Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

ses kartı/home stüdyo girişimi

• romantik prens • 13 Şubat 2011 14:10 • #593542
    davulları vst verip, gitarları ve vokalleri kendim yapmayı düşünüyorum, kendi bestelerimi kaydetmek için evde bir gişimde bulunmak istiyorum, odada ses yalıtımı filan yok, gerçi rutubet yapan duvar yüzünden odanın bir takım duvarlarına ısı izolasyonu yapmayı düşünüyorum, ne kadar ses yalıtımı sağlar bilimem, mix-mastering bilgim şu an hiç yok, kurs ya da okulda da öğrenmeyi düşünmüyorum, kendi kendimi geliştiririm anca, veya o iş için başka birini ayarlarım

fakat bu teknolojilerden hiç anlamıyorum malesef, malum öğrenci olduğumuz için ilk öncelik ekonomiklik

güzel bir kayıt için ses kartından başka neler lazım olacak bana? önerileriniz
  • cadillac • 13 Şubat 2011 16:41 • #593545
    Guzel dinleme monıtorlerı lazım
    ses kartının kendı software ı yok ıse
    sana bırde guzel preamfı lazım
  • Oysterhead • 14 Şubat 2011 14:20 • #593560
    Masaüstü bilgisayarın varsa, kesinlikle bir PCI ses kartı, En az 300 tl

Sonra mümkünse en azından bir kanal bir tube-amp (lambalı preamp), 150-200 tl

Herhangi bir markaya ait çok fazla para vermeyeceğin bir kulaklık preampsi, 100 tl

Aktif bir DI Box, 100-150 tl

En 30 wattlık güce sahip masaüstü referans monitörleri (left & right), 250-300 tl

Midi kayıtların için olmaz olmaz midi klavye (4 oktav 49 tuş veya yukarısı), 250 tl

Kalitesiz olmayan low-cut özellikli bir kondensatör mikrofon (SP B-1'i öneririm) 350 tl

Son olarak kaliteli kablolama çok önemli, bu nedenle paradan kaçma iyi bir çift XLR kablo al. 70 tl

Toplamda, 1500-2000 tl arasına amatör ihtiyaçlarını karşılayacak ideal home stüdyonu kurabilirsin.

Umarım yardımcı olabilmişimdir,
    Kolay gelsin,

Oysterhead
  • romantik prens • 17 Şubat 2011 23:45 • #593611
    eyvallah üstad da kafa iyice gitti, masaüstü pc yok zaten, usbli olcak sanırım

şu nedir mesela

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=8169&gid=2262
  • Oysterhead • 23 Şubat 2011 01:44 • #639944
    git en azından çift kanal preamp'li xlr kablo ve jack için girişi olan (ayrıca gitar ve bas için hiZ girişli) usb (2.0) ya da firewire bir ses kartı al.

yok ben maceraperestim diyorsan o linkteki ürünü de alabilirsin tabi.
  • darknessinlove • 27 Şubat 2011 18:57 • #639982
    en önemlisi bi yerin olması ve yernin temiz ayrıca komşu şudur budur derdi olmadan çalışman yapman gerekir. iyi bir monütörleme sistemide şart iyi bir duyum için. en az 80 dB de mix yapılması önerilir cunku.5-10 milyara bitirebilceğin bişi iyi kayıt yapan güzel bir home stüdyo istiyorsan.
  • wogon • 27 Şubat 2011 20:55 • #639984
    Şu ilandaki bilgisayar için ne diyorsunuz, ve bu adamın diğer ilanlarındaki malzemeler için? sizce fırsat mıdır?

http://www.garaj.org/ilan/575396/ist-studyoya-uygun-quad-core-wintel-pc
  • romantik prens • 16 Mart 2011 03:44 • #640062
    şu amfinin olayı nedir?

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=12225&gid=88

üstünde usb girişi var ve açıklamalarda ableton live ile kullanabileceği gibi bişi yazıyor
  • Nem • 16 Mart 2011 14:46 • #640063
    üstünde usb girişi var ve açıklamalarda ableton live ile kullanabileceği gibi bişi yazıyor
    Patch'leri anfi üstünden kurcalamak yerine bilgisayardan kontrol etmek için bir bağlantı sağlıyor o usb anladığım kadarıyla. Patch yedekleme, internette paylaşım, belki controller pedallarıyla veya software ile program değiştirme gibi şeyler için güzel. Fender Fuse community diye bir topluluk varmış, orda gerçekleşiyor herhalde bu paylaşımlar.

Şimdi açıklamalarını okudum da biraz, sadece patch editing değilmiş olay. Aynı zamanda bilgisayara direct recording için de kullanılıyormuş o usb portu.
  • Zartanyan • 19 Nisan 2011 19:10 • #640206
    Arkdaşlar selam...Benzer durum bende de var. Uzun yıllar müzikle profesyonel uğraştığım halde kayıt olaylarına hiç girmedim. Ancak şu anda öyle bir durumun açlığını çekiyorum ve ben de ufak bi home stu
    üdyo kurmak peşine düştüm. Hepinizin bildiği gibi parasını verdikten sonra herşeyin en güzelini almayı hepimiz iyi biliriz :)) ama ekonominin kısıtlı olduğu şartlarda biraz daha ince eleyip sık dokumak lazım. Temelde gerekli olan ekipmanları arkadaşım yukarıda yazmış ama benim merak ettiğim şu konu hakkında konuşabilir miyiz...Hepsini aynı anda alacak ve oluşturacak ekonomik gücü olmayanlar( hem de kayıt yapmaya hemen başlamak istiyosa) öncelik sırasına göre hangi ekipmanları almalı, şu olmasa da kayıt eksikte olsa yapılır diyebilirsiniz? bi de ilk etapta masa üstü pc mi, dizüstü mü sorusunun cevabıyla başlarsanız sevnirim. Eksileri artılarıyla söylerseniz... Bi de kayıt yapmayı öğrenmekle ilgili kitap,döküman,video falan neler önerirsiniz?