • Nem • 14 Ekim 2004 10:19 • #539690
    İki elle tapping konusunda acayip bi adam görmek istiyosanız şu videoyu bi yerlerden bulup izleyin:

stanley jordan - amazing guitar tapping (live on letterman).mpeg

bana bu videoyu izleten chriss efendiye de selamlar, saygılar bu arada :)
  • andresson • 14 Ekim 2004 10:38 • #539691
    Umarım yerini bilen biri link koyar haa birde Jennifer Batten'ın tappingle çaldığı Flight Of The Bumblebee linkini koyarsada sevilen bir şahıs olacağı kanaatindeyim
  • _siMya_ • 15 Ekim 2004 20:51 • #539701
    Solo atmaya yeni başladığımda (başımda teknik öğreten biri yoktu ki hala yok,olur o da bi gün) bütün iş parmakların hızlı hareket etmesinde sanırdım, pena tekniğiyle işim olmazdı, ama bu sayede parmaklarımın hızı baya bir arttı, işe yaradı enayiliğim :)
  • NorMALE • 16 Ekim 2004 22:57 • #539709
    Ben Pei-Mei nin 5 Noktalı El-Patlayan kalp tekniğini kullanıyorum.denediğim herkez iptal oldu.
    not:Herkeze Öğretmezler ha:))
  • andresson • 17 Ekim 2004 18:55 • #539713
    o 3 noktalı 5 adımda öldüren değilmiydi ??
  • brnrd_mrx • 17 Ekim 2004 22:19 • #539715
    Alternate picking'le çalıyorum diyelim. Alt tele geçerken son vuruş alt vuruşsa tekrar bi alt vuruş yaparak alt tele geçiyorum. Üst vuruşla geçmekten daha kolay (doğru bişey midir bilmiyorum ama her yiğidin bi yoğurt yeyişi var!). Aynı şekilde alt telden üst tele geçerken de son vuruş yukarıysa tekrar yukarı vurarak geçiyorum. Alışmak biraz zor gelebilir ama normal alternate picking'den daha hızlı olduğunu söyleyebilirim. Sweep ile Alternate birleşimi denebilir(Galiba bunun economy picking diye bi adı da var ama emin değilim buna mı deniyo -ya da sweep picking = economy picking'di...hangisi???-). Elimizden tutacak biri olmadı ki hiç şöyle yol göstersin!!! =[
  • andresson • 17 Ekim 2004 23:27 • #539716
    Bunu seri olarak yapabiliyorsan helal olsun derim bir de ne ters adammışsın yaw metronom sorun olmuyor mu ?