Kapat
..yükleniyor..
Kapat
İşi müzik olanlar, işlerini GaRaJ'da tanıtıp, müzisyene ulaşıyorlar. GaRaJ rehberini inceleyin.

Koloniler!

• mrmelodi • 31 Temmuz 2004 07:47 • #565281
    ilk gördüğümde aklıma star wars geldi (neden diye sormayın bende bilmiyorum!).. İyi düşünülmüş ama herkes bir koloni kurmak isticek şimdi ben şimdiden bir tane kurdumda yetmedi bir tane kurcam ama bence kolonileri kategorilere ayırmalı.. Kategorileri site bekçisi değil de üyeler seçmeli koloniyi açarken.. Yoksa işler çook karışacak!
  • mrmelodi • 31 Temmuz 2004 07:58 • #565282
    tabi şimdi nası kategoriler yani diye sorabilirsiniz..

farzı misal ;

Gurup ve şarkıcı kolonileri
    Sosyal koloniler
    Aktif koloniler ( biryerlerde bişiler düzenleyenler)
    Üretken koloniler

vs.vs.. yoksa harbi arapsaçı olacak bu iş:)
  • gitist • 31 Temmuz 2004 10:45 • #565283
    saçma oldu bu çok gereksizce ayrıca.. üye olan bi tane açıyo..
  • Ktulu • 31 Temmuz 2004 10:47 • #565284
    Beta testini yaptığımız sırada 4 koloni vardı.

deneme kolonisi, divinemusic kolonisi :) , aykuth'un bass kolonisi, benim koloni (The Call Of Ct'hul'hu). (http://www.garaj.org/koloni4.htm)

Kolonilerin çıktığı haberinin ertesi günü, birisi bana koloni yetmiş küsür yazan bi link verdi. Gözlerim faltaşı gibi açıldı anında :) İki günde bu kadar çok koloni açılması bana çok garip geldi. Sanırım insanlar koloni açarken kendi kafasından insanların birarada olduğu bir ortamdan edinmekten çok, kendini diğer insanların yöneticisi olarak görecekleri bir ortam istiyorlar. Bu yüzden de yüzlerce koloni kurulması normal yani.... Ama bence bu kadar abartılması hoş değil. Zaten bakarsanız koloni ana sayfasından bir yerlere ulaşmak mümkün değil...

Bekçi bu koloni anasayfasında arama yaptırmak için bir kısım da olsun. Böylece ilgilendiğimiz konularla ilgili kolonileri daha rahat bulabiliriz. Çünkü koloniler bu hızla kurulursa (insanlar 3'er 5'er koloni sahibi olurlarsa...) Koloni sayısı buradaki üye sayısını geçecek.

Bir de bence kolonilerdeki mesaj sistemi ziyaretçi defteri gibi değil de forum gibi olsaydı daha da hoş olacaktı... Ben de fazla mı oluyorum ne ?? :))))))
  • karete • 31 Temmuz 2004 22:44 • #565292
    ben olsam kolonimi hemen kapardım bukadar sapan koloni varken güzel olanlar göze çarpmaz
  • GaRaJ Bekçisi • 1 Ağustos 2004 09:03 • #565296
    Selamlar,

Koloniler bölümünde bu sorunları gidermek için yapılacak birkaç iş var. Bu koloniler işi uzun zamandır yapım aşamasında olduğu için kronikleşip daha da uzamasın diye açılışını biraz aceleye getirdik. Bunun yanında yapılan bazı işlerin gerçek veriler üzerinde denenmesi için de bu şekilde bir koloni birikintisini de istiyorduk aslında.

Yapılacak işler şunlar:

1. "Koloniler"in giriş sayfasına "Gruplar"daki gibi bir aktivite kıstası koyup "En Aktif 5"i, ve en az aktif olanların arasından rassal 5'i yayınlamak.

2. Arama sonuçlarına kolonileri dahil etmek. Diğer tüm bölümlerdeki gibi, hem yapılan genel aramada kolonilerle ilgili bulunan bilgiyi göstermek, hem de kolonilerin kendi içinde bir aramaya sahip olmasını sağlamak. Böylece insanlar yaptıkları aramalar sonunda o konuyla ilgili daha önce açılmış kolonilere ulaşabilecekler.

3. Bu kategorizasyon fikri de gayet güzel. Aslında böyle birşeyi biz de düşündük ama komiserlerin açılış sırasında kendi kategorilerini kendileri belirlemeleri de iyi bir fikir gibi. Yahoo Groups'ta da bu iş böyle çalışıyordu yanılmıyorsam.

4. Üye olunan kolonilerin herhangi birine yeni bir mesaj gelirse bir şekilde uyarılmak.

5. Birikmeye karşı akılda tutulması gereken bir şey daha var. Koloni açılış sayfasında da belirtildiği gibi 90 gün boyunca aktivite gözlenmeyen koloniler silinecektir. Yani doğal olarak büyüyüemeyen koloniler bir şekilde silinecekler.

Bir de fikir danışmak isterdim:

Sizce üyelerle kolonilerin eşleştirmesi nasıl olmalı? Yani üye detaylarına bakılırken, herkesin üye olduğu tüm koloniler listelenmeli mi? Yoksa sadece komiser olduğu koloniler yeteli mi?

Eski bir sistemin içine bir yenilik enjekte etmek biraz zor bir işi. Ama güzel olacak gibi geliyor bize.
  • Darkstorm • 1 Ağustos 2004 11:21 • #565297
    bekçim babam sırdaşim arkadaşım :)
    üye olduğu koloni gösterilmeli...
    Birde sana birşey söyliyim,üzerime vazife değil ama : şimdiden birsürü koloni oldu.bu iyi ama
    :bence bu kolonilerin sınıflandırılmalı kullanımı ve seçimi kolaylaşsın diye
  • Darkstorm • 1 Ağustos 2004 11:24 • #565298
    mrmelodi ve buraya yazanlar bence çok haklılar
  • Ktulu • 2 Ağustos 2004 19:19 • #565309
    1. Çok iyi bir fikir. bence de böyle olmalı. Aktifliği artıracaktır.

2. Bu da öyle. İnsanların istedikleri konulardan bahsedilen kolonileri bulması kolaylaşacaktır.

3. Bence her koloninin kendi özgün kategorilerini belirlemeleri açısından kalıp şeklindeki kategoriler olması yanlış. Güzel olmaz. Komserleri kısıtlar.

4. Bu bence hiç iyi olmaz. Benim kolonime örneğin her gün ez az 2-3 mesaj geliyor. Her gün bu kadar mesaja bakmam istemem.

5. Bu iyi olur. hatta 90 gün yerine 60 gün daha mantıklı bence.
  • Loogie • 4 Ağustos 2004 17:17 • #565337
    benim fikrimcee

Bence koloniler arası savaş olsun :P

Yok şaka bir yana güzel oldu koloniler bölümü... Bir de koloni komiserinin

dejenerelik serberst dejenerilik yasak olayı olmalı bence!