Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Mikser denince...

• Single_FACTOR • 24 Haziran 2009 13:21 • #564432
    Numark; DJ ekipmanı olduğundan kayıtta değil daha çok canlı performansta kullanılır.
    diğer verdiğin linkteki 2 kanallı mixer başlangıç için yeter de artar bile.
  • Kentclub • 24 Haziran 2009 20:01 • #564433
    Tamam hacı bir önerdiğin mixer'lere göz atarım, fakat sanırım ya mixer ya da ses kartından çok anladığım kadarıyla ikiside gerekliymiş eğer sesi bilgisayara farklı kanallarda aktarabilmek istiyorsak.

Sağolun dedim binbir azar işittim, Dubliner kendini benim yerime koy ve "bilmiyorsun, bu işlere kalkışma" dendiğini düşün, hani bilmiyorsun göstereyim de değil, bilmiyorsun deneme...
    Yardımlarından dolayı çok sağol ama lütfen bir dahaki sefere üstün bilginden beni mahrum bırak, iğneleyici tonunla insalarda yarattığın tepkileri "asilik" olarak görüyorsun, birde akıl yaşta değil baştadır allahını seversen "sen öyle böyle yaparken ben neler yapmıştım" yorumlarını bırak çünkü farkettim ki garaj'daki en yaşlı üyelerden olduğun gerçeğini sık sık dile getiriyorsun.

En büyük sensin, biz cahil gençliğiz böyle büyüklerimize asilik yaparız arada.
  • hacihacihaci • 24 Haziran 2009 23:38 • #564434
    bir müzik programında bir sürü kanal vardır...senin uygulamak istediğin yöntemler çok farklı olabilir..mesela şöyle dersin...her kanala ayrı ayrı enstrüman kaydı yapacağım..önce gitarı kaydedeceğim..sonra klavye sonra davul vs..önce gitarı bağlarsın pcye çalrsın..bir kanala kayıt yaparsın..sonra klavyeyi bağlar başka bir kanala kayıt yaparsın..ya da bunları mikrofondan kaydedersin.. ya da müzik programları içindeki sanal enstrümanlarla...yani farklı kanallara kayıt yapmak için miksere ya da ses kartına ihtiyacın yok...şöyle de diyebilirsin..ben bütün enstrümanlarla ve vokalle aynı anda dalmak istiyorum..o zaman bu bütün enstrümanların girişini aynı anda sağlamak için bir mikser lazım..ya da şöyle yapabilirsin..bir ya da iki mikrofondan enstrüman ve vokal girişini dışardan kayıt alarak yaparsın ki dandik olur...kanallara ayrı ayrı kayıt yapmak tabi ki daha güzel olur..istediğin sesi istediğin gibi düzenleme ve bunlara efekt verme olanağın olur...velhasıl mikser ve ses kartıyla çoklu kanal kayıtının pek alakası yok...ses kartı ve mikserle yapabildiğin birçok şeyi onlarsız da yapabilirsin...ama kalite farkı olur ister istemez...
  • Kentclub • 25 Haziran 2009 00:03 • #564435
    Anladım, sanırım bana gereken 5-6 kanallı bir mikser. Kayıt için teker teker her enstrümanı mikrofon aracılığıyla kaydetmeyi düşünüyorum ancak ilerde bir gösteri vesayre için ihtiyaç duyacağım büyük ihtimalle... Hacı önerdiğin birşey varmı ?
  • hacihacihaci • 25 Haziran 2009 01:17 • #564436
    kanka şahsen benim de öyle mikserlerle falan çok işim olmadı...ama marka olarak behringer iyi diye biliyorum..bir de gidip sıfır almana gerek yok bence..sağlam bir yerden 2. el alsan iyi olur bence...
  • Kentclub • 25 Haziran 2009 02:03 • #564437
    Tamam, tekrar sağol.
  • Dubliner • 25 Haziran 2009 09:13 • #564438
    Ben sana "bu işe başlama" demedim ki, sen "kayıt işini bilmiyorum, anlatın" diyerek girmedin başlığa farkındaysan. Yukarıdaki açıklamamı da biyerlerinden anlamışsın. "Mixer alacağım" diye girdin konuya ki, herkes seni kayıt yapmayı bilen biri sanıp bi'şeyler anlatmaya kalkmış.

