Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Pedal vs. Prosesör

• PredatorLite • 7 Haziran 2005 13:11 • #561179
    Son günler bu pedal ve prosesör işine fazla girdim de aklıma bir şey takıldı...
    Şimdi pedal tek efekt verebiliyor...
    Prosesör modeline göre değişir ama en düşük modelleri bile 5 - 6 çeşit pedalın yapacağı görevi tek başına yapabiliyor...
    Pedallar 100 $ ve civarı...
    Yani diyorum ki 2 pedal parasına bi prosesör alınır...
    Peki neden hala pedallar tercih ediliyor...
    Prosesörlerden kıymetli olmasının nedeni ne ?...
  • its raining • 7 Haziran 2005 13:22 • #561180
    ilginç... bu sabah nette pedal fiyatlarına bakarken benimde aklımdan bu geçti...ben de düşünüyorum pedal- prossesör almayı biri aydınlatsın bizi ya...bi zahmet
  • Single_FACTOR • 7 Haziran 2005 13:40 • #561181
    kendi başınıza çalmak için prosesörler işinizi çok rahat görür.
    prosesörler pedalların görevini yapamaz sadece simule ederler. o açıdan da çok başarlı prosesörleri iki pedal fiyatına alamazsınız zaten.ayrıca şu anda piyasadaki en gelişmiş prosesörler bile İyi kurulmuş bir analog pedal setupını sound, geçiş olarak simule edememektedir.
  • souls_for_rent • 7 Haziran 2005 13:41 • #561182
    pedallar analog sistemle üretilmişlerdir. tonları daha orjinaldir. daha iyidir. kendi soundunuzu yaratmanıza olanacak verecek biçimde üretilmişlerdir. ama prosesörler bir anlamda analog pedalların simüle edilmiş dijital biçimleridir. yalnızca kayıtlı sesleri tonları kullanabilirsiniz.bu nedenle doğal olarak hem para hem de elde edeceğiniz ton açısından prosesörlerden daha iyidir pedallar. ama son zamanlarda üretilen bir çok prosesörler de kullanıcılarını tatmin etmiştir. aynı analog pedallarda olduğu gibi tonlar üzerinde oynamalar yapma imkanı sunmuşlardır. hatta bir çok büyük grubun gitaristleri bile artık prosesörleri tercih etmektedir. ama kaliteli prosesörleri.
    ve bir de pedal-prosesör alırken üzerinde düşünülmesi gereken bir konu, aleti nerede kullanacağınızdır.

• sdqantaris • 7 Haziran 2005 15:04 • #561189
    Bazı processorlar da analog şekilde üretilirler. Bu yüzden fiyatları epeyce pahallıdırlar.

Örneğin Digitech Rp21D'ye kadar olan tüm eski seri processorlar lambalıdır ve güzel tonları vardır. Amma velakin çok başarısız chorus, 12 string ve pitching işlevleri vardır. Delayleri de analog delay kadar başarılı değildir.

Kulağa güvenmeli, kendine ona göre bir setup (şunu tam karşılayan bir Türkçe kelime olsa) yapmalı.

Misal, benim Digitech RP20Valve'im var. Fakat görüldüğü gibi bazı şeylerinden memnun değilim, yanına bulabilirsem Boss Analog delay ve Chorus almak istiyorum. Vah'ı da cozuttu aletin, bir de Jim Dunlop Cry Baby ile takviye etmek istiyorum.

Sonuçta ihtiyaçlarınıza göre, kulağınızı memnun eden aletleri düzün kendinize. [ Setup? :) ]
  • Antibiyotik • 7 Haziran 2005 15:28 • #561190
    kısacası prosesörler işlemci mantığıyla çalışırlar.robot gibi ses çıkar.çoğu gitariste bakın pedalı tercih eder.para var huzur varın yanında ses olarak da tercih nedenleri pedaldır.
  • PredatorLite • 8 Haziran 2005 11:53 • #561195
    Yardımlarınız için sağolun...
    Bu konuyu anladım fakat aklıma takılan bir iki şey daha var...
    Örneğin bu amfinin tüplüsüde ne oluyor...
  • veterdem • 8 Haziran 2005 14:25 • #561197
    Tüplü amfi işte tüpçüyü arıyorsun Aygazı falan gelip bağlıyorlar iki dakikada arada çalarken gazı açıyorsun gaza gelip çalıyorsun işte bütün hepsi bundan ibaretttir.
  • XES • 9 Haziran 2005 00:42 • #561201
    Bu konular hakkında enstrüman forumunda bir yığın başlık var.
    İstediğiniz her çeşit bilgiyi bulabilirsiniz..
  • sdqantaris • 9 Haziran 2005 03:20 • #561203
    Yine aynı şey. Lambalı amfide ses lambadan geçmek suretiyle oluşur ve daha canlı gerçekçi bir ton elde edersin. Cayır cayırdır. Bir çok müzisyen bu tip amplifikatörleri tercih ederler ki zaten fiyatları da çok daha yüksektir. Diğer amfilerse sesi oluşturmak için bir sürü elektronik devre kullanırlar lamba yerine ve çıktı daha dijital ve gerçekten uzak durur. Son yıllardaki modelleme teknolojileri ve dijital efektlerin daha bir komplike hale gelmesi açığı kapatmaya başlasa da ben tüplü-lambalı amfiden şaşmak istemem.

Neticede iyi bir gitar ve iyi bir lambalı amfiyle şahaneler yaratılır. Bu arada bir Marshall Avt50'nin ya da Fender Twin Reverb'ün 1000 küsür dolar olması düşündürücüdür. Oy oy oy.