Ben sana işi bilmiyorsan mixer falan alma diyorum. Çünkü gerçekten, diğer elemanlarla aynı anda kayıt yapmayacaksan mixere ihtiyacın yok.
    Akıl yaşta değil baştadır, her zaman savunurum.

Sen nasıl kayıt yapacağını anlat bize, arkadaşlarınla beraber canlı mı çalacaksın?

Ben evimde kayıt yaparken ilk önce guitar proda besteyi düzenlerim. Sonra midi olarak kaydederim. O midi dosyasının genelde baterisini veya klavye sesini kullanırım, cubase'e aktarırım. Gitarı bilgisayara bağlar kaydederim, vokal kaydı yaparım ve miksajını program vasıtasıyla yaparım. Ortaya ses kalitesi güzel işler çıkar. Ayrıca mixer kullanmadım çünkü dediğim gibi; elemanlarla oturup canlı kayıt yapmadım evde.
    Mixerin kendi içinde artı bir özelliği yoktur. Ha bilgisayardan önce mikrofonu mixere bağlamışın, ha bağlamamışsın aynı şey.

Stüdyolarda hücum kanal diye bir olay vardır mesela. Her enstruman bilgisayara mixer arayıcılığıyla bağlanır, herkes çaldıktan sonra ortamdaki ses değil, enstrumanların sesi ayrı kanallarda kaydedilir. Böylece her sese ayrı ayrı efekt verebilir, bazı enstrumanları öne çıkartabilirsin.

İlk önce ne istediğini detaylı olarak bir zahmet anlat(önceki sorularındaki detaysızlıktan bahsediyorum), cevap vermekten mutluluk duyuyoruz. Bize pek anlatan olmadı bunları, deneye yanıla, ses kaydedicisi programını kurcalaya kurcalaya, stüdyo sahibi abilere aptalca sorular sorarak öğrendik.
  • Kentclub • 25 Haziran 2009 13:48 • #564439
    Ellerine sağlık çok yardımcı oldun. Son iki sorum: Gitarı bilgisayara bağlar kaydederim demişsin, gitarı nasıl bağlıyorsun bilgisayara? Bir de vokal kaydı yapıyorum demişsin yani büyük bir ihtimalle mikrofon kullanıyorsun, fakat mikrofonlara uygun input bilgisayarda yok, onu nasıl hallediyorsun ?

Bir de tam bir aklımdan geçenleri yazayım:
    -Amacım kanal kayıt yapmak.
    -Amfiden çıkan sesi ve vokali mikrofon aracılığıyla bilgisayara aktararak, bateri ve klavye'yi midi yoluyla (klavye için gp dışında önerebildiğin bir program varmı ?)koymayı düşünüyorum.
    -Bu kadar mikser peşinde olmamın nedeni hocamın bana kayıt için miksere ihtiyacımın olduğunu söylemesi. Düşündüm ki herhalde mikser aracılığı sesi daha temiz/düzgün falan yapıyor.
  • Kentclub • 25 Haziran 2009 17:13 • #564440
    Bir arkadaştan bu ses kartını öğrendim: http://www.m-audio.com/products/en_us/FireWireSolo.html yazdığı kadarıyla mikrofon için input var, bu şekilde herhalde miksere ihtiyacım kalmaz nitekim amacım kanal kayıt yapmak.
  • Dubliner • 26 Haziran 2009 09:26 • #564441
    Gitarı bilgisayara bağlar kaydederim demişsin, gitarı nasıl bağlıyorsun bilgisayara?

Önceden bahsettiğim çeviricilerle bağlıyorum. 1 lira bi'şeydir, elektronikçilerde, elektrikçilerde bulunur.

Klavye için reason öneririm. Kullanımı basittir ama işleyişini anlayana kadar soğursun programdan. Sen guitar pro'da klavyeyi bateriyi yaz, çeşitli sitelerde cubase için yapılmış sanal enstruman(vsti)ları indirerek çok güzel sesler alabilirsin.

Eğer bateri sesi çok gerçekçi olsun istiyorsan ezdrummer eklentisini tavsiye ederim.

Cubase için de sorun olursa anlatırım, çünkü ilk başlarda çok karmaşık görünür.

İnternette portable cubase sx3 diye aratıp indirirsen, bayağı işine yarar. Portable versiyonlarının boyutu azdır.